یک شنبه 15 تير ماه 1399  -  Sunday, July 5, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
1
چهار شنبه 24 دى ماه 1393 ساعت 13:45

آغاز صادرات مرغ و لبنیات به روسیه از سال آینده

در پی صادرات میگو به روسیه به نظر می‌رسد موانع بهداشتی برای صادرات محصولات کشاورزی غیر نباتی در حال بررسی و برطرف شدن است چراکه به گفته مدیر کل بین الملل وزارت جهاد کشاورزی مجوزهای لازم برای صادرات مرغ و لبنیات به روسیه تا پایان امسال صادر می شود.

هومن فتحی اظهار کرد: تفاهم‌هایی که با دولت روسیه در مورد فراهم کردن زیرساخت‌ها و بسترهای تجارت محصولات کشاورزی به ویژه در حوزه زیرساخت‌های نرم افزاری مانند مجوزهای بهداشتی داشته‌ایم با سفر وزیر جهاد کشاورزی سرعت گرفت.

وی افزود:‌ در سفر اخیر هیات دامپزشکی و حفظ نباتات روسیه به ایران صادرات محصولات شیلاتی ایرانی بدون قید و شرط مجاز شد و در مورد محصولات لبنی و طیور نیز به دلیل نبود شناخت کافی از سیستم‌های تولید، توزیع و فرآوری این محصولات، این هیات از پنج استان مازندران، تهران، گیلان، بوشهر و فارس و زیرساخت‌های تولید طیور و لبنیات آن‌ها بازدیدهای متعددی انجام دادند.

مدیر کل بین الملل وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: معاون آژانس فدرال نظارت بهداشت نباتی و دامی روسیه پس از بازدید از مراکز تولید این استان ها به عنوان یکی از قدرتمندترین آژانس های نظارتی پس از بازگشت به روسیه با مصاحبه با تلویزیون کشور خود اظهار کرد که "پس از سفری که به ایران داشتیم اطمینان یافتیم ایران در تولید محصولات مورد نیاز توانمندی های بسیاری دارد و از نظر بهداشتی نیز می تواند استانداردهای لازم را داشته باشد. همچنین صنعت طیور ایران بسیار مدرن است و باعث شد برای ادامه همکاری‌های گسترده خود با ایران قانع شویم".

فتحی گفت: این بازدیدها سبب شد تا در ادامه براساس پروتکل امضا شده بین دامپزشکی ایران و آژانس فدرال وزارت بهداشت نباتی و دامی روسیه، هیات تخصصی ارزیابی برای بازدید از شرکت‌هایی که سازمان دامپزشکی ایران برای صادرات به روسیه معرفی کرده، مجددا به ایران سفر کنند و هم اکنون سازمان دامپزشکی فهرست شرکت‌های مورد تاییدش را به روسیه ارسال کرده و در حال بررسی است اما موضوعات بهداشتی همیشه برای صادرات زمان بر بوده است.

وی اظهار امیدواری کرد که تا بهمن امسال هیات ارزیابی روسیه به ایران سفر کند و تا پایان امسال مجوزهای لازم برای صادرات محصولات لبنی و طیور به روسیه صادر شود. البته از آنجا که روسیه با کشورهای بلاروس و قزاقستان دارای اتحادیه گمرکی است باید پس از تایید طرف روسی این مجوز به اطلاع کشورهای بلاروس و قزاقستان نیز برسد که در این صورت می توانیم به این دو کشور نیز صادرات داشته باشیم.

مدیر کل بین الملل وزارت جهاد کشاورزی گفت: صادرات محصولات باغی و زراعی مانند محصولات شیلاتی هیچ قید و شرطی ندارد و طی ملاقات‌هایی که در سفر اخیر هیات روسی صورت گرفت مسائل مشترک، توافقات لازم و تبادل اسناد بهداشتی مورد نیاز بین دو طرف صورت گرفت.

فتحی تاکید کرد: صادرات به روسیه براساس توافقات بلند مدت وزیر جهاد کشاورزی با طرف روسی صورت گرفته و حتی در صورت حل مشکلات و تحریم‌های بین اروپا و روسیه تجارت بین ایران و روسیه همچنان ادامه خواهد داشت چرا که به گفته مسوولان این کشور حتی در صورت حل تحریم ها نیز روند وابستگی اتحادیه اروپا مانند گذشته نخواهد بود و طرف روسی همچنان به این نکته اشاره می‌کنند که در تحریم هایی که علیه آنان صورت گرفته از ایران درس گرفته است که چگونه بتواند با تحریم هایش مقابله کند.

منبع:ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
زرفروکتوز1
nazgol
haraz1
sobhan
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh1
pegah3
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
vioni
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی دلوسه
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی پارس استا
رستوران حاج محسن1
ارسال پیامک
تیتر20
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آب معدنی واتا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
تک ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
زر ماکارون
آیدین
گروه صنعتی نان سحر