سه شنبه 1 مرداد ماه 1398  -  Tuesday, July 23, 2019
pegaheco 1
اخبار
1
چهار شنبه 17 ارديبهشت ماه 1393 ساعت 12:47

ایران در تولید مواد ژنتیکی خودکفا شد/ خودکفایی در تولید گوشت طی سه سال آینده محقق می‌شود

با تولید مواد ژنتیکی و واردات گاوهای دومنظوره سمینتال، ایران در تولید گوشت طی سه سال آینده و در مواد ژنتیکی به خودکفایی کامل رسیده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، امروز در حاشیه همایش صنعت دام و طیور شرکت نهاده‌های دامی جاهد، مدیرعامل این شرکت در پاسخ به خبرنگار ایانا گفت: تولید و خودکفایی در گوشت، با استفاده از اصلاح نژادهای صورت‌گرفته، طی سه تا چهار سال آینده اجرایی خواهد شد.

حمید ورناصری افزود: واردات نژاد سمینتال و فعالیت‌های ژنتیکی انجام‌شده، تأثیر اساسی در تولید روزانه گوشت دارد، به‌طوری که می‌تواند تولید گوشت را تا ضریب یک کیلوگرم نسبت به نژاد هولشتاین افزایش دهد.

وی خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی و تمرکز فعالیت‌های ژنتیکی، کمبود محدود موجود به سرعت دنبال شده و حتی ایران می‌تواند در مسئله صادرات گوشت پیشگام باشد.

ورناصری اصلاح نژاد را به منزله فندانسیون صنعت دام و طیور دانست و ادامه داد: اصلاح نژاد رئوس سنگین و سبک، می‌تواند حرکت ژنتیکی مؤثری باشد که منجر به کیفیت بهتر و سود بیشتر در حوزه تولید گوشت و شیر شود.

وی تصریح کرد: میزان تولید ژن مورد نیاز، 20 میلیون دوز بوده است که در زمان حاضر، حجم بسیار محدودی از طریق واردات و مابقی در داخل کشور تولید می‌شود.

ورناصری یادآور شد: همه نژادهای کشور متحول شده و با واردات بهترین نژادها به‌ویژه دام‌های مولد افزایش پیدا کرده و هزینه‌های تمام‌شده کاهش می‌یابد.

قیمت تمام‌شده به یک‌پنجم تقلیل یافت

مدیرعامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد تأکید کرد: با فعالیت‌های ژنتیکی انجام‌شده، میزان قیمت تمام‌شده واردات مواد ژنتیکی به یک‌پنجم کاهش پیدا کرده که می‌تواند در تولید و قیمت تمام‌شده شیر و گوشت مؤثر باشد.

وی اظهار داشت: ارزش فعلی مواد ژنتیکی تولیدی 35 تا 36 میلیون دلار است و میزان واردات انجام‌شده، ارزشی حدود دو تا سه میلیون دلار دارد.

ورناصری در پاسخ به پرسشی که آیا قرنطینه دامی طی سال‌های اخیر مشکلاتی داشته است یا خیر، گفت: طبیعتاً مسائل و مشکلاتی در قرنطینه وجود داشته که طی یک سال اخیر برطرف شده و هیچ مسئله یا مشکل قابل توجهی در حوزه واردات اسپرم صورت نگرفته است.

گفتنی است، دومین همایش صنعت دام و طیور شرکت نهاده‌های دامی جاهد با حضور معاون وزیر در امور بهبود تولیدات گیاهی، نمایندگان مجلس، مدیرعامل مؤسسه جهاد استقلال و فعالان حوزه ژنومیک از شرکت IMV فرانسه و آلمان در این همایش در حال اجرا است.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
ghoncheh
پگاه
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
haraz1
زرفروکتوز1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
ارسال پیامک
آرد سازی پوسان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آب معدنی واتا
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی نان سحر
تیتر20
vioni
گروه صنایع  غذایی نان آوران
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
تک ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
آیدین
صنایع غذایی سحر همدان
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی مسرور
زر ماکارون