چهار شنبه 24 مرداد ماه 1397  -  Wednesday, August 15, 2018
نمایشگاه لبنیاتeco 1نمایشگاه نوشیدنی ها
یادداشت
0
سه شنبه 14 آبان ماه 1392 ساعت 5:51

علیرضا کیهان پور

میگوی پرورشی گمیشان گلستان نگین آبزی پروری شمال ایران

علیرضا کیهان پور*
استان گلستان از استان های واجد شرایط و دارای قابلیت های فراوانی در زمینه صید و آبزی پروری به ویژه ماهیان گرم آبی و سرد آبی می باشد.
در اقطی نقاط این استان از گرمترین نقطه تا سردترین و ییلاقی ترین ناحیه استان قابلیت های شگرفی در زمینه تکثیر و پرورش آبزیان به ویژه ماهی و میگو دارا است.
در این استان یکی از زیباترین روش های حرفه ای مدیریت رخ داده است، دکتر حسن صادقلو استاندار جدید گلستان که بر حق یکی از چهره های علمی، معتدل و مقبول مردم و بی نظیر استان می باشد با کوله باری از تجربه ومردم داری و امانتداری در کمتر از یک ماه از زمان انتصاب شایسته اش از سایت پرورش میگوی گمیشان گلستان که یکی از محدودترین نقاط استان می باشد بازدید کرده است که به نظر نگارنده بی تفاوت از کنار آن نمی شود گذشت.
اولا مدیر اجرایی بالاترین سطوح استان در کمترین زمان ممکن به بازدید پروژه های عمرانی و با ماهیت امنیت غذایی، اشتغال زایی، ارزآوری و... برود جای بسی خوشحالی و تقدیر و تشکر دارد این پروژه با احتساب سال جاری دومین سال پیاپی است که با افزایش دو برابری میگوی پرورشی با صادرات میگوی وانامی ارزآوری مناسبی برای کشور وبه ویژه آبزی پروران شاغل در منطقه داشته است، اشتغال زایی، رفع محرومیت، ایجاد درآمد و زنجیره مناسبی از تهیه خوراک آبزیان، بسته بندی، صادرات، سودآوری و تامین بخشی از پروتین سالم با منشاء آبزیان فقط اثر کوتاهی به این مهم می باشد.
ثانیا استاندار محترم استان با این بازدید چند ساعته که شامل بازدید از مزارع، مراکز عمل آوری و فرآوری میگوی پرورشی بوده به طور تعیین ثابت نموده که توسعه شیلات در این استان از حمایت های مدیریتی مشخص ایشان برخوردار بوده و این موضوع را باید به فال نیک گرفت زیرا در کوتاهترین زمان ممکن این وقت گرانبها برای توجه به شیلات منطقه صورت گرفته که نوید بخش آینده بهتری برای آبزی پروری است البته ایجاد شوق و انگیزه برای مسوولین رده بالای کشوری با ظرفیت سازی، فرهنگ سازی به دور از هرگونه شعار زدگی ممکن است که در اینجا باید از پرورش دهندگان سرمایه گذاران و مدیران اجرایی شیلات در استان به نحو شایسته ای تشکر نمود که با این اقدامات زمینه مناسبی برای ترغیب سرمایه گذاری، فرهنگ سازی و ترویج آبزی مصرفی و به کارگیری نیروهای بومی در سطح منطقه از مهاجرت های بی رویه نیز که در گذشته صورت می پذیرفت جلوگیری نموده اند.
البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در شمال کشور این میگوی پرورشی منحصر به فرد فقط در استان گلستان در منطقه گمیشان صورت می پذیرد و پیش بینی می شود که در سال جاری 300 تن میگو از مزارع پرورشی گمیشان برداشت شود که حدود 250 تن آن به کشورهای چین، کره جنوبی، اسپانیا، ایتالیا، ویتنام و امارات متحده صادر خواهد شد.
فراموش نکنیم ارزش ریالی میگوی گمیشان 42 میلیارد ریال است و هر 15 کیلو گرم صادرات میگو برابر یک بشکه نفت خام برای کشورمان ارز آوری دارد.

* رییس اداره روابط عمومی سازمان شیلات ایران

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
شیرین عسل1
زر فروکتوز
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
روغن نازگل
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی مسرور
آیدین
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
جوان
اقتصاد سبز
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی ب آ
زر ماکارون
ارسال پیامک
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی پارس استا
آب معدنی واتا
تک ماکارون
آرد سازی پوسان
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی دلوسه
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
vioni
تیتر20
فودیار
www.addlikebutton.net