جمعه 16 خرداد ماه 1399  -  Friday, June 5, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
0
سه شنبه 23 ارديبهشت ماه 1399 ساعت 14:48

آزادسازی یکباره نرخ ارز باعث گسترش فقر در جامعه کشاورزی می‌شود

کشاورزی> معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: به جای آزادسازی یکباره نرخ ارز باید آرام آرام شر اعتیاد بخش کشاورزی را به ارز دولتی رانت‌آور تعدیل کرد.

به گزارش سازمان مرکزی تعاون روستایی، حسین شیرزاد با اشاره به شوک آزادسازی و گذر نرخ ارز در بخش کشاورزی، گفت: میزان اثرپذیری قیمت‌ها از تغییرات نرخ ارز در بخش کشاورزی ایران دارای مدل‌های تناقض نمای متعددی است.

وی تاکید کرد: با این وجود تقریباً همه اتفاق نظر دارند که نرخ ارز از دو کانال بر قیمت‌های بخش کشاورزی اثر می‌گذارد اول اثر مستقیم و از طریق اثرگذاری بر قیمت تمام شده وارداتی محصولات بخش کشاورزی که اثرات آنی دارد؛ ضمن اینکه اثر غیرمستقیم و از طریق اثرگذاری بر قیمت نهاده‌های اولیه یا ارزش ویژه نهاده‌های واسطه‌ای مورد استفاده در بخش که تأثیرات بلند دامنه تری دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به وابستگی شدید به واردات بذور هیبرید و برخی از سموم مهم و عمده آفت کش‌ها با ارزبری سالیانه بیش از ۲۵۰ میلیون دلار، گفت: داروها، واکسن‌ها، مکمل‌ها، لیزین، میتیونین با ارزبری سالانه ۶۵۰ میلیون دلار، خرید سالیانه ۱۲ میلیون تن نهاده‌های دامی و در نهایت ارزبری بیش از ۱۴ میلیارد دلار از منابع ارزی برای واردات حدود ۳۵ میلیون تن کالاهای اساسی، همگی شناسه‌های مهمی از اثرات متغیر نرخ ارز بر فراگردهای تولید در بخش کشاورزی اند.

شیرزاد اضافه کرد: نتایج و پیشینه نگاشته‌های حداقل ۱۱ تحقیق در اواخر دهه ۸۰ تا اوایل دهه ۹۰ شمسی در ایران نشان می‌دهد که اثر آنی و همزمان نرخ ارز بر تورم داخلی از ۱۰ تا ۱۳ درصد، اثر بلندمدت نرخ ارز بر تورم داخلی ۲۷ تا ۳۳ درصد، اثر تغییر در قیمت واردات بیش از دو برابر اثر نرخ ارز بوده است.

وی تصریح کرد: البته شوک کاهش قیمت نفت، تحریم و کسری بودجه بر رشد قیمت‌های داخلی نباید نادیده گرفته شود.

شیرزاد گفت: عمده تولیدات محصولات کشاورزی با درجه شدت و ضعف، دارای بخش ارزبری بوده که اثرات یکباره افزایش نرخ ارز در ترکیب هزینه‌های تولید آنها مخرب خواهد بود و از سوی دیگر، آزادسازی یکباره نرخ ارز در شرایط تحریم دارای اثرات تورمی بوده و این افزایش تورم در قیمت تمام شده محصولات کشاورزی و غذایی تأثیرات مخربی خواهد گذاشت.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، نرخ ارز را زمانی آزاد می‌کنند که اقتصاد ملی در حالت تعادل نسبی و با ثبات باشد آن هم به طور تدریجی و گام به گام؛ نه در زمان تحریم‌های شدید ظالمانه، تلاطم‌ها و عدم قطعیت‌های اقتصادی بالا؛ آزادسازی دفعی و یکباره نرخ ارز به تورم تولید کشاورزی دامن زده و در نهایت به کاهش رقابت پذیری و گسترش فقر در جامعه کشاورزی منجر خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی اضافه کرد: به جای آزادسازی یکباره، ابتدا باید به آزاد سازی تدریجی و کاهش مداخله دولت در بازار تولیدات کشاورزی و نحوه دور شدن از انواع قیمت‌های تثبیتی و پرهیز از هر گونه سرکوب قیمتی پرداخت. در واقع باید آرام آرام شر اعتیاد بخش کشاورزی را به ارز دولتی (رانت آور) تعدیل کرد و به تشکل‌ها، اتحادیه‌های تعاونی و انجمن‌های تخصصی میدان عمل وسیع‌تری داد.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
sobhan
شیرین عسل1
nazgol
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
pegah3
goncheh1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی نان سحر
آیدین
رستوران حاج محسن1
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
ارسال پیامک
تک ماکارون
آرد سازی پوسان
زر ماکارون
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی دلوسه
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی ب آ
تیتر20
صنایع غذایی مسرور
آب معدنی واتا
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی سحر همدان
vioni