شنبه 2 تير ماه 1397  -  Saturday, June 23, 2018
eco 1مارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markkety
اخبار برتر
0
شنبه 14 مرداد ماه 1396 ساعت 11:1

سفره مردم چشم به راه دهمین وزیرجهادکشاورزی

کشاورزی> در 39 سال گذشته 9 وزیر سکان اداره وزارت جهاد کشاورزی به عنوان یکی از مهمترین وزارتخانه های اقتصادی کشور که مستقیم با زندگی و حیات مردم در ارتباط است،را برعهده گرفتند. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،«حمایت از تولید محصولات کشاورزی، تنظیم بازار، مبارزه با خشکسالی، بیمه کشاورزان، تامین نیاز صادراتی.» این تنها یک بخش کوچکی از مسئولیت های وزارتخانه ای است که  مستقیم با زندگی مردم سروکار دارد.

در یک کلام، نان 80 میلیون ایرانی را 4 میلیون کشاورز با مدیریت وزارت جهادکشاورزی هر روز به سفره ها می رسانند.به همین دلیل هم وزارت جهاد کشاورزی یکی از اساسی ترین وزارتخانه های کشور به لحاظ مدیریت و سیاست گذاری بخش غذایی محسوب می‌شود که وظایف پرشماری دارد. 

شاید عموم مردم تصور کنند وزارت جهاد کشاورزی ساختاری بی ربط به زندگی روزانه آنهاست؛ اما واقعیت این است که از نان سفره تا آبی که می نوشید  همگی به وزارت جهاد کشاورزی ارتباط پیدا می کند. از طرف دیگر سلامت و امنیت غذایی یک کشور به طور مستقیم به تولیدات بخش کشاورزی وابسته است و هر گونه اختلالی در روند تولید این بخش می‎تواند امنیت غذایی و حتی سیاسی آن کشور را تهدید کند.

جهادکشاورزی نقش بسیار مهمی در حمایت از تولید ملی دارد که باید گفت تحقق این اتفاق مشروط به حفظ روحیه جهادی و تلاش بخش های مختلف از جمله جهادکشاورزی است. در سال های اخیر تولید محصولات کشاورزی یکی از اهداف مهم کشور بوده است.

مهمترین ماموریت وزارت جهاد کشاروزی  حمایت از  تولید داخلی است که زیرساخت ها را برای کشاورزان در زمینه تولید راحت تر محصولات شان فراهم کند؛ چرا که حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی و سهم عمده ای از صادرات غیر نفتی به بخش کشاورزی اختصاص دارد.  

اقلام عمده وارداتی کشور به محصولات کشاورزی و غذایی مربوط می شود و بازاریابی آن به عهده وزارت کشاورزی است. یکی از وظایف دیگر این وزارتخانه مبارزه با خشکسالی است.

دولت هر ساله اعتباری را به این وزارت خانه برای سامانه های نوین آبیاری و مسایل زیربنایی خاک اختصاص می دهد. میزان هدر رفت آب بخش کشاورزی در ایران 70درصد است و بخش کشاورزی مصرف کننده ۹۲ درصد میزان آب ایران است. به همین ترتیب وزارت جهاد کشاورزی با برنامه ریزی دقیق باید به کشاورزان آموزش مصرف درست از آب و بهبود زیرساخت ها را در نظر داشته باشد. 

وزیر این وزارتخانه باید بتواند از طرفی خواسته های کشاورزان را تامین و از سوی دیگر تقاضای مردم و مشتری را درک کند.

در 39 سال گذشته،مجموعا 9 وزیر سکان اداره این وزارتخانه را بر عهده گرفتند.ابتدای انقلاب این وزارتخانه د رقالب دو زوارت جهادسازندگی که وظیفه عمران روستایی و زیرساختها را برعهده داشت، و وزارت کشاورزی فعالیت می کرد که در راستای هماهنگ سازی این وزارتخانه و کوچک سازی دولت در سال 79 این دو وزارتخانه با هم ادغام و تحت عنوان وزارت جهادکشاورزی فعالیت خود را ادامه داد.

9 وزیر بعد از انقلاب این افراد بودند:

 * سال ۷۹ قانون ادغام وزارت کشاورزی و جهاد سازندگی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و محمود حجتی به عنوان اولین وزیر جهاد کشاورزی انتخاب شد. 


لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
زر فروکتوز
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
haraz1
روغن نازگل
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی دلوسه
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
ارسال پیامک
صنایع غذایی ب آ
تیتر20
صنایع غذایی مسرور
آب معدنی واتا
آیدین
رستوران حاج محسن1
تک ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
جوان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
vioni
زر ماکارون
فودیار
گروه صنایع  غذایی نان آوران
اقتصاد سبز
گروه صنعتی نان سحر
www.addlikebutton.net