سه شنبه 27 مهر ماه 1400  -  Tuesday, October 19, 2021
چاپ و بسته بندی2pegahpemina
اخبار برتر
0
یک شنبه 17 مرداد ماه 1400 ساعت 11:46

سود چند تریلیاردی تخفیف واردات کالاهای اساسی به جیب چه کسانی می‌رود؟

کشاورزی> طبق رسم هر معامله، خرید کالا، آن هم به صورت عمده شامل تخفیف می شود؛ حال واردات ۱۵ میلیون تن کالای اساسی در سال که مابه التفاوت چند تریلیارد تومانی دارد، چه می شود؟

سالانه حدود 15 میلیون تن کالای اساسی با ارز 4200 تومانی وارد کشور می شود و وارد کنندگان براساس سود مصوبی که برای آنها تعیین شده این کالا ها را به کشور وارد می کنند.

اما نکته ای که در این میان به درستی مشخص نیست تخفیفی است که صادرکنندگان خارجی به تجار ایرانی پرداخت می کنند که با توجه به حجم زیاد واردات رقم افسانه ای میشود.

تجار بزرگ توانسته اند در ازای توافق خرید سالانه از شرکت های خارجی تخفیفاتی حتی بیش از 10 دلار و بعضا 40 دلار در هر تن را نصیب خود کنند.

 از بزرگترین وارد کنندگان کالاهای اساسی شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام هستند که اطلاعاتی درباره اینکه این شرکت ها نیز تخفیف های وارداتی را در قیمت تمام شده محاسبه میکنند یا خیر در دسترس نیست.

از اوایل سال 1397 تا کنون بیش از 50 میلیون تن کالای اساسی با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده است و امکان اینکه واردکنندگان توانسته باشند علاوه بر سود مصوب و قانونی،  از طریق بیش بود قیمت و همچنین تخفیف های طرف خارجی سودهای هنگفتی از کسب کنند که در واقع از محل منابع عمومی است.

بنابراین گزارش براساس اظهارات واردکنندگان تاجران بزرگ و عمده توانسته اند برای واردات هر تن کالا 10 تا 30 دلار تخفیف از فروشنده خارجی دریافت کنند در صورتی که تخفیف 10 دلاری را نیز برای واردات هر تن در نظر بگیریم واردات 15 میلیون تن کالای اساسی  میتواند سالانه بیش از 3 تریلیارد تومان مابه التفاوت ایجاد کند.

منبع:تسنیم
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
زرفروکتوز1
شیرین عسل1
taknan2
فشذهشف2
پگاه-خامه
لاکیدووو
mihan2
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
nazgol-98
goncheh-98
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی نان سحر
zar
vioni
kandoj
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
ardineh
تیتر20
ارسال پیامک
آب معدنی واتا
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنایع  غذایی نان آوران
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی دلوسه
حلبچی
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی پارس استا
رستوران حاج محسن1
آیدین
tejarat talaie
آرد سازی پوسان