شنبه 7 اسفند ماه 1395  -  Saturday, February 25, 2017
eco 1مه کامه
اخبار برگزیده
1
سه شنبه 14 دى ماه 1395 ساعت 21:16

صادرات صوری سیب در برخی گمرکات/ سوء‌استفاده واردکنندگان موز از بخشنامه جهاد کشاورزی + سند

کشاورزی> صادرات صوری سیب درختی و سیب‌های بی کیفیت در برخی گمرکات موجب شد، گمرک در بخشنامه ای دستورالعمل واردات موز با تعرفه ۵ درصد در قبال صادرات سیب درختی را تا اطلاع ثانوی در ۳ گمرک متوقف کند.

مدیرکل دفتر مقررات و استاندارهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در فروردین ماه سال جاری به برخی تسهیلات برای صادرات سیب درختی اشاره و گفته بود: در شرایط پسا برجام و به منظور حمایت از تولید داخلی،تعرفه واردات یک کیلو موز در قبال صادرات 1.5 کیلو سیب درختی پنج درصد تعیین شده است.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی، همچنین از تعرفه 26 درصدی برای واردات هر کیلو موز خبر داده بود. بر این اساس، از ابتدای سال جاری واردات موز در قبال صادرات سیب تخفیف 21 درصدی را برای وارد کنندگان  به همراه داشته است.

در ماههای گذشته مقامهای مختلف وزارت جهاد و همچنین گمرک ایران گزارشهایی در خصوص افزایش چشم‌گیر میزان صادرات سیب درختی  به کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان ارائه کرده بودند. این در حالی است که افزایش صادرات قابل توجه سیب درختی با توجه به حجم ثابت مصرف و تولید سیب برای کارشناسان تا حدودی غیر منتظره بود.

در عین حال گزارش هایی از عدم رعایت ضوابط بخشنامه کاهش تعرفه واردات موز در قبال صادرات سیب درختی در برخی مبادی خروجی به گمرک رسیده که موجب شد، گمرک ایران در بخشنامه‌ای اعلام کند، گمرکات اجرایی تا زمان مشخص شدن نتیجه بررسیها در خصوص تخلفات احتمالی صورت گرفته ، از پذیرش اظهارنامه‌های صادراتی سیب درختی در قبال واردات موز از 3 گمرک شلمچه، باشماق و پرویزخان خودداری کنند.

بخشنامه گمرک حاکی است، صادرات سیب‌های بی کیفیت و عدم تحقق صادرات واقعی سیب از جمله تخطی‌هایی بوده که از بخشنامه وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است. بر اساس اطلاعات موجود تعداد وارد کنندگان اصلی موز به کشور بسیار محدود می‌باشند و به نوعی واردات این محصول برای اشخاصی مانند آقای "الف" حالت انحصاری دارد. به همین دلیل بخشنامه  تخفیف تعرفه‌ای حاصل از صادرات سیب برای واردات موز جمع زیادی از صادرکنندگان و واردکنندگان را در این موضوع دخیل نمی‌کند.

منبع:تسنیم
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
shirin asal
تلگرام فودپرس
zarforoktoz
روغن نازگل
هراز
نظرسنجی
عملکرد دو ساله وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم را چطور ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
BA
فودیار
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
vioniiii
رستوران حاج محسن1
آیدین
ارسال پیامک
زر ماکارون
تیتر20
جوان
گروه صنعتی پارس استا
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی نان سحر
تک ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
المپیاد کشاورزی
اقتصاد سبز
آب معدنی واتا
صنایع غذایی مسرور
گروه صنایع  غذایی نان آوران
www.addlikebutton.net