سه شنبه 6 خرداد ماه 1399  -  Tuesday, May 26, 2020
pegaheco 1
یادداشت
0
چهار شنبه 20 فروردين ماه 1399 ساعت 10:5

منصور انصاری

سیاسی شدن تشکل های کشاورزی؛ برآمدی بی سرانجام

منصور انصاری 

  سیاسی کردن صنوف کشاورزی در اشکال تبلیغاتی و اعلام حمایتشان از این یا آن رخداد سیاسی خاص و گذرا با پرچم یک نظام یا جریان صنفی با توجه به همه شمول بودن فعالیت های کشاورزی، جایگاه صنف و اقتدار آن را در مخاطره قرار می دهد، زیرا دولت ها با طرز فکرهای مختلف و متنوع و بعضا متضاد می آیند و می روند ولی تولیدات کشاورزی و صنوف مختلف آن برای سال های متمادی با شرح وظایف اساسنامه ای ثابت و پابرجا هستند، گرچه باید تاکید کرد که حمایت کردن از این یا آن سیاست و برنامه کشاورزی و حتی نقد شجاعانه برنامه هایی که برای کشاورزی و کشاورزان مفید نیستند، متعلق به هر حزب و وزیر و سیاستمدار یا جریان سیاسی از سوی یک تشکل صنفی، حُسن و مزیت به شمار می رود و قابل تقدیر است، ولی قربانی کردن صنف و زیر سوال بردن شخصیت آن برای حمایت از این یا آن وزیر، علاوه بر اینکه بند و ماده اساسنامه ای ندارد، وجاهت نیز ندارد.

غالبا یک تشکیلات صنفی جا افتاده و صاحب سبک و نسق، هنگام انتخابات ریاست جمهوری یا تعیین کابینه یا جابجایی یک وزیر می تواند با نقد آنچه بوده، برنامه و مطالبات جدیدی ارائه دهد و «حمایت خود» را در قالب برنامه ای، مشروط به رعایت اصول کلی آن برنامه کند.

چنین تشکلی به واقع، وزیر یا فلان نماینده مجلس را ملزم به رعایت برنامه می کند و با این کار می خواهد مفاهیمی که مغفول مانده را، احیاء و در جهت منافع صنف تبلیغ و ترویج نماید؛ هر چه تاکید و اصرار بر چنین برنامه ای صریح، روشن و بدون محافظه کاری های متداول باشد موقعیت و پایگاه آن تشکل بهبود خواهد یافت.

لازم است تاکید شود تشکل ها و سازمان های صنفی حتی سراسری و متمرکز ماهیتا با احزاب سیاسی متفاوت بوده، هستند و خواهند بود. گرچه فضای سیاست آنقدر پیچیده و به ویژه در جامعه سیاست زده ما غالب است که همه چیز از جمله صنوف را می بلعد ولی تدبیر آن است که مدیریت کلان صنوف خود را برای صنعت حفظ کند و گرچه ممکن است کسانی پیدا شوند که از روی هیجان و دلبستگی و منافعی که دارند یا ندانم نویسی و بی اطلاعی، آن هم در یک پاراگراف یک صفحه ای با یک فعل بنویسند و بگویند که باید تمام وظایف یک وزارتخانه، حتی چند مورد حاکمیتی را، مثلا به فلان یا بهمان تشکل سراسری یا سازمان صنفی خصوصی یا نیمه دولتی واگذار کرد، اما این توهمات بستر واقعی، عملی و اجرایی ندارد، زیرا «دولت»، «دولت» است و «صنف»، «وظایف صنفی» دارد. در همه جای دنیا هم همین است، اگر قرار بود صنوف جای وزارتخانه ها یا دولت را بگیرند دیگر دولت چه معنی می توانست داشته باشد؟!

به هر حال، اگر صنفی می گوید پایگاه سراسری و یک لشکر دست به نیزه زیر فرمان دارد و در این یا آن رشته صنعتی یا کشاورزی تاثیر گذار است، این وزرا، نمایندگان و نهادهای فرادست هستند که برای تامین خواسته های صنوف و تشکل ها به سراغشان خواهند آمد نه برعکس.

در همه دنیا، تشکل ها و اتحادیه های قدرتمند، چه کارگری، چه تخصصی و به ویژه کارفرمایی، تبلیغات چی دولت و وزرا نیستند! کافی است در جایگاه انجمن کشاورزی آلمان (DLG) مداقه کنید؛ این انجمن در تعیین وزیر کشاورزی آلمان نقش درجه اول دارد و به واقع وزیر، کارگزار این انجمن است. بعضی از همکارانم در مجلات تخصصی که با این انجمن، حشر و نشرهایی دارند این موضوع را به خوبی می دانند. همین است اتحادیه های بزرگ حمل و نقل یا کشاورزی در کشورهای اروپایی و آمریکایی که می توان از کنفدراسیون کارفرمایان انگلیس (BEC) یا از کنفدراسیون اتحادیه های کارفرمایی آلمان (B.D.A) و موارد دیگر در عرصه تشکل های کشاورزی قدرتمند و تعیین کننده در کشورهای آمریکا و کانادا نام برد که در انتخاب وزرا و حتی جابجایی آنها نقش دارند. بنابراین شیوه حمایت و تاثیرگذاری بر سیاست های وزارت جهاد کشاورزی از سوی تشکل ها باید تغییر کند. این سیاست که بگوییم پیشاپیش اعلام حمایت کنیم تا بعدا اگر فلان کس یا بهمان کس وزیر شد بیش از سایر تشکل ها هوای ما را داشته باشد. دیری ست سوخته است.

منبع: کشاورزی آینده جهان (کاج)

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh1
رمضان
nazgol
sobhan
haraz1
شیرین عسل1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
تک ماکارون
تیتر20
vioni
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آب معدنی واتا
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی ب آ
ارسال پیامک
زر ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
رستوران حاج محسن1
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آیدین
صنایع غذایی مسرور