یک شنبه 15 تير ماه 1399  -  Sunday, July 5, 2020
pegaheco 1
بازار
0
یک شنبه 1 مرداد ماه 1391 ساعت 1:36

تحلیل بازار جهانی دانه، روغن و کنجاله‌های روغنی

قیمت‌ها در بازار نقدی و همچنین در بازار پیش‌فروش برای دانه سویا و فرآورده‌های آن، دانه کلزا و سایر کالا‌ها در این هفته افزایشی داشته که در طول 4 الی 8 هفته اخیر بی‌سابقه بوده است.

 قیمت پیش فروش دانه سویا برای نزدیک‌ترین زمان حمل به 33/14 دلار در بشکه و برای تحویل در ماه نوامبر به 14 دلار رسید و نسبت به ذرت افزایش قیمت بیشتری یافت.در حال حاضر ذخایر جهانی دانه سویا کمتر شده است. کل محصولات 4 کشور اصلی آمریکای جنوبی به 116 میلیون تن می‌رسد که 19 میلیون تن کمتر از سال گذشته است. تولید جهانی دانه سویا در سال 2012 به میزان 25 میلیون تن نسبت به سال 2011 کاهش دارد که این میزان کاهش بی‌سابقه است. افزایش قیمت اخیر، تقاضا را خصوصا برای کنجاله‌های سویا کاهش داده است. در نتیجه در ماه‌های اخیر روغن کشی جهانی دانه سویا کند شده است. در انتهای آگوست 2012 منابع دانه سویا در جهان 16 الی 18 میلیون تن نسبت به سال گذشته کاهش خواهد داشت که بیشتر این کاهش از آن آرژانتین، برزیل و پاراگوئه خواهد بود. در نتیجه صادرات دانه، کنجاله و روغن سویا از آمریکای جنوبی از سپتامبر 2012 تا فوریه 2013 کم خواهد شد. این مسائل وابستگی جهان به دانه سویا و فرآورده‌های آن در آمریکا را افزایش خواهد داد. کشت ذرت زودتر از موعد آن در آمریکا آغاز شد. قیمت دانه سویا باید نسبت به ذرت افزایش مجدد دیگری داشته باشد تا کشاورزان را متقاعد کند از کشت بیشتر ذرت خودداری کرده رو به کاشت سویا آورند. واردات به چین نیز در حال افزایش است. چین تبدیل به خریداری قوی شده و در ماه آوریل واردات دانه سویا به آن در سطح بالایی بوده است. چین واردات دانه و روغن کلزا و روغن پالم را نیز افزایش داده است. نگرانی موجود در چین هم‌اکنون این است که فاصله موجود بین کاهش تولید داخلی و افزایش تقاضا بیشتر شود. در سال 2013 تولید داخلی دانه روغنی در چین کاهش 2 میلیون تنی دیگری خواهد داشت، خصوصا در زمینه دانه سویا و پنبه دانه.
صادرات زیاد روغن و کنجاله آن می‌تواند تنگنای دانه سویا و فرآورده‌های آن را تعدیل کند. اگر چه افزایش تولید و صادرات محصولات آفتابگردان قابل‌توجه است، اما این موضوع تا حدودی می‌تواند افزایش قیمت دانه، روغن و کنجاله سویا را تعدیل بخشد. قیمت کلزا در انتهای ماه مارس به 623 دلار کانادا افزایش یافت. قیمت روغن سویای برزیل و آرژانتین به 1240 دلار رسید که در 8 ماه اخیر بی‌سابقه است. در آمریکای شمالی نیز قیمت به 1263 دلار و در روتردام به 1300 دلار رسید. قیمت کنجاله سویای آرژانتین در روتردام به 450 دلار رسید که 16 درصد بیش از قیمت اواسط ماه فوریه و 12 درصد بیش از قیمت زمان مشابه در سال گذشته است. قیمت کنجاله سویا در بورس شیکاگو برای بازار پیش فروش برای هر تن 390 دلار افزایش داشت. پیش‌بینی می‌شود تقاضا روی به کاهش بگذارد. ذخایر کمتر از حد انتظار دانه سویا سه نتیجه مهم در پی خواهد داشت:
1- سبب کاهش تقاضا درماه‌های آینده می‌شود.
2- سبب کاهش بیش از حد انتظار ذخایر دانه سویا در آخر آگوست 2012 می‌شود.
3- مستلزم افزایش تولید سویای آمریکا در پاییز 2012 است.
هم‌اکنون پیش‌بینی می‌شود تولید جهانی دانه سویا در 2012 به 240 میلیون تن کاهش یابد که حدود 25 میلیون تن نسبت به تولید سال قبل (8/265 میلیون تن) افت کرده است. برای اولین بار در طول یک سال، بازار جهانی با کاهش تولید دانه سویا از یک سو در آمریکای شمالی (7 میلیون تن کمتر از سال قبل) و از سوی دیگر در آمریکای جنوبی (19 میلیون تن کاهش) روبه‌رو شده است. قیمت‌ها با سرعت زیادی افزایش یافته است و در ماه مه ‌2012 به 33/14 دلار آمریکا و در نوامبر 2012 تقریبا به 14 دلار می‌رسد. روغن‌کشی در جهان احتمالا از پیش‌بینی قبلی کمی کمتر شده و از آوریل تا سپتامبر 2012 به احتمال زیاد در همان میزان سال قبل ثابت باقی می‌ماند. برای اکتبر 2011 تا سپتامبر 2012 میزان روغن‌کشی را 224 میلیون تن بر آورد می‌شود که فقط 3/1 درصد بیش از سال قبل است و تمام این افزایش از اکتبر تا مارس رخ می‌دهد. این میزان، بسیار کمتر از میزان ثبت شده به میزان 5 درصد در سال قبل و 6/8 درصد در سال 2010 است. در نتیجه از آوریل تا سپتامبر 2012 تولید روغن و کنجاله سویا احتمالا کاهش می‌یابد. از آواخر آگوست 2012 ذخایر جهانی دانه سویا بسیار کاهش می‌یابد و به 60-59میلیون تن می‌رسد که 16 تا 17 میلیون تن کمتر از سال قبل است. این کاهش بیشتر در کشور‌های آرژانتین، برزیل و پاراگوئه روی خواهد داد.
منبع: دنیای اقتصاد

 

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
sobhan
pegah3
nazgol
زرفروکتوز1
goncheh1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی مسرور
آیدین
گروه صنایع  غذایی نان آوران
vioni
زر ماکارون
تک ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی نان سحر
آب معدنی واتا
صنایع غذایی سحر همدان
تیتر20
ارسال پیامک
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی ب آ
آرد سازی پوسان
رستوران حاج محسن1