پنج شنبه 19 تير ماه 1399  -  Thursday, July 9, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
2
سه شنبه 8 تير ماه 1395 ساعت 12:16

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران:/

خرید توافقی شیرخام همچنان ادامه دارد

کشاورزی> مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه در زمینه سرانه مصرف لبنیات ۶۰ کیلوگرم با دنیا فاصله داریم، گفت:خرید توافقی شیرخام محدودیت زمانی نداشته و فعلا ادامه دارد.


حسین صفایی با بیان اینکه براساس برآوردهای انجام شده میزان شیر عرضه شده توسط دامداران مازاد بر نیاز صنایع لبنی است و ما حدود ۲ هزارتن مازاد در این زمینه داریم، اظهارداشت: همین مساله باعث شده بود اکثر دامداران در آستانه زیان قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه سرانه تولید لبنیات در کشور ۱۱۰ کیلوگرم و سرانه مصرف حدود ۱۰۰ کیلوگرم است، افزود: سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند این عدد ۱۶۰ کیلوگرم در سال باشد، بنابراین ما ۶۰ کیلوگرم با سرانه جهانی در این زمینه فاصله داریم.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور تاکید کرد: برای تحقق این هدف و رسیدن به مصرف سرانه مطلوب در مرحله اول باید تولید را حفظ کنیم که دچار مشکل نشود.

صفایی با بیان اینکه برای حل این مسائل راهکارهای مختلفی پیشنهاد و جاری شد که یکی از آنها خرید توافقی شیرخام از دامداران است، اضافه کرد: دولت خرید توافقی شیرخام را از تولیدکنندگان آغاز کرد تا ظرفیت‌های تولید حفظ شود.

وی با اشاره به اینکه شیرخشک خریداری شده از دامداران تبدیل به شیرخشک و خامه می‌شود، گفت: از آنجایی که خامه می‌تواند منشا تولید کره باشد و باتوجه به اینکه ما سالانه ۴۰ تا ۵۰ هزارتن کره وارد می‌کنیم؛ بنابراین از این طریق می‌توانیم کمبود خود را جبران کنیم.

صفایی با بیان اینکه خامه تولیدی یا برای صبحانه و تولید شیرینی و شکلات مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا تبدیل به کره می‌شود، اظهارداشت: محصول خامه جذب بازار داخلی و شیر خشک استحصالی به تدریج صادر می‌شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با اشاره به اینکه اجرای طرح خرید توافقی شیرخام در ۱۵ استان هدف‌گذاری شده است، ادامه داد: در حال حاضر خرید در ۷ استان انجام می‌شود، ضمن اینکه در حدود یک ماهی که اجرای این طرح آغاز شده، قیمت شیرخام در اکثر نقاط تغییر کرده و بهبود یافته است.

صفایی با بیان اینکه هم اکنون خرید توافقی در استان‌های تهران، البرز، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، خراسان رضوی، فارس و سمنان انجام می‌شود، اضافه کرد: ما در ۸ استان دیگر نیز اعلام آمادگی کرده‌ایم و به محض اینکه آنها احساس نیاز کنند، خرید در آنجا آغاز خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی درباره مدت زمان اجرای این طرح نیز گفت: ما محدودیت زمانی در این زمینه نداریم، باید مراقبت کنیم که دامداران زیان نکنند و تولید خسارت نبیند بنابراین فعلا خرید ادامه دارد.

صفایی درباره پرداخت مطالبات دامداران نیز افزود: تازه حدود یک ماه است خرید آغاز شده و ما به تدریج شروع به پرداخت مطالبات دامداران خواهیم کرد.

‌وی تاکید کرد: طول دوره پرداخت این مطالبات حداکثر دوماه خواهد بود و نباید بیشتر از این طول بکشد.

منبع:مهر
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
haraz1
nazgol
sobhan
شیرین عسل1
pegah3
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
vioni
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی پارس استا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
رستوران حاج محسن1
گروه صنعتی نان سحر
آب معدنی واتا
ارسال پیامک
آیدین
زر ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی ب آ
تیتر20
صنایع غذایی دلوسه
آرد سازی پوسان
تک ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران