شنبه 18 ارديبهشت ماه 1400  -  Saturday, May 8, 2021
pegahpeminaچاپ و بسته بندی2
اخبار برتر
0
یک شنبه 29 تير ماه 1399 ساعت 20:52

قالیباف:

زنجیره تولید و خودکفایی محصولات کشاورزی به درستی طراحی نشده است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما نمی‌توانیم ادعا کنیم در تولید برخی محصولات به خودکفایی کامل رسیده ایم زیرا زنجیره تولید و خودکفایی به درستی طراحی نشده و تمام زنجیره های تولید از داخل تامین نمی‌شود.

به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در جلسه امروز (یکشنبه، 29 تیر) کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، نخستین چالش کشور را مشکلات مدیریتی دانست و گفت: در حال حاضر همه باور دارند که مشکل اصلی کشور پول نیست، زیرا در دوره ای که درآمد کشور حدود 110 میلیارد دلار بود وضعیت اقتصادی مردم با شرایط کنونی که درآمد به یک چهارم این عدد کاهش یافته، تفاوت چندانی نداشت.

وی با بیان اینکه تامین سلامت و امنیت غذایی در حوزه اقدامات کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس است، که موضوع بسیار حیاتی است، ادامه داد: ما نمی‌توانیم ادعا کنیم در تولید برخی محصولات مانند مرغ به خودکفایی کامل رسیده ایم زیرا زنجیره تولید و خودکفایی به درستی طراحی نشده و تمام زنجیره های تولید از داخل تامین نمی شود.

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل تحریم های ظالمانه توجه ویژه ای به خودکفایی در محصولات کشاورزی و دامی می شود، با طرح این پرسش که آیا امکان این برنامه ریزی در 10 سال گذشته وجود نداشت، افزود: باید به موضوع تامین ماشین آلات کشاورزی و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در کشور توجه ویژه شود چرا که این امر تاثیر به سزایی بر تولیدات حوزه کشاورزی دارد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به هدررفت محصولات کشاورزی، تصریح کرد: در حال حاضر حدود 30 درصد تولید گندم کشور پیش از طبخ نان یا پس از آن تباه می شود.

وی با بیان اینکه کمیسیون های تخصصی مجلس باید اولویت های اصلی خود را مشخص کنند، گفت: مقرر شده است رؤسای کمیسیون های تخصصی با همکاری اعضای کمیسیون ها، استفاده از ظرفیت مرکز پژوهش ها و سایر متخصصان اولویت های اصلی کشور در حوزه تخصصی خود را در 3 محور تعیین کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نمی توان همه مشکلات را در دستورکار کمیسیون ها قرار داد، ادامه داد: کمیسیون ها باید مسئله محور شده و اولویت ها به گونه ای انتخاب شود که حل آن ها به رفع مشکلات در سایر حوزه ها نیز منتهی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جلسات صحن علنی مجلس از 3 روز کاری به 2 روز کاهش یافته تا فرصت بیشتری برای فعالیت تخصصی کمیسیون ها فراهم شود .

اقدامات دیوان محاسبات برخط باشد

دکتر قالیباف تصریح کرد: نظارت با روش کنونی به درستی اجرایی نمی شود و نتیجه ای از آن به دست نمی آید باید روش کنونی اصلاح شود چرا که در دوره قبلی 507 طرح در دستورکار قرار گرفت که تنها حدود 100 طرح تصویب و تعداد کمی از آن ها اجرایی شد.

رئیس قوه مقننه کشورمان، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی را یکی از بازوهای اصلی تقنین دانست و ادامه داد: حضور کارشناسان این مرکز در جلسات کمیسیون ها منجر به چکش کاری طرح ها و لوایح می شود.

وی ادامه داد: دیوان محاسبات نیز یکی از مهم ترین بازوهای نظارتی مجلس است به گونه ای که حتی می توان آن را از سوال و استیضاح نیز قوی تر دانست مشروط بر اینکه اقدامات دیوان محاسبات برخط باشد و هزینه کرد تمامی اعتبارات را سریعا پیگیری و گزارش دهد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان به صورت ویدیو کنفرانس، یادآور شد: براساس فرمایشات ایشان قانونگذار باید قانونی تصویب کند که زمینه اجرایی داشته باشد.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
mihan
pegah2
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
haraz1
shirinvatan
زرفروکتوز1
nazgol
لاکیدووو
tabiat j
goncheh1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
رستوران حاج محسن1
تک ماکارون
صنایع غذایی مسرور
زر ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنعتی نان سحر
آیدین
vioni
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی سحر همدان
حلبچی
صنایع غذایی دلوسه
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
تیتر20
آرد سازی پوسان
گروه صنایع  غذایی نان آوران
tejarat talaie
ارسال پیامک
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آب معدنی واتا