پنج شنبه 26 فروردين ماه 1400  -  Thursday, April 15, 2021
pegahpeminaeco 1
اخبار
0
شنبه 23 فروردين ماه 1393 ساعت 11:19

سناریوی صنعت مقدم بر کشاورزی در فاز دوم هدفمندی تکرار نشود

با توجه به درآمدهای وزارت صنعت، معدن و تجارت از محل صادرات و واردات و صنایع کوچک و بزرگ و همچنین اختصاص منابع مالی به حوزه صنعت، انتظار می‌رود سناریوی قدیمی صنعت مقدم بر کشاورزی در فاز دوم هدفمندی تکرار نشود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: پس از پایان سخنان وزیر جهادکشاورزی، شرایط برای نمایندگان با توجه به شفافیت گزارش ارائه‌شده مهندس حجتی نگران‌کننده‌تر ارزیابی می‌شود.

محمدرضا امیری کهنوج افزود: وقتی وزیر جهادکشاورزی اعلام می‌کند قرار نیست منابعی به بخش کشاورزی از محل افزایش حامل‌های انرژی اختصاص پیدا کند و یا هیات دولت برنامه‌ای برای تزریق یارانه به حوزه کشاورزی ندارد، شرایط حوزه تولید کشور برای ورود به فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، آسیب‌پذیر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: جای تعجب است که با وجود سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد و فرهنگ با تکیه بر عزم ملی و مدیریت جهادی، هیات دولت بخش کشاورزی را جداگانه ندیده و با توجه به این حوزه در تولید غذا، منابع مالی راهی این حوزه نمی‌شود.

نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه‌گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هرچند مقرر است 10 هزار میلیارد تومان بین بخش تولید، صنعت و کشاورزی تقسیم شود، اما عدم مشخص شدن و شفافیت در چگونگی تقسیم می‌تواند این نگرانی را داشته باشد که به‌علت سناریوی قدیمی صنعت مقدم بر کشاورزی، باز هم عمده این اعتبار مالی به بخش صنعت اختصاص پیدا کند و کشاورزی با حداقل‌ها باقی بماند.

امیری کهنوج تصریح کرد: رییس کمیسیون کشاورزی در سخنرانی خود اعلام کرد بخش کشاورزی باید به‌صورت ترجیحی دیده شود، این بدان معناست که با توجه به اهمیت بخش تولید باید بخش کشاورزی جدا از فاز دوم هدفمندی دیده شود تا بتوان از بروز تنش‌های اقتصادی در بطن جامعه جلوگیری کرد.

وی یادآور شد: بخش کشاورزی مسئولیت تأمین غذای مردم و امنیت غذای کشور را دارد، اما در کمال ناباوری بخش بزرگی از صرفه‌جویی یارانه‌ای به‌منظور تأمین غذا در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می‌گیرد؛ این در حالی است که درآمدهای این وزارتخانه از محل صادرات و واردات و همچنین صنایع کوچک و بزرگ کم نیست و منابعی نیز که از 10 هزار میلیارد به این وزارتخانه تزریق می‌شود، قابل توجه خواهد بود.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مجلس انتظار دارد هیات دولت و شخص رییس جمهوری درباره بخش کشاورزی با سناریوهای حمایتی وارد عمل شده و این حوزه کم‌بنیه را بیش از این با آزارهای اقتصادی روبه‌رو نکنند.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
pegah2
shirinvatan
شیرین عسل1
mihan
لاکیدووو
tabiat
زرفروکتوز1
nazgol
goncheh1
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
زر ماکارون
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی ب آ
حلبچی
صنایع غذایی دلوسه
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی سحر همدان
vioni
تک ماکارون
tejarat talaie
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی پارس استا
ارسال پیامک
آیدین
آب معدنی واتا