سه شنبه 4 آبان ماه 1400  -  Tuesday, October 26, 2021
pegahpeminaچاپ و بسته بندی2
اخبار برتر
0
جمعه 4 تير ماه 1400 ساعت 21:49

مخالفت دامداران با تصمیم دولت برای افزایش قیمت شیرخام/ افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات مبنا ندارد

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور با بیان اینکه دامداران با افزایش قیمت شیرخام مخالفند، گفت: دولت به جای این کارها نهاده دامدار را تامین کند، نرخ جدید شیرخام بهانه‌ای برای گرانی غیر منطقی لبنیات در بازار می‌شود.

مخالفت دامداران با تصمیم دولت برای افزایش قیمت شیرخام/ افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات مبنا ندارد
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ظاهرا ستاد تنظیم بازار قیمت شیر خام را به کیلویی 6400 تومان افزایش داده اما مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور که یک میلیون و 200 هزار دامدار عضو این اتحادیه هستند می گوید دامداران به این افزایش قیمت راضی نیستند و دولت بی مورد و تحت نفوذ برخی ها قیمت شیرخام را گران کرده است.

روز گذشته رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران که در جلسه ستاد تنظیم بازار حضور داشت از تصمیم ستاد برای افزایش قیمت شیرخام  خبر داد.

مقدسی از تعیین قیمت ۶۴۰۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام با چربی ۳.۲ درصد درب گاوداری خبر داد و گفت: این نرخ فردا ابلاغ می شود. 

هنوز قیمت جدید از سوی ستاد تنظیم بازار به صورت رسمی ابلاغ نشده است.

مجتبی عالی مدیرعامل اتحادیه دامداران سراسری کشور در گفت و گو با خبرنگار فارس گفت: « اتحادیه ما که یک میلیون و 200 هزار دامدار را تحت پوشش دارد درخواستی برای افزایش قیمت نداشته و با این تصمیم ستاد تنظیم بازار مخالف است.»

 وی در پاسخ به اینکه پس چه کسی از سوی دامداران درخواست افزایش قیمت شیرخام را داده است، گفت: « انجمن گاوداران صنعتی که چند دامدار را تحت پوشش دارد در ستاد تنظیم بازار از افزایش قیمت شیرخام دفاع کرده است.»

عالی معتقد است: افزایش قیمت شیرخام موجب افزایش قیمت لبنیات هم می شود و در شرایطی که مردم قدرت خرید ندارند، بالا بردن قیمت اصلا درست و منطقی نیست.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران افزود: دامداران با همان سیستم عرضه و تقاضا محصول خود را به قیمت مناسب 5500 تومان می فروختند ودر این میان نیازی به مداخله دولت نبود.

 دولت به جای مداخله در قیمت، نهاده دامداران را تامین کند 

وی ادامه داد: دولت به  جای این نوع مداخله هایی که تاثیر منفی در بازار دارد، نهاده دامداران را تامین کند، مثلا سبوس را هفته پیش آزاد کرد و اکنون قیمت 3.5 برابر افزایش یافته و از کیلویی 1400 تومان  در بازار آزاد به 5000 تومان رسیده است.

عالی با بیان اینکه هرج و مرج عجیبی در اواخر دولت شکل گرفته گفت: با تصمیم هایی که گرفته شده اکنون قیمت گندم با سبوسی که از گندم به دست می آید برابر شده و هر دو کیلویی 5 هزار تومان است.

افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات مبنای درستی ندارد

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران در پاسخ به اینکه کارخانه های لبنی امروز گفته اند با نرخ جدید شیرخام، قیمت محصولات  لبنی 70 درصد افزایش پیدا می کند، گفت: قیمت لبنیات بالا می رود اما این نسبت درست نیست.

وی ادامه داد: دولت با این افزایش قیمت شیرخام در حقیقت بهانه افزایش قیمت لبنیات را درست کرده است.

به گفته این مسئول تولید شیرخام به دلیل خشکسالی، کمبود و گرانی نهاده و گرمای بیش از حد 40 تا 50 درصد کم شده است و معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی باید به هشدارهای هواشناسی و کارشناسان درباره خشکی هوا توجه می کرد وبرای تامین خوراک و یونجه دامها برنامه ریزی می کرد.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی روز گذشته با بیان اینکه ۶۵ درصد قیمت تمام شده تولید لبنیات وابسته به نرخ شیرخام است، گفت: با توجه به افزایش قیمت شیرخام به ۶۴۰۰ تومان، قیمت لبنیات نیز احتمالاً قریب به ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.

بنی طبا همچنین از اعلام نرخ جدید شیرخام پیش از ابلاغ رسمی آن انتقاد کرد و گفت: این کار موجب تحریک بازار می‌شود.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
فشذهشف2
شیرین عسل1
taknan2
nazgol-98
mihan2
haraz1
زرفروکتوز1
goncheh-98
پگاه-خامه
لاکیدووو
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی دلوسه
kandoj
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
ardineh
آرد سازی پوسان
تیتر20
zar
صنایع غذایی ب آ
حلبچی
آیدین
صنایع غذایی مسرور
گروه صنایع  غذایی نان آوران
tejarat talaie
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
آب معدنی واتا
گروه صنعتی پارس استا
vioni