سه شنبه 9 آذر ماه 1400  -  Tuesday, November 30, 2021
peminaمهگلچاپ و بسته بندی2
اخبار برگزیده
1
شنبه 24 مهر ماه 1400 ساعت 9:26

آزادسازی نرخ گندم صنف و صنعت در راه است/ واردات ۶ میلیون تن گندم برای تامین نیاز کشور

رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: با توجه به نشتی گندم به سمت سایر صنایع به این نتیجه رسیدیم که نرخ گندم صنف و صنعت آزاد شود.

عطاالله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: بنابر آخرین آمار ۴ میلیون و ۶۵۰ تا ۴ میلیون و۷۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

وی  افزود: برآوردهای وزارت جهاد بر آن است که سطح زیر کشت گندم به ۶ میلیون هکتار برسد که در صورت تحقق این میزان و شرایط مناسب جوی، امکان رسیدن به خودکفایی وجود دارد.

هاشمی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع آبی، امکان افزایش سطح زیرکشت گندم آبی وجود ندارد و تنها برنامه تولید در مزارع دیم است به طوریکه مزارع  دیم که برای آیش نگه داشته می شوند، ظرفیت تولید دارند.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران از تفاهم نامه ای میان ستاد فرمان امام با وزارت جهاد مبنی بر تامین نهاده ۱۵ هکتار بصورت رایگان منعقد شد که این امر به سبب ایجاد انگیزه در بین کشاورزان، می تواند عملکرد در واحد سطح را افزایش دهد.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به آزادسازی نرخ گندم صنف و صنعت بیان کرد: شورای قیمت گذاری و تشکل ها به این‌ نتیجه رسیدند که قیمت گندم صنف و صنعت باید آزاد شود، این در حالی است که از ابتدای امسال به رغم آنکه دولت با نرخ ۵ هزار تومان گندم را از کشاورزان خریداری می کرد، اما با نرخ ۲ هزار و ۷۰۰ تومان گندم در اختیار صنف و صنعت قرار می‌گرفت که همین امر منجر به نشتی گندم به سمت سایر صنایع شده است، بنابراین به این‌نتیجه رسیدیم که در جلسه آتی شورای قیمت گذاری و آزادسازی گندم صنف و صنعت با نرخ تمام شده که حدود ۵ هزار و ۵۰۰ تومان است، در اختیارشان قرار گیرد تا از رانت و فساد جلوگیری شود که با این وجود صنف و صنعت دیگر گندم یارانه ای از دولت نمی‌گیرند.

وی ادامه داد: با آزادسازی قیمت گندم، حمایت های یارانه ای به کارخانه ها صرفا از طریق کشت قراردادی میسر است که براین اساس قرار است ۲ میلیون تن گندم صنف و صنعت از طریق کشت قراردادی تامین شود که در صورت نهایی شدن و تصویب آن در روز دوشنبه، بازرگانی دولتی دیگر از سال آینده گندم با نرخ آزاد و دولتی نخواهد داد و تنها در قالب کشت قراردادی با نظارت بنیاد ملی گندمکاران و سایر سازمان های وزارت جهاد باید تامین‌کند.

به گفته هاشمی، با توجه به آنکه شورای قیمت گذاری حرکت مناسبی در راستای اصلاح قیمت انجام داد، حمایت هایی همچون تامین نهاده شرکت خدمات حمایتی بصورت اعتباری در اختیار کشاورزان قرار داد.

وی اتخاذ سیاست های حمایتی از سوی شورای قیمت گذاری و مدیریت مزرعه را راهی برای خودکفایی گندم برشمرد و گفت: اگر بارش در سال زراعی جدید همانند سال زراعی ۹۹_۹۸ باشد، بی شک خودکفایی مجدد حاصل می شود.

هاشمی در پایان درباره آخرین وضعیت واردات‌ گندم تصریح کرد: امسال واردات گندم به منظور تامین کمبود نیاز داخل و ذخایر استراتژیک امری اجتناب ناپذیر است که هم اکنون واردات گندم از سوی بازرگانی دولتی در حال انجام است، برآورد می شود که امسال ۵ تا ۶ میلیون تن گندم وارد شود.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
فشذهشف2
نازگل
پگاه-خامه
لاکیدووو
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
شیرین عسل1
taknan2
haraz
mihan2
روغن غنچه
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
gulfood
packagingart
zar
صنایع غذایی ب آ
kandoj
حلبچی
آرد سازی پوسان
ardineh
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی نان سحر
ariantaem
گروه صنعتی پارس استا
آیدین
صنایع غذایی دلوسه
tejarat talaie
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آب معدنی واتا
صنایع غذایی مسرور
تیتر20
ارسال پیامک
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران