دو شنبه 16 تير ماه 1399  -  Monday, July 6, 2020
eco 1pegah
یادداشت
0
پنج شنبه 19 تير ماه 1393 ساعت 17:35

محسن جلال‌پور

دیم بکاریم

محسن جلال‌پور - نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران

بی‌آبی بحران جدی است که این روزها چالش‌های متعددی را به‌ویژه در مناطق مرکزی و شرقی کشور به‌وجود آورده است. این پدیده شوم، به‌دلیل استفاده‌های بی‌رویه از سطح آب‌های زیرزمینی در حال گسترده‌تر شدن است تا آنجا که حیات‌بخش‌های بزرگی از دشت‌های ایران را تهدید می‌کند.

ناگفته نماند که به‌طور کلی پس از تغییرات جوی در کره زمین، میزان بارش‌ها کاهش پیدا کرده و دما بالا رفته است. به همین دلیل هر آنچه که ارتباط مستقیم با آب و بارش‌های جوی دارد مانند کشاورزی تحت تأثیر تحولات اقلیمی چند دهه گذشته قرار گرفته است.

با نگاهی به اقتصاد کشاورزی دنیا می‌بینیم که کشورهای پیشرفته، در محاسبات خود ارزآوری هر مترمکعب آب را مورد بررسی قرار می‌دهند و دیگر میزان تولید در هکتار، مترمکعب یا تن معنا ندارد.

در این شرایط مطالعات روی افزایش بهره‌وری زمین و پروژه‌های جدید آبیاری و کشت در کشورهای مختلف صورت می‌گیرد. تعداد زیادی از کشورها تولید برخی محصولات کشاورزی خود را به سایر مناطق دنیا که از نظر شرایط زیست‌محیطی مناسب‌تر هستند، منتقل کرده‌اند. ایران نیز با توجه به قرار گرفتن در منطقه‌ای خاص از نظر جغرافیایی می‌تواند کشت برخی از محصولات مورد نیاز خود را با خرید زمین، به کشورهای همسایه انتقال دهد. کشت فراسرزمینی این موقعیت را به‌وجود می‌آورد که در محل‌هایی با امکان کشت دیم به‌ویژه برای تولید غلات و دانه‌های روغنی، فعالیت کنیم و در داخل متناسب با میزان آب موجود به تولید محصولاتی با نیاز به آب کمتر، کشاورزی را ادامه دهیم.

بر همین اساس باید محصولی تولید کنیم که ارزآوری بیشتر و مصرف آب کمتری داشته باشد. در تولید بسیاری از محصولات با رفتن به سمت کشت گلخانه‌ای می‌توانیم مشکل را تا حدی برطرف کنیم. خوشبختانه در حال حاضر این باور در دولت و مجموعه وزارت جهادکشاورزی وجود دارد که باید به‌طور جدی به سوی کشت گلخانه‌ای حرکت کنیم.

پیشنهاد فعالان حوزه این است که از ظرفیت‌های کشاورزی و آبی کشورهای شمالی ایران که فاصله کمی با کشورمان دارند، بهره بگیریم و زمین‌های بزرگ چندهزار هکتاری را به مالکیت درآورده و تهیه و تولید محصولاتی مانند گندم، ذرت، علوفه و کنجاله را در آنجا دنبال کنیم.

با توجه به وضعیت بحرانی منابع آبی در بخش کشاورزی، باید به سمت کشت دیم برویم؛ دیگر کشاورزی جز به شیوه دیم که در بسیاری از نقاط کشور نیز امکان‌پذیر نیست، نباید صورت گیرد؛ چرا که توجیه اقتصادی ندارد. در این زمینه باید از آخرین تکنولوژی‌ها بهره گرفت. به‌ویژه در بهره‌برداری از آب که هزینه‌های بالایی دربر دارد.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
goncheh1
pegah3
haraz1
sobhan
nazgol
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
تک ماکارون
آیدین
آرد سازی پوسان
vioni
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی پارس استا
آب معدنی واتا
ارسال پیامک
صنایع غذایی دلوسه
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنایع  غذایی نان آوران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
زر ماکارون
تیتر20