چهار شنبه 4 مهر ماه 1397  -  Wednesday, September 26, 2018
eco 1مارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markkety
اخبار برگزیده
0
چهار شنبه 5 مهر ماه 1396 ساعت 10:45

آینده تجارت محصولات کشاورزی ایران پس از برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان

 سپیده قاسمی: قطع روابط ایران با اقلیم کردستان عراق در حالی خواهد بود که این بخش از کشور عراق یکی از بازارهای صادراتی محصولات کشاورزی ایران محسوب می‌شود و در حال حاضر مواد غذایی و محصولات کشاورزی رتبه اول تا دوم صادرات محصولات به این اقلیم را دارد و تاکنون بیش از ده ها توافقنامه صدور محصولات کشاورزی میان استان های آذربایجان غربی ، کردستان، کرمانشاه، اصفهان و همدان با اربیل و سلیمانیه منعقد شده است.
همچنین مرزهای زمینی و مشترک در سه مرز تمرچین - جاجی عمران , باشماق و پرویز خان در اقلیم کردستان سه مرز اصلی صادرات محصولات ایران به ویژه صادرات محصولات کشاورزی به اقلیم کردستان هستند و بیش از 70 درصد کالاهای ایران از این سه مرز به نقاط دیگر عراق صادر می شود.
پیش از آغاز بحران اقتصادی و سیاسی در اقلیم کردستان مبادلات تجاری ایران با اقلیم کردستان همواره روبه گسترش بود و در زمانی که میزان صادرات ایران به عراق از 145 میلیون دلار در سال 1380 به 5/7 میلیارد دلار در سال 1392  افزایش یافت، کردستان عراق به تنهایی سهم 55% از صادرات بیش از 14 میلیارد دلار به عراق را داشت.  با آغاز بحران این رقم سیر نزولی به خود گرفت به طوری که در حال حاضر به حدود 4 میلیارد دلار رسیده است و در صورت بالا گرفتن اختلافات این روند کاهشی ادامه خواهد داشت و ما قسمت مهمی از بازار را در این بخش از عراق از دست خواهیم داد.
بر اساس اعلام گمرک در 2014 در طول هفت ماهه ابتدای سال فقط  از مرز رسمی باشماق بیش از 2 هزار و 628 تن محصولات کشاورزی به اقلیم کردستان عراق صادرات شد که این میزان صادرات بیش از 125 میلیون و 87 هزار دلار برای کشور ارزآوری داشت. با کاهش صادرات این میزان در سال 95 به بیش از 759 هزار تن رسید که 589 هزار تن آن  از مرز رسمی پرویزخان و 170 هزار تن نیز از مرز رسمی خسروی به عراق صادر شد.
 این محصولات که در مجموع شامل  55 قلم انواع محصولات کشاورزی می شدند توسط تجار و شرکت‌های ایرانی ثبت شده در اربیل و سلیمانیه اقلیم کردستان صادر شدند.
هر چند امیدها به بهبود بازار صادراتی محصولات کشاورزی در اقلیم کردستان با بالا گرفتن تنش بین ایران و اقلیم کردستان کم شده است اما نیمه شهریور سال جاری پایگاه خبری روداو اقلیم کردستان به نقل از شیخ مصطفی عبدالرحمن، رئیس اتحادیه وارد کنندگان و صادر کنندگان اقلیم کردستان عراق، اعلام کرد؛ قرار است دفاتر تجاری در اربیل و تهران گشایش یابد و این بدان معناست که روابط تجاری دو طرف در حال افزایش است. همچنین مقامات ایرانی به وی اطمینان داده اند که به رغم موضع مخالف تهران در قبال رفراندوم استقلال، ایران آمادگی افزایش مبادلات تجاری با اربیل را دارد.

منبع: اقتصاد آنلاین

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
روغن نازگل
شیرین عسل1
زر فروکتوز
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
vioni
صنایع غذایی سحر همدان
اقتصاد سبز
تک ماکارون
آب معدنی واتا
صنایع غذایی مسرور
زر ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی ب آ
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آرد سازی پوسان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
رستوران حاج محسن1
آیدین
تیتر20
گروه صنعتی پارس استا
جوان
فودیار
www.addlikebutton.net