چهار شنبه 1 آبان ماه 1398  -  Wednesday, October 23, 2019
eco 1pegah
دیگه چه خبر
0
شنبه 5 مرداد ماه 1398 ساعت 14:16

علت و روش های درمانی سردرد تابستانی

غذا و تغذیه> نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد طی ماه‌های گرم سال شکایت از سردرد، افزایش می‌یابد. در تابستان به ویژه در اوج گرمای آن، تا حدود 20 درصد خانم‌ها و 10 درصد آقایان ممکن است دچار سردرد شوند. این سردردها که به عنوان سر دردهای تابستانی شناخته می‌شوند، تا حد زیادی قابل پیشگیری هستند. 

در این مطلب مروری خواهیم داشت بر عوامل بروز این سردردها و نکاتی که می‌تواند به شما کمک کند تا از آن‌ها پیشگیری کنید.
 
بسیاری از ما عامل سردردهای تابستانی<Headaches in the summer> را گرمای هوا می‌دانیم. واقعیت این است که تا حد زیادی نیز حق با ماست. 

گرمای هوا باعث تعریق بیشتر و از دست رفتن آب بدن  می شود و کم‌آبی می تواند به بروز سردرد منجر شود. در عین حال گرما، به خودی خود به خستگی منجر  می شود که خود یکی از عوامل بروز سردرد است. در کنار عامل گرما و تاثیر آن، تابش شدید آفتاب نیز عامل دیگری است که در برخی افراد سردرد ایجاد می‌کند. در مناطق شرجی، ترکیب رطوبت بالا با گرما و در شهرهای بزرگ آلودگی هوای تابستانه از دیگر عوامل ایجاد سردردهای تابستانی است.

چطور مانع از بروز این سردردها شویم؟

مهم‌ترین نکته در پیشگیری از سردردهای تابستانی، مصرف مایعات به اندازه کافی است. دقت کنید که مهم‌ترین معیار برای تشخیص مصرف مایعات به اندازه کافی، رنگ ادرار است. رنگ ادرار زرد به معنای آن است که لازم است آب بیشتری مصرف کنید.
نوشیدن آب خالی به میزان زیاد در تابستان برای بسیاری از افراد دشوار است. در عین حال که بدن ما در زمان تعریق جدای از آب، املاح نیز از دست می‌دهد. بر این مبنا بهتر است در کنار مصرف آب، از شربت‌های کم‌شیرین یا میوه‌های آبدار نیز برای تامین مایعات و املاح بدن خود استفاده کنید.
بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر تا حد امکان بیرون نروید. در این زمان، گرما و نور شدید آفتاب می‌تواند منجر به سردرد شود.
در این روزهای گرم و آفتابی، در زمان تردد بیرون از خانه به صورت مداوم از کلاه یا سایبان و عینک آفتابی استفاده کنید. حتی اگر در سایه حرکت می‌کنید، استفاده از عینک آفتابی را فراموش نکنید.
بعد از چند ساعت فعالیت در هوای گرم، حتما زمان کوتاهی را برای استراحت در نظر بگیرید. چرا که بدن در هوای گرم، زودتر از حالت عادی خسته می‌شود.
کوتاه بودن شب‌ها در تابستان باعث کاهش کیفیت خواب برخی از افراد شده  و همین خستگی آن‌ها را تشدید می‌کند. با استفاده از پرده‌های ضخیم برای تاریک کردن و خنک نگه داشتن اتاق خواب، تلاش کنید تا کیفیت خواب‌تان را بهبود بخشید.
اگر در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنید تا حد امکان از تردد در مناطقی که آلودگی هوای بالایی دارند، خودداری کنید.

چند روش موثر در درمان سردردهای تابستانی

شاید برای بسیاری در دسترس‌ترین روش درمان سردرد، استفاده از مسکن باشد. اما جدای از مصرف مسکن، شما می‌توانید از روش‌های زیر نیز برای کاهش سردردهای تابستانی خود استفاده کنید.

 اگر دسترسی به یخ دارید، چند تکه یخ را داخل کیسه‌ای پلاستیکی بگذارید و در آن را محکم ببندید. کیسه را لای حوله نازکی بگذارید و بعد روی سر و پیشانی خود قرار دهید تا خنک شوید. گذاشتن کیسه بسیار سرد به شکل مستقیم روی سر، توصیه نمی‌شود.
 از عصاره نعناع استفاده و کمی از آن را روی شقیقه‌های‌تان بمالید. برخی استفاده از عصاره استوقودوس به همین شکل را نیز موثر می‌دانند.

 کمی زنجبیل تازه، به قدر یک بند انگشت، را در آب جوش بریزید و بگذارید تا عطر و طعم خود را به آب بدهد. مصرف این دمنوش به صورت خنک می‌تواند به کاهش سردرد شما کمک کند.

  در پایان
 اگر دچار سردردهای طولانی و مکرر می‌شوید، بهتر است برای مشخص کردن علت دقیق آن به پزشک مراجعه کنید و از خوددرمانی بپرهیزید. حراسان

منبع:شفا آنلاین 
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
ghoncheh
haraz1
nazgol
شیرین عسل1
پگاه
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
زر ماکارون
آرد سازی پوسان
ارسال پیامک
آیدین
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تیتر20
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی دلوسه
آب معدنی واتا
صنایع غذایی مسرور
vioni
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی ب آ
گروه صنایع  غذایی نان آوران
تک ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی سحر همدان