پنج شنبه 2 اسفند ماه 1397  -  Thursday, February 21, 2019
eco 1انتخابات اتاق بازرگانی
اخبار برگزیده
1
دو شنبه 23 مرداد ماه 1396 ساعت 11:19

توزیع تخم‌مرغ دولتی به قیمت شانه‌ای ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان

مواد غذایی> مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار از کاهش ۵۰۰ تومانی قیمت تخم مرغ در بازار و ادامه آن با توزیع این محصول به صورت دولتی خبر داد و گفت: گرچه سیاست تعرفه‌گذاری برای تنظیم بازار یک محصول از ابزارهای دولت است اما از مسئولان می‌خواهیم که واردات تخم‌مرغ را آزاد نکنند و در صورت لزوم آن را به اتحادیه به عنوان مسئول تنظیم بازار واگذار کنند.

رضا ترکاشوند عنوان کرد: پس از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در نیمه دوم سال گذشته صادرات تخم مرغ که مازاد تولید این محصول بود، متوقف شد و بخشی از مشکل کمبود تخم مرغ ناشی از معدوم شدن تدریجی گله‌های آلوده مولد از این محل جبران شد و از سوی دیگر نیز سیاست هایی برای جبران این کمبود مانند افزایش سن تولید گله‌های مولد را که پیش از آن ۸۰ هفته بود، در دستور کار قرار دادیم که در کوتاه مدت پاسخگوی نیاز داخلی بود و شاهد بودیم این سیاستگذاری‌ها سبب شد تا مشکلی از نظر تنش‌های قیمتی در سال گذشته به وجود نیاید و تنها در روزهای پایانی سال و نزدیک به عید چنین مشکلاتی به وجود آمد.

وی با بیان اینکه در راستای بازسازی زیرساخت‌های تولید، بهبود جوجه‌ریزی در دستور کار قرار گرفت، افزود: در فروردین و اردیبهشت ماه امسال نیز به دلیل کاهش تقاضا مشکلی از این جهت نداشتیم و بازار کنترل شد و شاهد بودیم که تا نیمه اول تیرماه امسال قیمت این محصول در مرغداری کیلویی ۳۵۰۰ تومان بود و حال آنکه کمتر از ۴۵۰۰ تومان نباید باشد.

پیشنهاد افزایش ۵۰۰ تومان قیمت تخم‌مرغ برای مرغداران

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار ادامه داد:‌البته در این راستا پیشنهاد دادیم تا این قیمت در سازمان حمایت نیز به تصویب برسد و برای آن کف سقف از کیلویی ۴۱۰۰ تا ۴۹۰۰ تومان تعیین شود که این پیشنهاد از سوی وزارت جهاد کشاورزی در راستای واقعی شدن قیمت تخم مرغ مورد تایید قرار گرفته و در سازمان حمایت در حال بررسی است.

ترکاشوند در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این افزایش قیمت خود به گرانی تخم مرغ در بازار کمک نمی کند، اعلام کرد: هم‌اکنون قیمت تخم مرغ در مرغداری و بازار بالاتر از قیمتی است که تلاش داریم آن را در سطح منطقی مورد نظر کنترل کنیم و این مسئله از سوی اتحادیه به عنوان مسئول تنظیم بازار پیشنهاد شده است چرا که هم اکنون هزینه های تولید مرغداران طی سال ۱۳۹۴ تاکنون  از جمله هزینه‌های حمل و نقل، سوخت، نهاده، کارگری، جوجه، پولت و ... افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت تخم مرغ در ماه اخیر را نباید گرانی این محصول دانست، اضافه کرد: با توجه به اینکه هر ساله در فصل تابستان قیمت تخم مرغ به دلیل کاهش تقاضا کاهش پیدا می‌کند، امسال افزایش قیمتی که ناشی از مشکلات به وجود آمده برای این صنعت حادث شد، باعث شد قیمت این محصول واقعی شود که البته ادامه آن نیز از نظر مرغداران و اتحادیه به عنوان مسئول تنظیم بازار درست نیست.

کاهش قیمت تخم مرغ دولتی برای کنترل  بازار

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار اعلام کرد: در این راستا با عرضه مستقیم تخم مرغ در میادین عمده‌فروشی کشور تلاش کردیم تا قیمت آن را کاهش دهیم به گونه ای که یک شانه تخم مرغ ۳۰ تایی شیرین‌پک شده برای غرفه داران ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان و برای مصرف کنندگان ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین کردیم و امروز این قیمت را در راستای حمایت از مصرف کنندگان به ۱۰ هزار و  ۹۰۰ تومان برای غرفه داران و ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برای مصرف کنندگان کاهش دادیم که ناشی از همکاری مرغداران و وضعیت مناسب تولید تخم مرغ است.

وی تاکید کرد: با توجه به هزینه های تولید قیمت تخم مرغ در مرغداری نباید کمتری از کیلویی ۴۵۰۰ تومان و در بازار مصرف نباید پایین تر از شانه ای ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان باشد و اگر دولت از مکانیسم تعرفه برای کنترل بازار می خواهد استفاده کند بهتر است مجوز واردات تخم مرغ را در اختیار اتحادیه قرار دهد تا وارد شدن بیش از حد این محصول به تولید و تولیدکنندگان آسیب نزند.

منبع:ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
ghoncheh
روغن نازگل
زر فروکتوز
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
اقتصاد سبز
تک ماکارون
آرد سازی پوسان
آب معدنی واتا
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر
زر ماکارون
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی پارس استا
فودیار
جوان
صنایع غذایی دلوسه
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی ب آ
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آیدین
vioni
صنایع غذایی مسرور
تیتر20
www.addlikebutton.net