سه شنبه 3 مهر ماه 1397  -  Tuesday, September 25, 2018
مارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markketyeco 1
یادداشت
0
دو شنبه 27 فروردين ماه 1397 ساعت 23:30

مهدی پازوکی

حمایت از کالای کشاورزی فقط خرید نیست

مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی

 امسال بنا به نام‌گذاری مقام معظم رهبری سال حمایت از کالا و تولید ایرانی نام گرفته است. تولیدی که با توجه به شرایط اقتصادی در وضعیت نامطلوبی است و به واقع نیازمند حمایت است. بر اساس یک باور بسیار ساده و ابتدایی همه مردم برای حمایت از یک کالا، یکدیگر را تشویق به خرید آن کالا می‌کنند اما در مورد کالاهایی مانند کالای کشاورزی که قوت همه روزه مردم بوده و کمتر کسی به فکر خرید خارجی آن می‌افتد، موضوع کمی پیچیده‌تر است.

کالای کشاورزی و بخش کشاورزی در سال حمایت از کالای ایرانی، توجه و حمایت خاص‌تری می‌طلبد. امروز تولید کردن در بخش کشاورزی مهم‌تر از خرید در کالای کشاورزی است. کمبود و بحران آب، مشکلات زیست‌محیطی، ریزگردها، آلودگی خاک و آب‌های موجود، استفاده ناصحیح از کود و سموم کشاورزی، محصولاتی که تولید می‌شوند اما دورریز دارند و به مقصد نمی‌رسند. این اتفاق‌ها تنها بخشی از مسائلی است که کشاورزی ایران و محصولات کشاورزی به عنوان کالا و تولید ایرانی با آن روبرو است و به‌خاطر آنها باید مورد حمایت‌ و توجه‌ قرار گیرد، اما یا به این نکات توجه نمی‌شود یا به کلی از یاد رفته است.

توجه به این نکات، درست همان موضوعی است که زیر بنای توسعه اقتصادی، به خصوص توسعه پایدار است. هرچند که توسعه اقتصادی بر پایه اقتصادکشاورزی نیست اما کشاورزی توسعه‌طلبانه و خروج از کشاورزی معیشت‌محور می‌تواند مهم‌ترین گام برای حمایت از کالای کشاورزی و تولید داخلی باشد.

ضمن اینکه حمایت واقعی و دوراندیشانه از کالای کشاورزی و خروج از کشاورزی معیشت‌محور امنیت غذایی کشور را نیز تأمین می‌کند. کشاورزی که با حمایت دولت و نهادهای مردمی کالای خودش را نه فقط برای داخل مرزها بلکه برای تمام دنیا تولید می‌کند، بیشترین سهم از تولید و توسعه را دارد.

به این نکته نیز باید توجه کرد که حمایت از تولید کالایی مانندکالای کشاورزی می‌تواند خودبه‌خود حمایت از کالاها و خدمات داخلی هم باشد. توسعه زیرساخت‌ها و راه‌ها؛ توسعه خدمات حمل‌و‌نقل، توسعه گردشگری و خدمات گمرکی و مرزی و هزاران خدمت دیگر که می‌تواند هم به اشتغال و هم به تولید واقعی کالای ایرانی کمک کند.

حمایت از کالای کشاورزی بیش از هر تولید دیگری در کشور می‌تواند شغل ایجاد کند. حمایت از کالای کشاورزی تنها با خرید محصول ایرانی محقق نمی‌‌شود بلکه باید به پیش‌نیازهای تولید بیشتر از خود کالای تولیدشده توجه کرد.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زر فروکتوز
شیرین عسل1
haraz1
روغن نازگل
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
آیدین
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی سحر همدان
آب معدنی واتا
رستوران حاج محسن1
ارسال پیامک
فودیار
صنایع غذایی ب آ
تیتر20
تک ماکارون
اقتصاد سبز
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
vioni
جوان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی مسرور
www.addlikebutton.net