سه شنبه 27 مهر ماه 1400  -  Tuesday, October 19, 2021
pegahpeminaچاپ و بسته بندی2
دیگه چه خبر
0
جمعه 22 مرداد ماه 1400 ساعت 13:21

برای تاثیر منفی مکمل‌ها پس از تزریق واکسن کرونا شواهد کافی وجود ندارد

غذا و تغذیه> کارشناس مسئول بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: با توجه به جدید بودن بیماری کووید-19 و محدودیت مطالعات صورت گرفته، هنوز شواهد کافی مبنی بر تاثیر مستقیم منفی یا مثبت مصرف مکمل‌ها در درمان این بیماری گزارش نشده است.

عطیه رزازی با بیان اینکه تاکنون مطالعاتی مبنی بر تاثیر مستقیم مکمل‌ها و داروهای تقویتی در افرادی که واکسن کووید دریافت کرده‌اند، انجام نشده، گفت: در مطالعات انجام شده بر روی سایر واکسن‌ها تاثیر منفی از مصرف مکمل‌ها گزارش نشده است، اما مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد، مصرف ریزمغذی‌ها حتی در اشکال دارویی به بهبود وضعیت ایمنی بدن کمک می‌کند.  

کارشناس مسئول بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: مطالعات نشان داده یکی از عوامل مهم در پاسخ ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها، وضعیت تغذیه و مقادیر کافی ریز مغذی‌ها و ویتامین‌ها در بدن است در مورد بیماری کووید-19 نیز مطالعات نشان دادند که کمبود ویتامینD   با افزایش ریسک ابتلا به بیماری و یا در بیماران دارای کمبود این ویتامین با افزایش احتمال بستری و مرگ و میر همراه است.

وی اظهار کرد: با توجه به جدید بودن بیماری کووید-19 و محدودیت مطالعات صورت گرفته، هنوز شواهد کافی مبنی بر تاثیر مستقیم منفی یا مثبت مصرف مکمل‌ها در درمان این بیماری گزارش نشده است.

رزازی گفت : با توجه به شواهد موجود به نظر نمی‌رسد مصرف مکمل‌ها و ریز مغذی‌ها با دوزهای توصیه شده قبل و بعد از تزریق واکسن کووید- 19 اثرات سوء بر ایمنی زایی ناشی از واکسیناسیون داشته و یا باعث افزایش ریسک ابتلا به کووید شود، هرچند تصمیم گیری در این زمینه نیازمند مطالعات بیشتر و اختصاصی‌تر است.

منبع:ایلنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
taknan2
haraz1
زرفروکتوز1
پگاه-خامه
mihan2
فشذهشف2
nazgol-98
goncheh-98
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
لاکیدووو
شیرین عسل1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آیدین
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی ب آ
tejarat talaie
تیتر20
ardineh
گروه صنعتی پارس استا
zar
حلبچی
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی دلوسه
kandoj
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
آب معدنی واتا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آرد سازی پوسان
ارسال پیامک
vioni
گروه صنعتی نان سحر