چهار شنبه 26 تير ماه 1398  -  Wednesday, July 17, 2019
pegaheco 1
اخبار برتر
0
چهار شنبه 20 تير ماه 1397 ساعت 9:20

دلیل ممنوعیت صادرات 18 قلم کالای کشاورزی

شرایط ایجادشده در بازار برخی محصولات کشاورزی سبب شد تا وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از خروج کالاهای اساسی وارد شده با ارز 4200تومانی، تا اطلاع ثانوی صادرات 18 قلم کالا را ممنوع کند.

محمود حجتی، وزیر جهادکشاورزی ششم تیرماه سال 1397 در نامه‌ای به محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار ممنوعیت صادرات 18 قلم کالای اساسی همچون ذرت، گندم، آرد، جو، جودوسر، دانه‌های روغنی، روغن خام، روغن پالم، یونجه، کاه و کلش، پودر ماهی و گوشت، انواع سبوس، کنجاله سویا، سایر کنجاله‌ها، تفاله‌ها، خوراک آبزیان، افزودنی خوراک آبزیان، چاودارو سورگوم تا اطلاع ثانوی شده است.
در این رابطه مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی توضیح داد: با توجه به تخصیص ارز یارانه‌ای توسط دولت، امسال چند برابر سال گذشته ثبت‌سفارش کالاهای اساسی صورت گرفته است که به‌نظر می‌رسد توسط عده‌ای سودجو این کالاها صادر شود. شاهرخ شجری گفت: درحالی‌که این کالاها با ارز دولتی 4200 تومان برای تامین نیاز داخلی وارد می‌شود و با توجه به وضعیت بازار، نیازی به صادرات این محصولات نیست. مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی یادآورشد: در سال‌های گذشته بخش اندکی از این کالاها مازاد برنیاز داخلی صادر می‌شد اما این مهم درحالی رخ می‌داد که پیش از این ارز یارانه‌ای به این کالاها اختصاص نمی یافت و با ارز آزاد وارد می‌شد. وی علت چنین سودجویی‌هایی را تفاوت نرخ ارز دولتی از نرخ ارز آزاد اعلام کرد و گفت: این افراد کالاهای موردنظر را با ارز یارانه‌ای وارد و با ارز آزاد صادر می‌کنند که هزینه‌اش را دولت پرداخت می‌کند و سود کلانی به جیب دلالان می‌رود.  شجری، اقدام دولت در ممنوعیت این اقلام را راهکاری برای جلوگیری از سودجویی و به نفع تولید و منافع ملی کشور دانست.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
ghoncheh
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
haraz1
روغن نازگل
شیرین عسل1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
تک ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
گروه صنعتی نان سحر
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آرد سازی پوسان
ارسال پیامک
زر ماکارون
صنایع غذایی ب آ
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آب معدنی واتا
vioni
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
رستوران حاج محسن1