جمعه 6 ارديبهشت ماه 1398  -  Friday, April 26, 2019
eco 1pegah
اخبار برتر
0
یک شنبه 13 آبان ماه 1397 ساعت 11:1

عضو شورای ملی زیتون:

کم آبی سطح زیر کشت زیتون را در برخی استانها تا 90 درصد کاهش داد/ بسیاری از درختان زیتون به دلیل سرمازدگی کف بر شده اند و ممکن است امسال و سال آینده هم محصول ندهد

عضو شورای ملی زیتون گفت: باغات زیتون در استان‌های مرکزی بیشترین خسارت را دیده اما وزارت‌خانه هنوز خسارتی نپرداخته است. در صورتی که اکثر باغات بیمه سرمازدگی بوده اما بیمه‌ها بهانه می‌آورند و پرداخت نمی‌کنند و وزارت‌خانه هم پاسخگو نیست.

احمد بلندنظر عضو شورای ملی زیتون و عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در رابطه با خسارت وارد شده به باغات مرکزی کشور خاطرنشان کرد: آمار دقیقی وجود ندارد اما به طور کلی می‌توان گفت مرکز و جنوب کشور زیتون زیادی نداشتند. در مرکز به دلیل سرمازدگی سال ۹۵ که بیشتر درختان کف‌بر شده‌اند هنوز هم مشکل داریم و مانند سال ۹۶ بازهم محصولی ندارند. ممکن است امسال و سال آینده هم محصولی نداشته باشند.

بلندنظر افزود: در جنوب کشور هم به دلیل کم‌آبی و خشکسالی محصول قابل توجهی نداشتند و آماری به دست نیامده است.

وی در رابطه با کاهش یا افزایش تولید در شهرهای شمالی کشور تصریح کرد: میزان تولید در شهرهای شمالی کشور نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است. سال گذشته مقدار بالایی از میوه‌ها در زمان گل‌دهی به خاطر گرمای شدید هوا، گل و شکوفه خود را از دست دادند و باعث بار ندادن درخت‌ها شد اما امسال شرایط اقلیمی بهتر بوده است.

هیچ خساراتی به باغداران پرداخت نشده است

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در رابطه با پرداخت خسارت سرمازدگی باغات زیتون در سال ۹۵ تشریح کرد: تاکنون از بیشتر باغداران مرکزی در این خصوص سوال شده و به هیچ‌کدام از آنها مبلغی در این زمینه پرداخت نشده است. باغات ما هم بیشترین خسارت را دیده اما وزارت‌خانه هنوز خسارتی نپرداخته، در صورتی که باغات ما بیمه سرمازدگی بوده اما بیمه‌ها بهانه می‌آورند و پرداخت نمی‌کنند و وزارت‌خانه هم پاسخگو نیست.

وی افزود: ضمن اینکه سرمازدگی آذر ۹۵ به مرکبات شمال هم خسارت بسیاری وارد کرد و نظر وزارت‌خانه بیشتر به سمت آن جلب شد، به همین دلیل حق زیتون‌کاران داده نشد و مورد بی‌توجهی قرار گرفت. در ساوه ۸ هزار هکتار انار کف‌بر شد و در چندین استان کشور باغات زیتون کف‌بر شدند اما حمایتی از دولت دریافت نکردیم.

بلندنظر در ادامه با اشاره به استان‌های خسارت‌دیده بیان کرد: ساوه، استان قم، سمنان و بخش جنوبی شهرستان گرگان بیشترین خسارت را از سرمازدگی دیدند و باغاتشان کامل کف‌بر شده بود.

معضل کم‌آبی سطح زیر کشت را کاهش داد

عضو شورای ملی زیتون با اشاره به کم‌آبی به عنوان بزرگ‌ترین مشکل تولیدکنندگان زیتون کشور تشریح کرد: مشکل اصلی ما عمدتا مشکل آب است. در استان‌هایی که زیتون کشت شده با وجود اینکه بیش از ۹۰ درصد از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شود اما همین سیستم هم بدون آب کار نمی‌کند. متاسفانه افت سفره‌های زیرزمینی به‌رغم بارندگی‌هایی که در این مدت داشتیم، تاثیری نداشته و ۴۰ سال برداشت‌های بی‌رویه چیزی برای برداشت باقی نگذاشته است.

وی در ادامه افزود: هرسال ۲.۲ متر از سطح آب‌های پشت سدها کاسته شده و با ۳۰ یا ۴۰ سانتیمتر بارندگی جبران نخواهد شد، لذا مشکل اصلی ما در کاشت زیتون کمبود بارندگی و کم‌آبی است که باعث از بین رفتن سطح زیر کشت می‌شود و در برخی استان‌ها ۹۰ درصد رشد منفی سطح زیر کشت داشته‌ایم. درجنوب استان فارس مانند فسا و داراب خسارت بسیاری داشتیم و شرکت پیشگامان فسا که ۲۱۰ هکتار زیتون‌کاری داشته در حال حاضر کمتر از ۴۰ هکتار دارد و بیشتر زمین‌ها به حال خود رها شده‌اند.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
زر فروکتوز
haraz1
روغن نازگل
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
ghoncheh
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی نان سحر
زر ماکارون
vioni
آرد سازی پوسان
جوان
ارسال پیامک
صنایع غذایی دلوسه
رستوران حاج محسن1
اقتصاد سبز
تک ماکارون
صنایع غذایی مسرور
تیتر20
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آب معدنی واتا
آیدین
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی پارس استا
فودیار
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی ب آ
www.addlikebutton.net