پنج شنبه 24 آبان ماه 1397  -  Thursday, November 15, 2018
مارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markketyeco 1
اخبار برتر
0
چهار شنبه 20 تير ماه 1397 ساعت 9:20

دلیل ممنوعیت صادرات 18 قلم کالای کشاورزی

شرایط ایجادشده در بازار برخی محصولات کشاورزی سبب شد تا وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از خروج کالاهای اساسی وارد شده با ارز 4200تومانی، تا اطلاع ثانوی صادرات 18 قلم کالا را ممنوع کند.

محمود حجتی، وزیر جهادکشاورزی ششم تیرماه سال 1397 در نامه‌ای به محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار ممنوعیت صادرات 18 قلم کالای اساسی همچون ذرت، گندم، آرد، جو، جودوسر، دانه‌های روغنی، روغن خام، روغن پالم، یونجه، کاه و کلش، پودر ماهی و گوشت، انواع سبوس، کنجاله سویا، سایر کنجاله‌ها، تفاله‌ها، خوراک آبزیان، افزودنی خوراک آبزیان، چاودارو سورگوم تا اطلاع ثانوی شده است.
در این رابطه مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی توضیح داد: با توجه به تخصیص ارز یارانه‌ای توسط دولت، امسال چند برابر سال گذشته ثبت‌سفارش کالاهای اساسی صورت گرفته است که به‌نظر می‌رسد توسط عده‌ای سودجو این کالاها صادر شود. شاهرخ شجری گفت: درحالی‌که این کالاها با ارز دولتی 4200 تومان برای تامین نیاز داخلی وارد می‌شود و با توجه به وضعیت بازار، نیازی به صادرات این محصولات نیست. مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی یادآورشد: در سال‌های گذشته بخش اندکی از این کالاها مازاد برنیاز داخلی صادر می‌شد اما این مهم درحالی رخ می‌داد که پیش از این ارز یارانه‌ای به این کالاها اختصاص نمی یافت و با ارز آزاد وارد می‌شد. وی علت چنین سودجویی‌هایی را تفاوت نرخ ارز دولتی از نرخ ارز آزاد اعلام کرد و گفت: این افراد کالاهای موردنظر را با ارز یارانه‌ای وارد و با ارز آزاد صادر می‌کنند که هزینه‌اش را دولت پرداخت می‌کند و سود کلانی به جیب دلالان می‌رود.  شجری، اقدام دولت در ممنوعیت این اقلام را راهکاری برای جلوگیری از سودجویی و به نفع تولید و منافع ملی کشور دانست.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
روغن نازگل
زر فروکتوز
haraz1
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
فودیار
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
اقتصاد سبز
ارسال پیامک
صنایع غذایی مسرور
زر ماکارون
آب معدنی واتا
صنایع غذایی ب آ
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آرد سازی پوسان
رستوران حاج محسن1
تیتر20
آیدین
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنعتی نان سحر
vioni
تک ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
جوان
www.addlikebutton.net