چهار شنبه 25 فروردين ماه 1400  -  Wednesday, April 14, 2021
peminapegahچاپ و بسته بندی2
اخبار برتر
1
دو شنبه 6 بهمن ماه 1399 ساعت 0:23

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفت و گوی اختصاصی با «فودپرس»:

روغن خام کارخانجات برای شبکه توزیع روغن خوراکی به صورت نامحدود تامین می شود/ شرکت گلناز کرمان طی شش ماه اخیر 28 هزار تن روغن خام دریافت کرد

صنایع غذایی> اقتصاد غذا – شرکت بازرگانی دولتی ایران روغن خام مورد نیاز کارخانجات روغن نباتی  را در شش ماهه دوم سال تامین کرده است.

یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، ضمن اعلام مطلب فوق افزود: در راستای اجرای مصوبات کارگروه تنظیم بازار، روغن مورد نیاز کارخانجات روغن نباتی با تاکید بر تامین نیاز خانوار در نیمه دوم سال تامین شده است و کمبودی در زمینه تامین مواد اولیه صنعت روغن نباتی وجود ندارد.
وی افزود: به منظور استفاده بهینه و مدیریت شده منابع روغن خام در کشور به کلیه کارخانجات روغن نباتی سراسر کشور اعلام شده است که در صورت تولید و توزیع روغن خانوار و با تایید سازمان های صمت استان ها می توانند ما به ازای روغن خام مصرفی را از شرکت دولتی بازرگانی دولتی ایران به قیمت مصوب دریافت کنند.
سیف افزود: روغن مورد نیاز کارخانجات از سه محل واردات روغن خام بخش خصوصی، روغن استحصالی از دانه های روغنی و ذخایر راهبردی تامین شده است  و بر همین اساس از ابتدای سال تاکنون حدود 1.5 میلیون تن روغن خام تامین و تخصیص یافته که این علاوه بر موجودی ابتدای سال کارخانجات بوده است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خاطرنشان کرد: دولت تمام تلاش خود را برای تنظیم بازار روغن نباتی در شش ماهه دوم سال به کار گرفته است تا کمبود ایجاد شده در مهرماه در حداقل زمان ممکن برطرف شود از این رو شرکت بازرگانی دولتی ایران سهمیه مناسبی از روغن خام را در اختیار کارخانجات روغن نباتی قرار داده است.
وی در خصوص وضعیت موجودی روغن خام در کشور گفت: در حال حاضر موجودی روغن خام قابل اتکایی در مخازن بنادر و کارخانجات وجود دارد ولی تقاضای ناشی از انتظارات تورمی به ویژه در بخش صنف و صنعت موجب ایجاد فشار تقاضا شده که  امید است با توجه به سیاست دولت برای تداوم ارز ترجیحی کالاهای اساسی عملا این جو روانی به زودی رفع گردد.
سیف متذکر شد: بنا بر اعلام دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران  طی ماه های  آذر و دی، ماهانه 170 هزار تن انواع روغن نباتی در کشور تولید و توزیع شده که بیش از نیاز طبیعی بازار است و نشان می دهد نباید از موضوعاتی نظیر قاچاق و خروج روغن نباتی از مرزها و صادرات فرآورده های غذایی دارای روغن نباتی غفلت کرد.
وی در پاسخ اظهارات مدیرعامل شرکت گلناز کرمان در خصوص تعطیلی این کارخانه به دلیل نبود روغن خام گفت: کارخانه گلناز کرمان در پنج ماهه نخست سال جاری تعطیل بوده و کار خود را از نیمه تابستان و با مالکیت جدید آغاز کرده است و از آن تاریخ تا کنون حدود 28 هزار تن روغن خام از ذخایر شرکت بازرگانی دولتی در اختیار این شرکت قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: به منظور حمایت از اشتغالزایی و آغاز به کار دوباره شرکت گلناز کرمان، شرکت بازرگانی دولتی در مقایسه با سایر کارخانجات روغن نباتی سهمیه بسیار مناسبی را در اختیار این شرکت قرار داد و این در حالی است که این شرکت همچنان می تواند مابه ازای روغن تولیدی و توزیعی خانوار را به صورت روغن خام از شرکت بازرگانی دولتی دریافت کند.
سیف افزود: توقع ما از فعالان صنعت روغن و به ویژه آقای علیجانی مدیرعامل شرکت گلناز کرمان که از فعالان خوشنام صنعت به شمار می رود اتکا به واردات بخش خصوصی و واردات خود شرکت گلناز است که امیدواریم محقق شود.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
mihan
شیرین عسل1
goncheh1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
pegah2
shirinvatan
لاکیدووو
tabiat
nazgol
زرفروکتوز1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
tejarat talaie
ارسال پیامک
زر ماکارون
vioni
صنایع غذایی ب آ
تک ماکارون
صنایع غذایی مسرور
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
حلبچی
آرد سازی پوسان
آیدین
آب معدنی واتا
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی دلوسه
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی پارس استا
تیتر20
رستوران حاج محسن1