شنبه 13 آذر ماه 1400  -  Saturday, December 4, 2021
مهگلچاپ و بسته بندی2pemina
اخبار
1
سه شنبه 20 آبان ماه 1393 ساعت 14:27

بی‌نیازی از واردات مرکبات/ صدور مجوز صادرات برای تنظیم بازار

معاون وزیر جهاد کشاورزی از بی نیازی کشور به واردات مرکبات خبر داد و گفت:‌ با توجه به انبوه تولید انواع مرکبات و دیگر محصولات باغی مانند سیب برای تنظیم بازار این محصولات و جلوگیری از زیان تولیدکنندگان باید برای صادرات آن برنامه ریزی کنیم.

محمدعلی طهماسبی امروز در نشست خبری اظهار کرد:‌ برخی بدون داشتن مسئولیت، اظهاراتی مبنی بر کم بودن مرکبات و نیاز کشور به واردات چند 100 هزار تنی آن ها را مطرح می کنند. در حالی که این اظهارات درست نیست و باید برای تنظیم بازار این محصولات به فکر صادرات مازاد آن‌ها باشیم.

وی افزود: به عنوان مثال انواع مرکبات از جمله نارنگی و پرتقال در شمال ایران از شرق تا غرب مازندران و بخشی از استان گیلان تولید می‌شود اما در سال گذشته به حدود 25 درصد مرکبات غرب استان مازندران آسیب جدی وارد شد.

تولید حدود 2 میلیون تن پرتقال در سال جاری

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد:‌ محصول آسیب دیده در غرب استان مازندران بیشتر مرکبات صنعتی مخصوص آبگیری و فرآوری بود که با توجه به تولید این محصول در بقیه نواحی شمال کشور و جنوب ایران کاهش محسوسی در تولید این محصول اتفاق نیفتاده است و امسال حدود بیش از یک میلیون و 900 هزار تن پرتقال تولید می شود.

طهماسبی گفت:‌ اگر حدود 1.5 میلیون تن از پرتقال تولیدی را برای مصرف تازه خوری اختصاص دهیم، باز هم محصول به اندازه کافی وجود دارد و باید برای صادرات این محصول و کیوی که براساس برآوردهای صورت گرفته امسال حدود 300 هزار تن تولید می شود، برنامه ریزی کنیم.

دلیل گرانی سیب

وی افزود:‌ از سوی دیگر امسال بیش از سه میلیون تن انواع سیب در کشور تولید می‌شود که هم اکنون بیش از 500 هزار تن از آن در انبارهای آذربایجان غربی موجود است؛ بنابراین باید برای صادرات سیب نیز برنامه ریزی کنیم.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که سیب درجه یک کیلویی 1200 تا 1400 تومان از باغدار خریداری می‌شود، تاکید کرد: اگر قیمت سیب در بازار بیش از حد بالا می رود به دلیل این است که سیستم توزیع مناسبی برای این محصولات وجود ندارد و باید سامانه تولید کاملی برای آن در نظر گرفته شود تا فاصله قیمت این محصول از باغ تا سبد مصرفی مردم بیش از حد زیاد نشود.

منبع:ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
پگاه-خامه
فشذهشف2
روغن غنچه
شیرین عسل1
taknan2
لاکیدووو
زرفروکتوز1
haraz
نازگل
mihan2
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
gulfood
packagingart
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی مسرور
حلبچی
گروه صنایع  غذایی نان آوران
ardineh
آیدین
تیتر20
ارسال پیامک
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آرد سازی پوسان
tejarat talaie
گروه صنعتی نان سحر
zar
آب معدنی واتا
ariantaem
رستوران حاج محسن1
kandoj
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی سحر همدان