جمعه 9 خرداد ماه 1399  -  Friday, May 29, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
1
چهار شنبه 10 مهر ماه 1398 ساعت 13:15

چرا قیمت گوجه سقوط کرد؟

کشاورزی> قیمت گوجه فرنگی که پیشتر در بازار داخلی کشورمان تا ۱۵ هزار تومان افزایش‌یافته بود، اکنون سقوط شدیدی کرده و ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می‌شود که موجب ضرر و زیان آنها شده است.

 با گران شدن نرخ ارز، صیفی‌جات بازار مناسبی در کشورهای اطراف به‌ویژه عراق پیدا کرد و به یک‌باره حجم زیادی از این محصولات از کشورمان به عراق صادر شد، به‌طوری‌که این محصولات در بازار مصرف داخلی با قیمت‌های عجیب‌وغریبی به فروش رسید و حتی نرخ‌هایی بالاتر از میوه‌ها داشتند. هر کیلوگرم سیب‌زمینی، پیاز و گوجه  به قیمت‌هایی در محدوده 8 تا 15 هزار تومان نیز به فروش رسیدند، اما اکنون ورق برگشته است.

قیمت امروز هر کیلوگرم گوجه فرنگی برای کشاورزان به 800 تومان تا 1200 تومان رسیده است و در بازار مصرف نیز برای  مصرف‌کننده نهایی در تهران نیز 1200 تومان تا 2 هزار تومان به فروش می‌رسد. 

قاسم عزتی رئیس اتحادیه  میوه و تره‌بار ارومیه اظهار کرد: عراق برای واردات  انواع  میوه‌های هسته‌دار  و بی هسته و صیفی‌جات، تعرفه گمرکی 380 دیناری برای هرکیلوگرم گذاشته و صادرات صیفی‌جات را به این کشور از صرفه اقتصادی انداخته است.

وی افزود: این امر باعث شده که کاشت گوجه‌فرنگی برای کشاورزان به‌صرفه نباشد، زیرا برای تولید هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی حدود 2 هزار تومان هزینه می‌شود اما  کشاورزان در زمان فروش نمی‌توانند محصول خود را بیشتر از 800 تا 1200 تومان به فروش برسانند. 

بنابراین گزارش قیمت روز هر دینار حدود 10 تومان است که با در نظر گرفتن عوارض 380 دیناری عراق برای واردات این محصول، یعنی برای صادرات هر کیلوگرم گوجه به کشور عراق  باید 3800 تومان پرداخت کرد که این امر باعث شده که صادرات به این کشور دیگر برای صادرکنندگان صرفه اقتصادی کافی را نداشته باشد.  

سازمان تعاون روستایی از اواخر مرداد سال جاری خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی در سطح کشور را  به قیمت هر کیلوگرم 1150 تومان برای حمایت از کشاورزان آغاز کرده است.

منبع:تسنیم
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
sobhan
pegah2
nazgol
haraz1
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی پارس استا
آب معدنی واتا
گروه صنعتی نان سحر
زر ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
تیتر20
آیدین
vioni
صنایع غذایی مسرور
گروه صنایع  غذایی نان آوران
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
تک ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی ب آ
رستوران حاج محسن1
ارسال پیامک
آرد سازی پوسان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران