دو شنبه 3 تير ماه 1398  -  Monday, June 24, 2019
pegaheco 1
دیگه چه خبر
1
جمعه 7 دى ماه 1397 ساعت 14:16

خوراکی‌های ممنوعه برای خلاصی از شر معده درد

غذا و تغذیه> یک متخصص طب سنتی ایرانی با اشاره علل بروز معده درد خوراکی‌های مضر برای معده درد را معرفی کرد.

حسن اکبر متخصص آسیب شناسی و محقق طب اسلامی ایرانی در  درباره علت بروز مشکلات معده و راه‌های مقابله با آن اظهار کرد: در طب اسلامی ایرانی اکثر مشکلات معده به دلیل سردی معده ایجاد می‌شود؛ از جمله عوامل موثر بر ایجاد این سردی می‌توان به دیر خوابیدن، مصرف زیاد غذاهایی با طبع سرد مثل ماهی و لبنیات<dairy>، استفاده از غذاهایی با دمای پایین مثل بستنی، ماست شیر سرد و یخ اشاره کرد.

وی ادامه داد: میوه‌هایی مثل خیار و هندوانه ذات سردی دارند و مصرف آن‌ها معده را سرد می‌کند؛ خوردن انواع ترشیجات مثل آبغوره، آبمیوه‌های ترش، خود ترشی‌های لیته، هفت بیجار، بادمجان و امثال آن‌ها، میوه‌ها و سبزیجات ترش طعم مثل گوجه و حتی رب گوجه و در مجموع هر ماده ترش طعمی به غیر از سرکه محلی و مرغوب  معده را سرد و در نتیجه آن بیمار می‌کند.

اکبری درباره تاثیر زمان خواب بر سردی و اختلالات معده گفت: اگر فردی در بازه زمانی بخوابد که شارژ قلب و مغز و کبد یا به عبارتی کامل‌تر شارژ هیپوتالاموس در آن زمان انجام نمی‌شود، ممکن است فرد را دچار کمبود انرژی سلول‌های بدن به خصوص سلول‌های معده<Stomach> و در نتیجه آن سردی معده بشود؛ زمان شارژ هیپوتالاموس در اغلب افراد بین ساعت ۹ تا ۱۲شب است و خواب در سایر ساعات نسبت به این بازه  مذکور اثر چندانی بر رفع خستگی بدن ندارد؛ پس ممکن است عادات خواب نامناسب  منشا بسیاری از مشکلات شما باشد.

این محقق طب اسلامی ایرانی تشریح کرد:کم تحرکی، استرس و حرص خوردن زیاد از مواردی هستند که سردی معده و در مجموع مشکلات گوارشی به همراه دارند؛ در ضمن پرخوری و در هم خوری هم ممکن است منجر به ایجاد اختلالات معده در بین افراد شود.

وی افزود: خوردن غذا روی غذای قبلی که هنوز معده را ترک نکرده است از دیگر علل شایع بروز درد‌های معده در افراد بیمار به شمار می‌رود؛ در مجموع  می‌توان گفت کاهش سطح انرژی سلولی، سردی را در کل بدن به خصوص سیستم گوارش ایجاد می‌کند که مشکلات بسیاری به همراه دارد.

راهکار طب سنتی برای رهایی از درد معده

اکبری درباره راه حل مقابله با درد‌های معده و مشکلات گوارشی بیان کرد: بهتر است تا جای ممکن از خوردن غذاهای سرد که در بالا به بخشی از آن‌ها اشاره شد،‌خودداری کنید؛ حتی افراد سالمی که مشکلات معده ندارند بهتر است ماده سرد را با گرمی مخلوط کنند تا معده سرد نشود و از ایجاد اختلال در آن‌ها جلوگیری کنیم.

این محقق طب اسلامی ایرانی ادامه داد: بهتر است تا جایی که امکان دارد با دمنوش‌های گرم مثل دمنوش زنجبیل، دارچین و زعفران معده و بدن را گرم نگه دارند؛ حتی می‌توانند با افزودن این مواد به غذاها از خواص آن‌ها بهره ببرند تا نه تنها سیستم گوارش بلکه کل سلول‌های بدن را از بیماری‌های مختلف دور نگه دارند.

منبع:yjc
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
شیرین عسل1
روغن نازگل
زرفروکتوز1
ghoncheh
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
زر ماکارون
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی دلوسه
آب معدنی واتا
ارسال پیامک
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنایع  غذایی نان آوران
vioni
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
تک ماکارون
صنایع غذایی مسرور
تیتر20