شنبه 9 مرداد ماه 1400  -  Saturday, July 31, 2021
peminaچاپ و بسته بندی2pegah
اخبار برگزیده
0
سه شنبه 15 مهر ماه 1399 ساعت 19:22

بانک مرکزی شفاف‌سازی کرد:/

نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی چقدر ارز گرفتند؟

کشاورزی> بانک مرکزی اعلام کرد با هماهنگی وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت، طی شش ماه سال جاری جمعاً بیش از ۵۲۶۷ میلیون دلار تأمین ارز انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، با توجه به برخی اظهار نظرها در برخی رسانه‌ها در خصوص مسایل و مشکلات مربوط به تأمین نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی با نرخ 4200 تومان، میزان ارز تأمین‌شده بابت واردات کالاهای یادشده به‌منظور تنویر افکار عمومی تشریح می‌شود:

1 ــ طی سال جاری بنا به مصوبه ستاد اقتصادی دولت، سقف 8 میلیارد دلار ارز با نرخ 4200 تومان به‌منظور تأمین کالاهای اساسی به‌تفکیک 5.5 میلیارد دلار برای اقلام کالای اساسی (ذرت، دانه روغنی، روغن خام، کنجاله، جو و گندم) و 1.5 میلیارد دلار برای دارو و 1 میلیارد دلار برای تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شد.

2 ــ مقرر شد در شش ماه اول سال، 4 میلیارد دلار به‌منظور واردات اقلام کالای اساسی و 1 میلیارد دلار برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی تأمین ارز شود.

3 ــ بر اساس آخرین آمار، تأمین ارز  انجام‌شده توسط بانک مرکزی به‌نرخ 4200 تومان، از ابتدای سال تاکنون بابت واردات اقلام اشاره‌شده به‌شرح زیر است:

• ذرت؛ 1446 میلیون دلار
• دانه‌های روغنی؛ 714 میلیون دلار
• جو؛ 202 میلیون دلار
• روغن خام؛ 757 میلیون دلار
• کنجاله؛ 509 میلیون دلار
• گندم؛ 290 میلیون دلار
• کود؛ 40 میلیون دلار
• کاغذ؛ 15 میلیون دلار
• تجهیزات و ملزومات پزشکی؛ 544 میلیون دلار
• دارو و مواد اولیه دارو؛ 750 میلیون دلار

4 ــ همان‌گونه که ملاحظه می‌شود، علی‌رغم همه محدودیت‌ها و تگناهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم عزیز کشورمان، بانک مرکزی با هماهنگی وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت، طی شش ماه سال جاری جمعاً بیش از 5267 میلیون دلار تأمین ارز انجام داده است و متأسفانه برخی سوءاستفاده‌ها و زیاده‌خواهی در جهت کسب سود بیشتر که در فرآیند توزیع و فروش کالاهای مورد اشاره وجود دارد مانع از آن شده است که کالاهای اساسی تأمین‌ارزشده، بر مبنای قیمت تمام‌شده ارز آن‌ها در اختیار مردم قرار گیرد. انتظار می‌رود کارشناسان محترم در برنامه‌های یادشده، به مردم این پاسخ را بدهند که چرا کالاهای مذکور، با قیمت‌های متناسب با ارز 4200تومانی به دست مصرف‌کنندگان نهایی نمی‌رسد.

منبع:تسنیم
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
goncheh-98
شیرین عسل1
haraz1
nazgol-98
mihan2
taknan2
لاکیدووو
زرفروکتوز1
pegah2
فشذهشف2
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
تیتر20
حلبچی
صنایع غذایی ب آ
ardineh
zar
ارسال پیامک
تک ماکارون
vioni
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آرد سازی پوسان
آیدین
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی سحر همدان
tejarat talaie
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آب معدنی واتا
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی دلوسه