دو شنبه 3 تير ماه 1398  -  Monday, June 24, 2019
pegaheco 1
اخبار برتر
1
یک شنبه 21 مرداد ماه 1397 ساعت 11:26

دبیر کانون صنایع غذایی اعللام کرد:

خلف وعده وزارت بهداشت در خصوص لیست کالاهای آسیب رسان/ برخی از کالاها را نمی‌توانیم به عنوان کالای آسیب‌رسان به سلامت بپذیریم

دبیرکل کانون صنایع غذایی با بیان اینکه وزرات بهداشت در مورد ممنوعیت تبلیغ برخی اقلام مواد غذایی به بهانه آسیب رسان به سلامت سخت‌گیری کرده است، گفت: فهرست توافقی صنایع غذایی و وزارت بهداشت در کالاهای آسیب رسان سلامت منتشر نشد.

کاوه زرگران در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس در مورد ممنوعیت تبلیغ برخی مواد غذایی از سوی وزیر بهداشت، گفت:  براساس بندی از از ماده 37 قانون برنامه پنجم، تفسیر کالاهای آسیب‌رسان سلامت در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت و وزارت بهداشت هم آن را در اختیار معاون سلامت این وزارتخانه قرار داد. 

دبیرکل کانون صنایع غذایی گفت: ما در تمامی سال‌های برنامه پنج‌ساله پنجم با وزارت بهداشت و معاونت بهداشتی اختلاف نظرهایی زیادی  در مورد کالاهای آسیب رسان سلامت داشتیم و هیچ‌گاه نتوانستیم در این زمینه به یک تفاهم مشترک برسیم.

وی افزود: از نظر کانون صنایع غذایی کالاهای آسیب رسان سلامت می‌تواند آلاینده‌ها، موادی که حاوی نیترات و فلزات سنگین و همچنین موادی دارای باقی مانده سموم باشد.

وی اظهار داشت: برخی از این مواد خوارکی بدون نظارت و پایش و بدون اینکه مردم از آن مطلع باشند، در سطح بازار عرضه می‌شود. 

زرگران اظهار داشت: اما وزارت بهداشت در بین سه گروه تولید‌کننده مواد غذایی یعنی اصناف، واحدهای تولیدی صنعتی و مزارع در دسترس‌ترین،  آسان‌ترین و شناسنامه‌دار ترین بخش یعنی واحدهای تولید کننده صنعتی را انتخاب کرده و از طریق آنها سعی می‌کند، به نحوی قانون را اجرا کند.

دبیرکل کانون صنایع غذایی اظهار داشت: در ابتدای سال‌های برنامه پنجم توسط وزارت بهداشت، طیف وسیعی از مواد غذایی جزء کالاهای آسیب‌رسان به سلامت شناسایی شد که بعد از برگزاری جلسات مشترک بین صنایع غذایی و وزارت بهداشت به یک فهرست مشترک در مورد کالاهای آسیب رسان سلامت دست یافتیم.

وی با بیان اینکه براساس فهرستی که یکسال پیش تهیه شد، برخی از فرآورده‌های غذایی با ترانس، چربی و شکر بالا جز کالاهای آسیب رسان سلامت شناخته شد، بیان داشت: علیرغم تفاهم و امضا صورت جلسه فهرست منتشر شده مورد توافق طرفین نبود.

زرگران اظهار داشت: ظاهرا وزارت بهداشت بعد از مدت‌ها جمع‌بندی و جلسات مشترک به این نتیجه رسیده که فعلا تبلیغات براساس مصوبه ممنوع شود.

وی افزود: البته در مورد ممنوعیت تبلیغات برخی از این اقلام مواد غذایی،  صنایغ غذایی با وزارت بهداشت توافق دارد و برخی را هم نمی‌توانیم به عنوان کالای آسیب‌رسان  به سلامت بپذیریم، زیرا این مواد غذایی در همه جای دنیا تولید و مصرف می‌شود.

وی با اشاره به ممنوعیت تبلیغ برخی مواد غذایی به عنوان کالای آسیب رسان از سوی وزارت بهداشت ، گفت: اعتقاد ما این است که وزارت بهداشت در مورد این ممنوعیت‌ها یک مقدار سخت‌گیری کرده است. 
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
روغن نازگل
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
ghoncheh
زرفروکتوز1
شیرین عسل1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
آیدین
گروه صنعتی پارس استا
زر ماکارون
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
تک ماکارون
ارسال پیامک
آب معدنی واتا
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی ب آ
vioni
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران