چهار شنبه 25 فروردين ماه 1400  -  Wednesday, April 14, 2021
چاپ و بسته بندی2pegahpemina
اخبار برگزیده
0
شنبه 9 اسفند ماه 1399 ساعت 12:4

فاصله قیمتی ۱۴ هزار تومانی خرید برنج از کشاورز تا مصرف کننده/ سوء استفاده دلال‌ها از پاسکاری وزارت جهادکشاورزی و صمت

کشاورزی> دبیر انجمن برنج ایران با تاکید بر اینکه با توجه به حجم تولید و واردات، برنج در کشور بیش از نیاز است، اظهار کرد: فاصله قیمتی خرید هر کیلوگرم برنج از کشاورز تا مصرف کننده 12 تا 14 هزار تومان است. این موضوع به دلیل سوء استفاده واسطه‌ها از پاسکاری مسئولیت بین وزارت جهادکشاورزی و صمت اتفاق افتاده است.

جمیل علیزاده شایق با بیان اینکه میزان مصرف برنج در کشور 3 میلیون تن است، اظهار کرد: با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی در سالجاری زراعی حدود 2 میلیون و 500 هزار تن از نیاز کشور در داخل تولید شده است.

وی ادامه داد: همچنین آمار نشان می‌دهد حدود 1 میلیون تن برنج وارد کشور شده است که تنها 50 هزار تن آن ترخیص نشده است.

به گفته علیزاده شایق؛ به این ترتیب نه تنها کسری برنج در کشور نداریم بلکه میزان این کالا به ویژه واردتی آن مازاد بر نیاز کشور است.

وی درباره وضعیت بازار و قیمت برنج نیز اظهار کرد: با حذف ارز ترجیحی از واردات برنج، فاصله قیمتی برنج واردتی و داخلی بسیار کم شده است، به نحوی که در شرایط معمول بازار قیمت هر کیلوگرم برنج کیفی داخلی حداکثر  28 هزار و 500 تومان و هر کیلوگرم برنج وارداتی 24 هزار تومان بود.

علیزاده شایق معتقد است؛ در شرایطی که فاصله قیمت برنج وارداتی و داخلی به این میزان اندک است استقبال از برنج داخلی افزایش یافته است.

وی با تائید اینکه در حال حاضر در بازار برنج گران فروشی می‌شود، یکی از مهمترین دلایل گران فروشی برنج را مربوط به پاسکاری وظایف بین وزارت جهادکشاورزی و صمت دانست که موجب سوء استفاده فرصت طلبان و گران فروشی در بازار می‌شود. 

علیزاده شایق یادآور شد: حدود دو سال پیش مجلس تصویب کرد و وظایف بازرگانی محصولات کشاورزی از وزارت جهادکشاورزی به وزارت صمت منتقل شود، سال گذشته رئیس جمهور بدون توجه به مصوبه مجلس دستور داد وظایف مذکور از وزارت جهادکشاورزی گرفته به صمت داده شود.

به گفته وی؛ این دست به دست شدن وظایف موجب شده که مسئولیت تنظیم بازار بین دو وزارتخانه پاسکاری شود و در زمان مشکلات وزارتخانه‌ها مسئولیت را بر گردن در دیگری بیندازند.

علیزاده شایق نتایج شرایط پیش آمده را ایجاد سرگردانی عجیب برای تولیدکنندگان عنوان کرد و افزود: به طور مثال وزارت صمت اجازه ترخیص برنج وارداتی بیش از نیاز را می‌دهد و مسئولیت زیان تولیدکننده را در بازار بر گردن وزارت جهاد می‌اندازد!

وی بازنده شرایط پیش آمده و پاسکاری مسئولیت بین وزارتخانه جهادکشاورزی و صمت را کشاورزان دانست.

علیزاده شایق معتقد است؛ نتیجه فرار از مسئولیت وزارتخانه‌های مذکور فاصله قیمتی 12 تا 14 هزار تومان خرید هر کیلوگرم برنج از کشاورز تا بازار مصرف و سود قابل توجه برای دلالان است.

وی یادآور شد: کیفی‌ترین برنج از کشاورز با حداکثر قیمت 16 تا 18 هزار تومان خریداری شده و اکنون تا 30 هزار تومان به فروش می‌رسد.

منبع:ایلنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
mihan
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
لاکیدووو
زرفروکتوز1
haraz1
nazgol
pegah2
شیرین عسل1
tabiat
shirinvatan
goncheh1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنایع  غذایی نان آوران
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی ب آ
زر ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی مسرور
آب معدنی واتا
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تک ماکارون
تیتر20
گروه صنعتی نان سحر
tejarat talaie
ارسال پیامک
vioni
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آیدین
آرد سازی پوسان
حلبچی
صنایع غذایی دلوسه