یک شنبه 30 دى ماه 1397  -  Sunday, January 20, 2019
eco 1مارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markkety
اخبار برگزیده
1
جمعه 6 بهمن ماه 1396 ساعت 13:15

گسترش شیوع آنفلوانزای مرغی/بی‌توجهی دولت، تخم مرغ راگران کرد

طی روزهای اخیر، شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گسترش یافته و کارشناسان معتقدند عدم انجام اقدامات مناسب، دلیل این امر بوده و اثر خود را در بازار با افزایش قیمت تخم مرغ نشان داده است.

بیستم آذرماه امسال، سید فرزاد طلاکش، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخمگذار ایران، از شیوع گسترده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور خبر داد و با اشاره به اینکه در سال گذشته در همین تاریخ، حدود ۲۰ کانون بیماری در کشور وجود داشت، گفت: امسال از ابتدای مهرماه تاکنون، بیش از ۱۷۰ کانون آلوده داشته ایم که تقریباً ۹۰ درصد آن، مربوط به واحدهای صنعتی است و حدود ۹.۵ میلیون قطعه مرغ طی این ۸۰ روز، حذف شده اند.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران تصریح کرد: این در حالی است که در سال گذشته و در طول دوره بیماری، ۱۱.۵ میلیون قطعه مرغ حذف شده بود.

در این میان، هر چند مسئولان سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی طی این مدت اعلام کرده اند اقدامات مناسبی برای مقابله با این بیماری در حال انجام است، اما مسئولان بخش خصوصی و تولیدکنندگان معتقدند اقدامات انجام شده در این زمینه، به هیچ عنوان رضایت بخش نیست و همین مساله، دلیل اصلی گسترش بیماری در کشور است به طوری که طی ١٠ روز اخیر، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استانهای یزد و مرکزی نیز گسترش یافته است.

در همین زمینه، سیدفرزاد طلاکش، امروز در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت شیوع آنفلوانزا در کشور، اظهار داشت: متاسفانه در استان اصفهان، تعداد واحدهای درگیر به بیماری افزایش یافته؛ همچنین در یزد نیز، شاهد گسترش بیماری بوده‌ایم.

یزد و مرکزی درگیر شدند/ ٨٠ درصد واحدهای تولیدی قم از بین رفت

به گفته وی، در استان قم نیز ٨٠ درصد واحدهای تولیدی معدوم شده است؛ ضمن اینکه استان های یزد و مرکزی اخیرا درگیر این بیماری شده و حدود ١٠ روز است که بیماری در این استانها شیوع یافته است.

طلاکش با اشاره به اینکه تاکنون حدود ٢١ میلیون مرغ، بر اثر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور معدوم شده اند، افزود: از این میزان، حدود ١٨میلیون آن مرغ تخم گذار بوده است.

وی با بیان اینکه استان های قم، اصفهان، فارس، سمنان، خراسان رضوی و گلستان قطب های تولید کشور هستند، گفت: متاسفانه دو الی سه مورد از قطب های تولید ما، تاکنون آلوده شده اند؛ ضمن اینکه وقتی علائم بیماری در جایی ظاهر می شود، اگر اقدامات ویژه ای انجام بگیرد، می توان از گسترش آن جلوگیری کرد.

اقدامات انجام شده به هیچ عنوان رضایت بخش نیست

طلاکش درباره اینکه آیا اقدامات انجام شده در کشور در جهت مقابله با این بیماری رضایت بخش است؟، تصریح کرد: به هیچ عنوان؛ اگر این چنین بود بیماری به این شکل گسترش نمی یافت.

وی همچنین درباره اینکه آیا خساراتی که به مرغداران پرداخت می شود، مناسب و راضی کننده بوده است؟، افزود: بیمه پیش بینی هایی انجام می دهد؛ اما بیماری همچنان در حال پیشرفت است و بر میزان خسارت ها افزوده می شود؛ ضمن اینکه معمولا مسئولان نمی توانند پرداخت ها را به موقع انجام دهند.

تخم مرغ هم دوباره گران شد

بر همین اساس؛ گزارش های میدانی خبرنگار مهر نشان می دهد قیمت تخم مرغ هم  که طی هفته های اخیر در بازار  ثبات یافته و در برخی مناطق به ۵۰۰ و در برخی دیگر از مناطق نیز به حدود ۴۰۰ تومان رسیده بود، مجددا افزایش یافته و نرخ هر عدد از این محصول، به حدود ٦٠٠ تومان رسیده که دلیل این مساله نیز گسترش شیوع بیماری آنفلوانزا و افزایش جمعیت مرغ های معدومی است.

حال باید منتظر ماند و دید که تدبیر دولت و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تنظیم بازار در کشور، برای کنترل شیوع آنفولانزای مرغی چه بوده و برای تنظیم بازار تخم مرغ که یکی از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم است، چه خواهد بود.

منبع:مهر
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
ghoncheh
زر فروکتوز
روغن نازگل
شیرین عسل1
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
رستوران حاج محسن1
vioni
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنعتی پارس استا
جوان
اقتصاد سبز
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی دلوسه
ارسال پیامک
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آیدین
تک ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آب معدنی واتا
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی مسرور
زر ماکارون
فودیار
صنایع غذایی ب آ
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تیتر20
www.addlikebutton.net