شنبه 13 آذر ماه 1400  -  Saturday, December 4, 2021
چاپ و بسته بندی2peminaمهگل
یادداشت
1
چهار شنبه 11 مرداد ماه 1391 ساعت 7:24

مانی جمشیدی

صنعت غذا نیازمند خرد جمعی

مانی جمشیدی
بررسی وضعیت تشکل ها در ایران نشان می دهد که عارضه "اقتدارگرایی ایرانی" واقعیتی انکارناپذیر است و نبود سازوکار لازم و ضعف فرهنگ کار گروهی بسیاری از تشکل های کشور را قائم و متکی به فرد کرده و یا سیستم و رویکرد محفلی بر فعالیت های تشکلی سایه افکنده است.
نگاهی نقادانه به تشکل های صنعت غذا حاکی از آن است که متاسفانه به دلیل مسائلی که در بالا برشمرده شد این تشکل ها نیز به مانند سایرین فاقد پویایی و تحرک لازم است و این نهال نوپای جامعه مدنی ایران هنوز نتوانسته جای پای محکمی را برای خود باز کند.
تشکل های صنعت غذا و در راس آنها کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی ایران برای حضور قدرتمند و تاثیرگذار خود همواره با عدم استقبال شرکت های بزرگ صنعت غذا مواجه شده و از طرف دیگر شرایط نه چندان مطلوب اقتصادی  و نبود سازمان مدیریتی قدرتمند برای ایجاد همدلی، همراهی و بهره برداری از پتانسیل های صنعت غذا مانع بزرگی برای انسجام و رشد بیشتر این تشکل شده است.
صنعت غذا در یک سال گذشته با استقامتی مثال زدنی توانسته طوفان مشکلات ناشی از تحریم ها، برخی سیاست های اجرایی غلط، تنش های بازار، نوسانات نرخ ارز، کمبود مواد اولیه و... را پشت سر بگذارد و به نظر می رسد ادامه این مسیر نیز کاری بس دشوار است.
در همین راستا به نظر می رسد ضرورت انسجام و همدلی میان خانواده بزرگ صنعت غذا بیش از پیش خودنمایی می کند و باید با اتخاذ تدابیر لازم بر اختلافات شخصی، منیت ها، تک روی ها، زیاده خواهی ها و رفتارهای ناشایست غلبه کرد.
از این رو نقش آفرینی پیشکسوتان و ریش سفیدهای صنعت غذا از جمله شاهرخ ظهیری، بهروز فروتن و دکتر سید محمد حسینی در ترغیب افراد به اخلاق گرایی و ایجاد اعتماد، همدلی، همبستگی و عزم گروهی می تواند مهم و تعیین کننده باشد تا شاید در صورت تدوین نظام اخلاقی درست مبنی بر نفع جمعی  بتوان امیدوار بود در آینده ای نه چندان دور شاهد حضور حداکثری مدیران انجمن ها و فعالان صنعت غذا به ویژه سردمداران عرصه تولید در صنعت غذا نظیر غلامعلی سلیمانی، مرتضی سلطانی، یونس ژائله، بشارت، یزدی، راهب و.... در تشکل های صنعت غذا از جمله کانون صنایع غذایی ایران باشیم تا بتوان با استفاده حداکثری از خرد جمعی بر مشکلات پیش روی صنعت غذا فایق شویم.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
زرفروکتوز1
haraz
شیرین عسل1
فشذهشف2
نازگل
پگاه-خامه
روغن غنچه
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
taknan2
mihan2
لاکیدووو
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
gulfood
packagingart
صنایع غذایی سحر همدان
kandoj
حلبچی
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی مسرور
آیدین
آرد سازی پوسان
tejarat talaie
آب معدنی واتا
zar
ardineh
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی ب آ
ariantaem
ارسال پیامک
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
رستوران حاج محسن1
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران