یک شنبه 22 فروردين ماه 1400  -  Sunday, April 11, 2021
peminaچاپ و بسته بندی2eco 1
اخبار
0
چهار شنبه 21 اسفند ماه 1392 ساعت 12:31

آزادسازی قیمت لبنیات در سال آینده

دبیر انجمن صنایع فراورده‌های لبنی اصلی‌ترین خواسته فعالان صنعت لبنیات از دولت در سال 1393 را لغو قیمت‌گذاری دستوری محصولات لبنی در بازار اعلام کرد و گفت: متاسفانه به دلیل سرکوب قیمت‌ها از یک سو و افزایش قیمت مواد اولیه از سوی دیگر صنعت لبنیات از صنعتی سودده در حال تبدیل شدن به صنعتی یارانه‌بگیر و زیان‌ده است.

رضا باکری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهمترین مشکل صنعت لبنیات را در سال 1392 دخالت‌های دولت در قیمت‌گذاری محصولات لبنی دانست و گفت: نتیجه این دخالت‌ها منجر به این شده که حاشیه سود کارخانه‌های لبنی از بین رفته و کارخانه‌ها به نقطه سر به سر رسیده‌اند.

وی افزود: صنعت لبنیات از یک سو از منابع سیستم بانکی محروم بوده و دسترسی به این منابع دشوار شده است و از سوی دیگر منابع داخلی این صنعت نیز به دلیل سرکوب قیمتی و افزایش قیمت مواد اولیه به شدت رو به کاهش است. ضمن اینکه تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نیز به سختی انجام می‌شود.

وی توضیح داد: تصمیم اخیر هیات وزیران در رابطه با تثبیت قیمت فراورده‌های لبنی و افزایش 17 درصدی قیمت شیرخام به دلیل تغییر نرخ ارز نهاده‌های دامی عملا به معنای رانده شدن کارخانه‌های لبنی به حاشیه زیان است. این افزایش قیمت شیرخام تاثیر حدود 12 درصدی در بهای تمام شده محصولات لبنی دارد.

دبیر انجمن صنایع فراورده‌های لبنی گفت: این سیاست که صنعت لبنیات زیانده شود و سپس زیان این صنعت از طریق یارانه تامین شود برای ما قابل درک نیست. ضمن اینکه انجمن صنایع لبنی از پرداخت هرگونه یارانه و کمکهای بلاعوض به بخش کشاورزی و دامداری حمایت می‌کند. این کار در تمام دنیا نیز انجام می شود اما در هیچ کجای دنیا صنعتی را به این شکل زیان‌ده نمی‌کنند.

باکری با بیان اینکه اطلاع دقیقی از سیاستهای دولت در سال آینده نداریم، اظهار کرد: تقاضای اصلی ما این است که قیمت فراورده‌های لبنی و قیمت شیرخام براساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود. همانطور که در مورد نرخ سود بانکی، قیمت خودرو، محصولات پتروشیمی و غیره به راحتی عنوان می‌شود که بازار نرخ را تعیین کند، باید همین موضوع در مورد صنعت لبنیات نیز اجرایی شود.

دبیر انجمن صنایع فراورده‌های لبنی تاکید کرد: تقاضا داریم در سال 1393 صنعت لبنیات نظیر بسیاری از بخشهای دیگر تابع شرایط عرضه و تقاضا در بازار شود.

وی درباره اینکه حاشیه سود شرکتهای صنایع لبنی هم‌اکنون چقدر است؟ توضیح داد: تعداد معدودی شرکتهای لبنی حاضر در بورس بهترین حاشیه سود را در بین شرکتهای لبنی دارند. سایر شرکتهای لبنی وضعیت بدتری داشته و حاشیه سودشان پایین‌تر است و حتی بسیاری از شرکتها نیز به حاشیه زیان رانده شده‌اند.

باکری درباره شرایط صنعت لبنیات در صورت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال 1393 نیز توضیح داد: مجموعه تغییر و تحولات در هدفمندی یک بحث الزامی است. این یک جبر تاریخی است که باید کلیه بخش‌های صنعتی، تجاری، بنگاههای مالی و نظایر آنها نهایتا براساس گردش آزاد سرمایه و نرخ سود تعیین شده در بازار بتوانند به سمت تعادل فعالیت‌های کسب و کار خود حرکت کنند. ما این احساس را نداریم که هدفمندی یارانه‌ها صنایع بزرگ لبنی کشور را فلج خواهد کرد بلکه برعکس معتقدیم هرچه به سمت شفاف‌سازی و از بین رفتن یارانه‌ها و رانتها و حذف موانع محدودکننده محیط کسب و کار برویم رشد صنعت منطقی‌تر خواهد شد.

به گفته دبیر انجمن صنایع فراورده‌های لبنی در حال حاضر 74 برند لبنی عضو این انجمن بوده و 80 درصد از سهم بازار محصولات لبنی در کشور متعلق به اعضای این انجمن است.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
goncheh1
nazgol
mihan
tabiat
زرفروکتوز1
لاکیدووو
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
shirinvatan
pegah2
شیرین عسل1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی نان سحر
زر ماکارون
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
vioni
صنایع غذایی دلوسه
آب معدنی واتا
صنایع غذایی ب آ
حلبچی
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
tejarat talaie
صنایع غذایی مسرور
آیدین
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی سحر همدان
آرد سازی پوسان
رستوران حاج محسن1
ارسال پیامک
تک ماکارون