شنبه 14 تير ماه 1399  -  Saturday, July 4, 2020
eco 1pegah
اخبار برتر
0
دو شنبه 16 دى ماه 1392 ساعت 9:12

با اجرای ماده 37 قانون برنامه پنجم توسعه

فرآورده های غذایی آسیب رسان مشمول پرداخت عوارض مضاعف می شوند/ فهرست 44قلم کالای مشمول ماده 37+جداول

فود پرس – بر اساس ماده 37 قانون برنامه پنجم توسعه لیست غذاهای آسیب رسان به سلامت مشمول پرداخت عوارض مضاعف می شود.

به گزارش خبرنگار «فود پرس»،بر اساس پیش نویس دبیرخانه ماده 37 که با مسئوليت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي و با عضويت وزارتخانه هاي امور اقتصادي و دارائي ، بازرگاني ، رفاه و تامين اجتماعي و صنايع و معادن و معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور تهیه می شود عوارض تعیین شده باید در بطن سود محاسبه شده کارخانجات در نظر گرفته شود تا موجب افزایش قیمت کالاها نگردد.
بنا بر این گراش سازمان غذا و دارو موظف است پس از دریافت گواهی پرداخت عوارض از واحدهای تولیدکننده کالاهای آسیب رسان به سلامت، نسبت به اعطای پروانه کسب و کار مجدد اقدام نماید.
همچنین مرکز سلامت محیط و کار موظف است قبل از تمدید پروانه بهداشت محیط واحدهای تولیدی، گواهی پرداخت عوارض را از تولیدکنندگان کالاهای آسیب رسان اخذ نموده و از تمدید پروانه بهداشت محیط محیط تولیدکنندگان مزبور که عوارض را پرداخت نکرده اند خودداری نماید.
گفتنی است میزان وجوه واریزی با ید با حجم تولیدات تطبیق داده شود.

متن کامل ماده 37 قانون برنامه پنجم توسعه و جداول توضیحی

قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران (1394-1390)
( مصوب جلسه علني مورخ 15/10/1389 مجلس شوراي اسلامي )

ماده 37 – براي پيشگيري و مقابله با بيماريها و عوامل خطر ساز سلامتي که بيشترين هزينه اقتصاد و اجتماعي را دارند اقدامات زير انجام ميشود :
الف : فهرست اقدامات و کالاهاي آسيب رسان به سلامت و داروهاي با احتمال سوء مصرف توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي و درصد عوارض براي اين کالاها در ابتداي هر سال توسط کارگروهي با مسئوليت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي و با عضويت وزارتخانه هاي امور اقتصادي و دارائي ، بازرگاني ، رفاه و تامين اجتماعي و صنايع و معادن و معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور تعيين و ابلاغ مي شود .

ج: تبليغ خدمات و کالاهاي تهديد کننده سلامت که مصاديق آن رسانه توسط کارگروه موضوع بند (الف) اين ماده تعيين و اعلام ميشود از سوي کليه رسانه ها ممنوع است .
تبصره – عدم رعايت مفاد بند (ج) اين ماده مستوجب جزاي نقدي از ده ميليون (10000000) ريال تا يا ميليارد (1000000000) ريال با حکم مراجع ذي صلاح قضائي خواهد بود . در صورت تکرار هر بار حداقل بيست درصد
(  20%) به جريمه قبلي اضافه شود  

الگوی تعیین عوارض کالاهای آسیب رسان به سلامت:

الگوی تعیین عوارض مورد استفاده جهت کارگروه کشوری، مدل نیمرخ مواد مغذی(Nutrient profiling) می باشد که توسط FSA (آژانس استانداردهای غذایی) در کشور انگلستان ارائه شد تا به وسیله آن، OFCOM (ارگان مسئول ارتباطات رسانه ای) بتواند در مورد تبلیغات محصولات غذایی برای کودکان دقیق تر عمل کند.  این مدل، یک سیستم ساده نمره دهی است که بر اساس محتویات غذایی موجود در 100 گرم از یک غذا یا نوشیدنی در نظر گرفته می شود.

تقسیم بندی خوراکی ها و آشامیدنی ها بر اساس مدل نیمرخ مواد مغذی :
یک خوراکی در صورتی جزء رده «کمتر سالم» قرار می گیرد، اگر از نظر میزان انرژی  بیش از 1005کیلوژول، از نظر چربی اشباع بیش از 3 گرم، از نظر قندها بیش از 13/5 گرم و بیش از 270 میلی گرم در 100 گرم باشد.
یک نوشیدنی در صورتی جزء رده «کمتر سالم» قرار می گیرد، اگر از نظر میزان انرژی  بیش از 335 کیلوژول، از نظر چربی اشباع بیش از 1 گرم، از نظر قندها بیش از 4/5 گرم و بیش از 90 میلی گرم در 100 گرم باشد.

 


لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
شیرین عسل1
زرفروکتوز1
goncheh1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
nazgol
haraz1
sobhan
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
آب معدنی واتا
vioni
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنعتی نان سحر
تیتر20
آیدین
زر ماکارون
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی مسرور
تک ماکارون
صنایع غذایی ب آ
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
ارسال پیامک