شنبه 16 فروردين ماه 1399  -  Saturday, April 4, 2020
pegaheco 1
اخبار برتر
0
یک شنبه 9 ارديبهشت ماه 1397 ساعت 8:51

التهاب در بازار روغن نباتی / بازار سیاه روغن نباتی صنف و صنعت به راه افتاد

مواد غذایی> کمبود برخی روغن های مصرفی در صنوف و صنایع باعث افزایش شدید قیمت و ایجاد التهاب در بازار روغن نباتی شده است.

به گزارش خبرنگار بازرگانی خبرگزاری تسنیم، برخی صنایع غذایی و صنوف مصرف کننده روغن نباتی در تماس با تسنیم ضمن ابراز نگرانی از نابسامانی قیمت روغن نباتی در سال جاری از کمبود و گرانی برخی اقلام گلایه کردند.

بنابراین گزارش برخی اوزان و انواع روغن نباتی به دلیل کاهش تولید توسط کارخانجات با کمبود مواجه است و برخی اقلام نیز توسط واسطه ها و دلالان بالاتر از قیمت مصوب به فروش می رسد به طوری که قیمت روغن حلب 16 کیلوگرمی به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا با افزایشی چشمگیر از 70 هزار تومان به حدود 90 هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که موجودی بازار کفاف نیاز مصرف کنندگان به ویژه صنوف را در آستانه ماه مبارک رمضان نمی دهد و مصرف کنندگان روغن نباتی باید روغن مورد نیاز را از بازار سیاه و توسط دلالان و با قیمت های نجومی تهیه کنند.

بنابراین گزارش،علی فاضلی، بازرس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص دلایل بروز التهاب در بازار روغن نباتی گفت: طبق پیش بینی های انجام شده و مکاتبات متعدد با مسوولان ذی ربط در رابطه با وضعیت تولید و توزیع روغن نباتی، متاسفانه به دلیل عدم تصمیم گیری به موقع برای تعیین قیمت روغن نباتی، تولید برخی اقلام روغن نباتی توجیه اقتصادی ندارد.

وی افزود: صنعت روغن نباتی به دلیل همراهی با سیاست های دولت، در سال گذشته هیچگونه افزایش قیمتی نداشته است در صورتی که عوامل موثر بر قیمت تمام شده روغن نباتی افزایش داشته است اما متاسفانه ادامه این روند در سال جاری مقدور نیست.

فاضلی با بیان اینکه مشکلات صنعت روغن نباتی بارها به صورت مکتوب به مقامات مسوول اعلام شده خاطرنشان کرد: از شهریور ماه سال گذشته خواسته ها و دیدگاه های صنعت روغن نباتی توسط انجمن صنفی صنایع روغن نباتی اعلام شده اما متاسفانه ستاد تنظیم بازار  هیچ گونه همراهی با صنعت روغن نباتی نداشته است.

بازرس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ضمن قدردانی از همراهی وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و شخص وزیر صنعت، معدن وتجارت برای حل مشکلات صنعت روغن نباتی تصریح کرد: دبیر ستاد تنظیم بازار  به دلایل شخصی و نامعلومی موضوع روغن نباتی را از دستور جلسات ستاد تنظیم بازار خارج کرده است.

وی افزود: عدم همراهی شخص دبیر ستاد تنظیم بازار به رغم دستور صریح وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر طرح و بررسی وضعیت صنعت روغن نباتی باعث ایجاد اخلال در تولید و بروز التهاب و تنش در بازار روغن نباتی شده است.

فاضلی گفت: پس از هشت ماه پیگیری های مداوم، موضوع قیمت روغن نباتی در جلسه هفته گذشته و بدون حضور نمایندگان انجمن صنفی صنایع روغن نباتی و تولیدکنندگان روغن نباتی مطرح شد و دبیر خانه ستاد تنظیم بازار با دعوت از دو نفر از افراد غیر تولیدی فعال در زمینه واردات و توزیع روغن نباتی عملا  صنعت روغن نباتی را به چالش کشیده است.

وی خاطر نشان کرد: انجمن صنفی صنایع روغن نباتی متشکل از تولیدکنندگان روغن نباتی تنها نماینده قانونی و مقبول تولیدکنندگان روغن نباتی است و معلوم نیست دبیر ستاد تنظیم بازار که سابقه حضور در صنعت روغن نباتی را نیز دارد با چه توجیهی از دعوت نمایندگان واقعی صنعت سر باز می زند؟!

بازرس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی افزود: طی ماه های اخیر برخی کارخانجات روغن نباتی تعطیل شده و برخی دیگر نیز نیروهای انسانی را کاهش داده اند.

فاضلی با اشاره به شعار امسال در خصوص حمایت از کالای ایرانی گفت: علی رغم حمایتهای مقام معظم رهبری و رییس جمهور از تولید و صنایع داخلی، برخی افراد با بی تدبیری و غرض ورزی صنعت مهم و استراتژیک روغن نباتی را با بحران مواجه کرده اند.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
nazgol
haraz1
goncheh1
پگاه
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
sobhan
شیرین عسل1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
آب معدنی واتا
گروه صنعتی پارس استا
زر ماکارون
رستوران حاج محسن1
آرد سازی پوسان
تیتر20
صنایع غذایی مسرور
vioni
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی دلوسه
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی ب آ
آیدین
ارسال پیامک
تک ماکارون