پنج شنبه 2 اسفند ماه 1397  -  Thursday, February 21, 2019
انتخابات اتاق بازرگانیeco 1
اخبار
0
چهار شنبه 24 ارديبهشت ماه 1393 ساعت 12:46

هشدار به دولت برای تدبیر گرانی میوه در پاییز ۹۳

رییس اتحادیه باغداران از عدم پرداخت یارانه کشاورزی گله کرد و با اشاره به اینکه بازار میوه و تره بار راکد شده است، به دولت هشدار داد تا با اتخاذ تدابیری مانع افزایش شدید قیمت میوه و تره بار در پاییز و زمستان ۹۳ شود.

مجتبی شادلو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره وضعیت رکود بازار میوه گفت: مسلماً پس از افزایش قیمت ‌های حامل‌های انرژی، رشد هزینه‌ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم در افزایش قیمت‌ها تاثیر گذار است.  

وی ادامه داد: شاید در حال حاضر افزایش چشم‌گیری در قیمت میوه ها و محصولات کشاورزی احساس نشود اما در آینده نزدیک یعنی در پاییز و زمستان تاثیر آن بیشتر قابل لمس خواهد بود.

 شادلو تاکید کرد: در حال حاضر به دلیل عدم شرایط مناسب اقتصادی و عدم تعادل قیمت‌ها شاهد رکود محض در بازار محصولات کشاورزی خاصه میوه و تره‌بار، سبزی و سیفی‌جات هستیم.

 رییس اتحادیه باغداران گفت: متاسفانه به دلیل عدم تعادل تولید و توزیع شرایط بازار مناسب نیست. البته در بازار محصولات کشاورزی هیچ‌گاه معادله‌ای به اسم قیمت تمام شده و پایه وجود نداشته است.در بخش کشاورزی معمولاٌ عرضه و تقاضا، قیمت محصولات را تعیین می‌کند.

شادلو در پاسخ به اینکه چرا با وجود رکود بازار شاهد واردات برخی از میوه‌ها مانند انگور یاقوتی در سطح بازار هستیم گفت: این یک مسئله و معضلی است که مصرف کننده بدون توجه به محصولاتی که با سطح ویتامین بسیار در  بازار وجود دارد تمایل به برخی میوه‌های وارداتی مانند انگور یاقوتی دارند.

 وی تاکید کرد: تمام میوه‌ها غنی از ویتامین هستند ضرورتی ندارد مردم به بهانه تامین ویتامین در سبد خرید خانوار خود ،‌به سمت میوه‌های وارداتی با هزینه‌های گران تمایل نشان دهند.

رییس اتحادیه باغداران تصریح کرد: متاسفانه در تولیدات کشاورزی هزینه‌ها بالاست و گاهی اوقات قیمت خرید محصول از تولید‌کننده، پایین است، به‌طوری‌که هزینه تولید را هم تامین نمی‌کند، بنابراین تولید‌کننده ضرر می‌کند و ممکن است دیگر نتواند به فعالیت کشاورزی ادامه دهد.

شادلو با تاکید بر اینکه دولت باید در راستای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، یارانه‌ای را برای بخش کشاورزی لحاظ کند گفت: با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها قیمت برخی حامل‌های انرژی مانند نفت، گاز، بنزین و... بالا می‌رود در حالی که دولت باید برای حمایت از تولید‌کننده، حامل‌های انرژی را در بخش کشاورزی به‌صورت یارانه‌ای در اختیار کشاورز قرار دهد.در قانون اجرای هدفمندی یارانه‌ها صراحتاً‌ اعلام شده است که با هزینه‌ای که به بخش کشاورزی وارد می‌شود باید یارانه به بخش کشاورزی تعلق می‌گرفت که تا کنون یک ریال هم لحاظ نشده است.

رییس اتحادیه باغداران یکی از اهداف دولت براساس سند چشم‌انداز را افزایش سطح تولید دانست و گفت: درباره افزایش محصولات کشاورزی هم گام‌های خوبی برداشته شده و روز به روز بر تولید محصولات کشاورزی افزوده می‌شود ولی برای تنظیم بازار مصرف برنامه خاصی وجود ندارد و به همین عدم تنظیم بازار باعث رکود در این بخش می‌شود.

 شادلو با تاکید بر اینکه محصولات کشاورزی بدون ضابطه تولید می‌شود گفت: وقتی هیچ برنامه‌ای برای محصولات کشاورزی وجود ندارد  این محصولات در بازار تلنبار شده و به تولیدکننده و کشاورز آسیب می‌رسد.

رییس اتحادیه باغداران افزود: متاسفانه میزان صادرات محصولات کشاورزی در سال 92 کاهش چشمگیری داشت. هزینه های جانبی حمل و نقل‌ها، بسته‌بندی‌های مجدد، مباحث گمرک از جمله مباحثی شد که نتوانستیم صادرات خوبی را در بخش کشاورزی شاهد باشیم.

 وی نبود صادرات را یکی از عوامل رکود بازار خواند و گفت: دولت‌ها همواره برای بخش صادرات جایگاه خوبی را قائل می‌شوند. دولت به جای اینکه یارانه صادراتی قائل شود، یارانه برای تنظیم بازار  لحاظ می کند. در صورتی که بارها اعلام کرده‌ایم با توجه به تولیدات انبوه محصولات کشاورزی در داخل نیاز نیست دولت برای کاهش قیمت‌ها دخالت کند.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
ghoncheh
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
روغن نازگل
زر فروکتوز
haraz1
شیرین عسل1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تک ماکارون
جوان
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی پارس استا
تیتر20
اقتصاد سبز
آرد سازی پوسان
آیدین
زر ماکارون
ارسال پیامک
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی سحر همدان
vioni
آب معدنی واتا
رستوران حاج محسن1
فودیار
گروه صنعتی نان سحر
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
www.addlikebutton.net