سه شنبه 19 فروردين ماه 1399  -  Tuesday, April 7, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
0
شنبه 27 ارديبهشت ماه 1393 ساعت 12:25

تعرفه واردات شکر 18درصد شد

در حالی که ایران می‌تواند از بزرگ‌ترین صادرکنندگان شکر سفید منطقه باشد، با کاهش تعرفه واردات به ورشکستگی کامل صنایع قند و شکر رسیده است.

رییس فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی در مجلس شورای اسلامی امروز در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: فراکسیون صنایع غذایی و توسعه صادرات غیرنفتی، وضعیت قند و شکر را از سال 1384 رصد کرد و دلایل بحران این صنعت را مورد ارزیابی قرار داد.

حسین امیری خامکانی افزود: در سال 84، تولید قند کشور یک میلیون و 300 هزار تن گزارش شده بود که به علت تعرفه واردات 130 درصدی، توانست حجم تولید خود را افزایش دهد، اما در سال 85 بنا به یک تصمیم نادرست، میزان تعرفه از 130 درصد به چهار درصد تقلیل شد و باعث شد حجم تولید به کمتر از 500 هزار تن برسد.

وی خاطرنشان کرد: طی هشت سال گذشته، پنج کارخانه بزرگ قند و شکر تعطیل شدند و کشت و صنعت‌های بزرگ بی‌رمق و تولید قند و شکر با مشکلات جدی روبه‌رو شد.

امیری خامکانی ادامه داد: بخشی از مشکلات به‌وجودآمده برای فعالان صنعت قند و شکر را باید در حوزه کشاورزی و عدم حمایت از چغندرکاران جستجو و بخش دیگر را باید در واردات بی‌رحمانه ارزیابی کرد.

ایران توانایی صادرات شکر دارد

نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عدم خرید تضمینی به‌موقع از چغندر باعث شد میزان تولید قند و شکر کشور به‌شدت کاهش یابد؛ این در حالی است که صنعت قند و شکر می‌تواند علاوه بر خودکفایی در تولید شکر، صادرکننده نیز باشد.

وی یادآور شد: ایران می‌تواند به‌عنوان صادرکننده شکر سفید باشد، به این معنا که شکر خام وارد کشور شود و پس از فرآوری به‌صورت سفید صادر شود که ارزش افزوده مناسبی برای صنعت خواهد داشت.

امیری خامکانی تأکید کرد: بی‌اعتنایی به صنعت قند و شکر طی سال‌های اخیر باعث ضرر و زیان بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران در این حوزه بوده است و می‌تواند عواقب ناخوشایندی برای خوداتکایی در تولید این دو فرآورده داشته باشد.

امیری خامکانی در پایان گفت: با وجود پتانسیل بالای چغندرقند در کشور و نیروی انسانی متخصص کاهش تعرفه واردات قند و شکر دهن‌کجی به صنایع داخلی محسوب می‌شود.

گفتنی است از ابتدای سال 93 و طبق کتاب مقرات صادرات و واردات تعرفه واردات شکر 18درصد تعیین شده است.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
زرفروکتوز1
پگاه
nazgol
goncheh1
sobhan
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
ارسال پیامک
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی نان سحر
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
رستوران حاج محسن1
تیتر20
زر ماکارون
تک ماکارون
آب معدنی واتا
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی مسرور
vioni
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آیدین
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنایع  غذایی نان آوران