یک شنبه 11 خرداد ماه 1399  -  Sunday, May 31, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
1
یک شنبه 18 مهر ماه 1395 ساعت 12:17

سرنوشت طرح پرابهام تنظیم‌بازار دولت/قیمت کالاها بالا، کیفیت پایین

مواد غذایی > یک مقام دولتی گفت:طرح تنظیم‌بازار ایام محرم نمی‌تواند موفق باشد؛ چراکه قیمت این کالاها با نرخ بازار آزاد تفاوت چندانی ندارد؛ ولی در مقابل، کیفیت بسیار پایین است.

از حدود یک هفته قبل، توزیع کالاهای تنظیم بازاری در سراسر کشور آغاز شد. کالاهای مذکور شامل برنج، گوشت‌قرمز، شکر و مرغ است که قرار بود برای هیات‌ها، تکایا و همچنین مردم عادی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای سراسر کشور توزیع شود.

در همین زمینه، مدیرتنظیم بازار سازمان جهادکشاورزی استان تهران به خبرنگار مهر گفت: این کالاها هم برای هیات‌های مذهبی و هم در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی‌ها برای مردم توزیع خواهد شد؛ ضمن اینکه عمده توزیع ما برای هیات‌های مذهبی است.

علی عابدی، با تشریح جزئیات قیمت این کالاها تصریح کرد: قیمت برنج برای عمده‌فروشی ۳۰۰۰تومان، خرده‌فروشی ۳۲۰۰ تومان، شکر عمده‌فروشی ۲۶۰۰ تومان، خرده‌فروشی ۲۸۰۰ تومان، مرغ منجمد عمده‌فروشی ۵۲۰۰ تومان، خرده‌فروشی ۵۵۰۰ تومان، گوشت قرمز منجمد عمده‌فروشی ۲۲ هزار و ۷۰۰ تومان است.

این قیمت‌ها در شرایطی برای کالاهای تنظیم‌بازاری اعمال شده که گزارشات میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد طرح دولت برای تنظیم بازار ماه محرم چندان موفق نبوده و نتوانسته مردم را قانع کند.

در همین زمینه یکی از شهروندان گفت: برای دریافت این اقلام از فروشگاه‌ها باید حواله هیات داشته باشید و در غیر این‌صورت، نمی‌توانید کالایی دریافت کنید، در حال حاضر سازمان جهادکشاورزی تهران نیز مملو از افرادی است که برای دریافت حواله مراجعه می‌کنند.

همچنین یکی از مقامات دولتی در این راستا به خبرنگار مهر گفت: بنده فکر نمی‌کنم این طرح دولت، موفق باشد؛ چراکه قیمت این کالاها با قیمت‌های بازار تفاوت چندانی ندارد و مردم می‌توانند این کالاها را با همین کیفیت و قیمت از فروشگاه‌ها به شکل آزاد تهیه کنند.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال برنجی که در این طرح به هیات‌ها عرضه می‌شود، کیفیت پایینی دارد؛ ضمن اینکه قیمت سایر اقلام نیز برای مصرف‌کنندگان خیلی پایین نیست.

اصل ماجرا چه بود؟

به گزارش مهر، طرح تنظیم‌بازار دولت برای کنترل قیمت کالاهای اساسی از دوشنبه ۱۲ مهرماه به صورت رسمی در سراسر کشور آغاز شد. بر اساس اعلام مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، قرار بود این کالاها هم برای هیات‌های مذهبی و هم در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی‌ها برای مردم توزیع شود؛ اما عمده توزیع ما برای هیات‌های مذهبی باشد.

دولت مقرر کرده بود که در قالب این طرح، ۴۵۰۰ تن برنج، ۷۰۰ تن شکر و ۴۰۰ تن مرغ سهمیه استان تهران برای تنظیم بازار توزیع شود.

منبع:مهر
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh1
nazgol
شیرین عسل1
pegah3
haraz1
sobhan
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
تک ماکارون
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی مسرور
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
زر ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
vioni
آیدین
صنایع غذایی دلوسه
ارسال پیامک
تیتر20
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی ب آ
آرد سازی پوسان
آب معدنی واتا