پنج شنبه 25 شهريور ماه 1400  -  Thursday, September 16, 2021
pegahpeminaچاپ و بسته بندی2
اخبار برگزیده
0
شنبه 9 مرداد ماه 1400 ساعت 13:40

برنامه‌های غلط وزارت جهاد کشاورزی بازار تخم‌مرغ را به هم ریخت/ دولت از دخالت در تولید دست بردارد

مواد غذایی> رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه برنامه‌های اشتباه وزارت جهاد کشاورزی، بازار تخم‌مرغ را به هم ریخته است، گفت: دولت باید به جای دخالت در امر تولید، همانند دیگر کشورها نظارت کند.

 قیمت تخم مرغ در بازار نسبت به ماه‌های گذشته افزایش یافته و در این میان برخی اعلام می‌کردند که جوجه در بازار نیست و تولید این محصول در چندماه آینده با خطر جدی مواجه خواهد شد، این در حالی است که ایران بیش از یک‌میلیون تن تخم‌مرغ تولید می‌کند و در برخی مقاطع، صادرات هم داشت. در این زمینه با ناصر نبی‌پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت‌وگویی انجام دادیم. 

وی گفت: برنامه‌های غلط وزارت جهاد کشاورزی مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است، مثلا در آذر 99 هر کیلو تخم‌مرغ را برای فروش درب مرغداری 14 هزار تومان تصویب کردند. علی‌رغم اینکه این قیمت مورد قبول تولیدکنندگان نبود، اما آنها مازاد تولیدکنندگان را از بازار جمع‌آوری نکردند و در نهایت قیمت تخم‌مرغ در اسفند ماه به کیلویی 9 هزار تومان رسید. نتیجه این شد که مرغداران مرغ‌ها را به کشتارگاه فرستادند تا از شر ضرر و زیانی که هر روز اضافه می‌شد، نجات پیدا کنند. 

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران افزود: در همان زمان که قیمت به کیلویی 9 هزار تومان رسیده بود، تولیدکننده‌ای که روزانه یک‌تن تولید داشت، 5 میلیون تومان ضرر می‌کرد.

به گفته این مسئول، سالن‌های پرورش تخم‌مرغ خالی شد، به طوری که اخیراً اتحادیه‌های استان خراسان اعلام کردند که 60 درصد مرغداری‌ها خالی است.

نبی‌پور به برنامه اشتباه دوم وزارت جهاد کشاورزی هم اشاره کرد و گفت: در حالی که مرغداری‌های تخم‌گذار کشور ماهانه 4 تا 4.5 میلیون جوجه نیاز دارند، اما به دلیل عدم برنامه‌ریزی برای واردات به موقع و یا تولید داخل مرغ اجداد، تعداد جوجه‌ها به 3 میلیون رسیده بود و مرغداران در هر ماه یک‌ تا یک‌و نیم میلیون قطعه جوجه‌ریزی کمتری داشتند، یعنی مرغداران از دی‌ماه گذشته تا تیر که هشت ماه است، ماهانه یک میلیون قطعه جوجه‌ریزی کمتری داشتند که اثرات آن اکنون ظاهر شده و با کاهش عرضه، قیمت‌ها تا حدودی بالاتر رفته است، اما باید این واقعیت را قبول کرد که قیمت تخم‌مرغ نسبت به همه کالاهای دیگر ارزان‌تر است. 

نبی‌پور با اشاره به اینکه وزیر جهاد کشاورزی به توصیه‌های تشکل‌های تولید اهمیت نداد، گفت: همان زمانی که قیمت تخم‌مرغ به شدت کاهش یافته بود، به وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد دادم که خود تولیدکنندگان 12 میلیون تن مرغ تخم‌مرغ بازار را جمع‌آوری کنند تا قیمت در بازار متعادل شود، وگرنه اثرات این کاهش قیمت در ماه‌های آینده ظاهر خواهد شد، اما ایشان توجهی نکردند.

* بازار تخم‌مرغ متعادل می‌شود

نبی‌پور در پاسخ به اینکه وضعیت آینده تخم‌مرغ در کشور چگونه خواهد شد، گفت: خوشبختانه اخیراً بخش‌های خصوصی واردات گسترده مرغ اجداد از کشورهای آلمان، هلند و آمریکا انجام دادند و اینها به زودی به سالن‌های پرورش مرغ می‌آیند و تولید تخم‌مرغ در بازار افزایش خواهد یافت. پیش‌بینی ما این است که از دی‌ماه تولید فراوان تخم‌مرغ را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: متأسفانه در سایه عدم نظارت دولت، اشکالی هم در این واردات وجود دارد که فاصله‌ای بین محموله‌های وارداتی مرغ اجداد نبوده، در حالی باید حداقل دو دوره بین آنها فاصله می‌افتاد و نتیجه‌ این خواهد شد که به یکباره شاهد عرضه فراوان در بازار خواهیم شد و این نگرانی وجود دارد باز هم با افزایش شدید عرضه، قیمت در بازار افت شدید کند و تولیدکنندگان متضرر شوند. 

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در پایان این را هم گفت که در همه کشورها تشکل‌های تولید در انتخاب وزیر کشاورزی نقش دارند و نظرات آنها را می‌گیرند و اگر جناب آقای رئیسی می‌خواهد وزیر جهاد کشاورزی را خودش انتخاب کند، حداقل در انتخاب معاونان آنها معاونانشان به نظرات تشکل‌های تولیدی اهمیت بدهد، چرا که بسیاری از معاونان فعلی وزارتخانه، الفبای تولید را نمی‌دانند و مطمئنم که بسیاری از آنان تخم‌مرغ را تنها در یخچال خانه‌شان دیده‌اند.

منبع:فارس
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
لاکیدووو
haraz1
nazgol-98
فشذهشف2
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
taknan2
mihan2
پگاه-خامه
شیرین عسل1
goncheh-98
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنایع  غذایی نان آوران
حلبچی
تیتر20
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
ارسال پیامک
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی ب آ
ardineh
آب معدنی واتا
گروه صنعتی نان سحر
zar
tejarat talaie
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
vioni
آیدین
صنایع غذایی مسرور
آرد سازی پوسان
رستوران حاج محسن1
گروه صنعتی پارس استا