چهار شنبه 9 مهر ماه 1399  -  Wednesday, September 30, 2020
eco 1pegah
دیگه چه خبر
0
چهار شنبه 4 دى ماه 1392 ساعت 10:30

قول نعمت‌زاده برای اجرای کامل قانون انتزاع تا پایان دی/ احتمال منتفی شدن استیضاح وزیر صنعت

عضو کمیسیون کشاورزی از اجرای فاز نخست قانون انتزاع تا دوشنبه آینده خبر داد و گفت: مرحله بعدی این قانون نیز تا پایان دی ماه باید اجرایی شود که با انجام این کار احتمالاً استیضاح وزیر صنعت منتفی خواهد شد.


 علی ایران پور در گفت‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در مورد جزئیات و نتیجه جلسه امروز کمیسیون کشاورزی با وزرای صنعت و کشاورزی اظهار داشت: بعد از صحبت‌هایی که توسط دو وزیر و اعضای کمیسیون رد و بدل شد، به این نتیجه رسیدیم که این قانون در دو مرحله اجرا شود، که نخستین مرحله که مربوط به واگذاری اختیارات نهاده های دامی است و باید به صورت کامل منتقل و شرکت پشتیبانی امور دام به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود باید تا دوشنبه هفته آینده انجام شود.

وی با بیان اینکه اجرای بخش نخست طرح انتزاع مربوط به بخشی از بند الف ماده یک قانون است، گفت: در این بند صادرات و واردات، تنظیم بازار محصولات زراعی، باغی، دارویی، مرکبات، کنجاله، نهاده دامی، گوشت قرمز و سفید ذکر شده که تا دوشنبه علاوه بر انتقال شرکت پشتیبانی امور دام با کلیه اختیارات،  موضوع نهاده‌های دامی به وزارت جهاد کشاورزی منتقل خواهد شد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه مرحله دوم اجرای قانون مربوط به مابقی موارد انتقالی اختیارات در ماده یک است که تا پایان دی ماه باید به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شود، خاطر نشان کرد: کمیسیون کشاورزی به اجرای دقیق و کامل این قانون تأکید دارد و بخشی از ناهماهنگی‌هایی که در حال حاضر به خصوص برای گوشت قرمز و سفید وجود دارد، به دلیل اختیاراتی است که باید در دست وزارت جهاد باشد ولی در اختیار وزارت صنعت است.

* منتفی شدن استیضاح وزیر صنعت تا یک ماه‌ آینده

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: در روز‌های اخیر بحث استیضاح وزیر صنعت نیز مطرح بوده و حدود 63 امضا نیز برای آن جمع شده است ولی با توجه به جلسه امروز، به دلیل اینکه اکثر نمایندگانی که استیضاح را امضا کرده بودند از کمیسیون کشاورزی هستند، احتمالا استیضاح وزیر منتفی خواهد شد. البته لغو استیضاح منوط به اجرای کامل قانون تا یک ماه آینده است.

ایران پور با بیان اینکه امیدواریم وزارت جهاد نیز در راستای قانون وظایف خود را اجرا کند، تصریح کرد: ماده دو قانون مربوط به صنایع تبدیلی کشاورزی است که به عمل اوری و حفاظت از تولیدات گوشت، ابزیان، روغن کشی و سایر موارد است که در جلسه امروز مقرر شد این بند نیز پس از تدوین آیین نامه توسط وزارت جهاد و صنعت اجرایی شود.

وی در مورد توجیه نعمت زاده برای عدم اجرای طرح انتزاع بخاطر مصوبه ستاد تدابیر ویژه گفت: وزیر وقتی این موضوع را مطرح کرد بنده با آن مخالفت کردم زیرا هیچ مصوبه‌ای بالاتر از قانونی که به تصویب مجلس رسیده است نیست و اگر دولت مصوبه‌ای در راستای قانون داشته باشد قابل پذیرش است ولی در غیر این صورت قانونی نیست. البته قرار است این موضوع ازمراجع قضایی پیگیری شود که چرا مصوبه ای خلاف قانون تصویب شده است.

ایران پور با بیان اینکه این قانون دارای 5 بند است، تصریح کرد: در مورد دو بند نخست که صحبت شد، ولی بند 3 مربوط به واردات محصولاتی است که در بند یک مطرح شده است، ماده 4 به انتقال شرکت پشتیبانی امور دام اختصاص دارد که تا دوشنبه آینده انجام می شود. بند 5 نیز مربوط به تدوین ایین نامه اجرایی این قانون است که باید توسط وزارت صنعت و کشاورزی انجام شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی همچنین به یکی دیگر از موارد اجرایی در طرح انتزاع اشاره کرد و گفت: در این بند باید بانک کشاورزی به وزارت جهاد منتقل شود اما با توجه به اینکه باید وزیر اقتصاد نیز در جلسه حضور داشته باشد این موضوع به جلسه دیگری موکول شد. البته ظاهراً مشکلی از نظر وزیر اقتصاد برای انتقال بانک کشاورزی به وزارت جهاد وجود ندارد.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
sobhan
pegah4
زرفروکتوز1
haraz1
goncheh1
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی مسرور
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آیدین
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
آب معدنی واتا
تیتر20
گروه صنعتی نان سحر
ارسال پیامک
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
vioni
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی سحر همدان
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی پارس استا
تک ماکارون