شنبه 13 آذر ماه 1400  -  Saturday, December 4, 2021
peminaچاپ و بسته بندی2مهگل
اخبار برتر
0
یک شنبه 12 آبان ماه 1398 ساعت 12:35

واکنش عجیب دبیر انجمن لبنی به انحصار واردات کره دولتی توسط یک شرکت:

دخالتی نداشتیم، دیگر شرکتها کم‌کاری کردند

دبیر انجمن صنایع لبنی اختصاص ۱۹۹ میلیون دلار از ۲۶۳ میلیون دلار ارز دولتی برای واردات کره به یک شرکت خاص را موجب تعطیلی سایر کارخانه‌ها دانست و در عین حال اعلام کرد که انجمن دخالتی در این باره نداشته است.

رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در واکنش به واردات بیش از 30 هزار تن کره با ارز 4200 تومانی در مدت 3 ماه توسط یک شرکت که به اندازه کل واردات همه شرکت های صنایع لبنی در سال گذشته (1397) است اظهار کرد: واردات کره در سال گذشته آزاد بوده است و همه شرکتها می توانستند برای واردات این محصول اقدام کنند.

وی افزود: تخصیص ارز واردات کره برای همه شرکت های صنایع لبنی آزاد بوده است، برخی از شرکت ها در زمان اختصاص ارز 4200 تومانی اقدام به ثبت سفارش و واردات کرده اند اما برخی شرکت ها از این فرصت استفاده نکرده اند و انجمن دخالتی در این امر نداشته است.

دبیر انجمن صنایع لبنی در پاسخ به این سوال که ممکن است برخی از شرکت ها رانت اطلاعاتی خاصی داشته اند که به این اندازه واردات انجام داده اند؟ ادامه داد: من به شخصه نه کارخانه صنایع لبنی و نه تجارتی در این ارتباط دارم، انجمن صنایع لبنی نیز چنین شرایطی دارد و واردات بیشتر یک شرکت از بقیه شرکت ها به خاطر شرایط رقابتی بازار است. 


وی در پاسخ به اینکه آیا این شرایط موجب انحصار در بازار و باعث تعطیلی مابقی کارخانه‌هایی که  کره کمی با ارز 4200 تومانی وارد کرده‌اند نمی‌شود؟ تصریح کرد: طبیعی است که شرکت‌هایی که به موقع برای واردات ارز 4200 تومانی اقدام نکرده‌اند اکنون توان رقابت با شرکت‌هایی که با ارز دولتی کره وارد کرده‌اند را  ندارند و این شرایط موجب تعطیلی آنها خواهد شد.

باکری افزود: این شرایط به صورت طبیعی و نتیجه عمل خود شرکت‌های صنایع لبنی است و کسی موجب تعطیلی این شرکت‌ها نشده است؛ در سال گذشته با توجه به اینکه کره چند مرتبه از گروه یک به گروه دو رفت‌وبرگشت داشت برخی شرکت ها نتوانستند برای واردات تصمیم درستی بگیرند و نگران ضرر و زیان ناشی از واردات بودند و به اندازه کافی اقدام به واردات این محصول نکردند.

کره تا پایان سال گران نمی‌شود

دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: شرکت‌هایی که اقدام به ثبت سفارش و واردات به اندازه کره، با ارز 4200 تومان نکرده‌اند، این استدلال را داشتند که در صورتی که این محصول به گروه دو کالایی برود و ارز آن نیمایی شود، دیگر توان فروش محصول خود در بازار ندارند زیرا در آن شرایط قیمت هر کیلوگرم کره به 90 تا 100 هزار تومان می رسد.

باکری در پاسخ به اینکه قیمت کره در بازار چه زمانی آزاد می‌شود و بر اساس قیمت محاسبه شده با ارز نیمایی به فروش می‌رسد گفت: مصوبه رفتن کره به گروه دو کالایی ابلاغ شده است و از خردادماه سال جاری واردات کره تنها با ارز نیمایی امکان‌پذیر است.

وی گفت: تشخیص  شرکت‌های صنایع لبنی آن است که در صورتی که کره را با ارز آزاد به بازار وارد شود، توان فروش این محصول را ندارند به همین خاطر استقبالی از واردات صورت نگرفته است. 

این مقام مسئول اظهار داشت: تا پایان امسال  ذخایری از محل واردات صورت گرفته با ارز 4200 تومانی وجود دارد و این محصول  با نرخهای  قبل و هر کره 100 گرمی به قیمت 4500 تومان به فروش می‌رسد.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
شیرین عسل1
taknan2
نازگل
لاکیدووو
فشذهشف2
روغن غنچه
mihan2
پگاه-خامه
haraz
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
gulfood
گروه صنایع  غذایی نان آوران
tejarat talaie
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
zar
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آرد سازی پوسان
ardineh
گروه صنعتی پارس استا
ارسال پیامک
صنایع غذایی دلوسه
حلبچی
آب معدنی واتا
صنایع غذایی ب آ
ariantaem
تیتر20
رستوران حاج محسن1
kandoj
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران