شنبه 10 اسفند ماه 1398  -  Saturday, February 29, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
1
سه شنبه 16 شهريور ماه 1395 ساعت 11:26

صنایع غذایی با کمترین میزان ظرفیت کار می کنند

صنایع غذایی> واحدهای فعال در صنایع تبدیلی با 20 درصد از ظرفیت کار می کنند و اصلی ترین مشکل آن ها تامین نقدینگی است. هرچند طرح تسهیلات دهی به صنایع آغاز شده است اما  هنوز واحدهای بسیاری از مشکل کمبود سرمایه در گردش رنج می برند. 

شاهرخ ظهیری فعال اقتصادی در این باره گفت: یکی از مشکلات مهم در واحدهای فعال در صنایع غذایی ایران مسئله سرمایه در گردش است. شما در نظر بگیرید که الان موقع خرید محصولات کشاورزی است. اگر شما در بنگاه تولیدی تان کولر بسازید، می تواند ورق حلب، دینام و تمام وسایل اولیه را به طور اقساطی خریداری کنید اما در صنایع غذایی چنین امکانی برای واحدهای تولیدی وجود ندارد و مواد اولیه تهیه محصولات در صنایع تبدیلی اقساطی به فروش نمی رسد.

ظهیری گفت: اگر رب گوجه فرنگی تولید می کنید باید الان محصول را بخرید. کشاورز وقتی گوجه فرنگی اش را به کارخانه شما می فرستد، یک هفته بعد پولش را می خواهد و این مسئله برای واحدهای تولیدی که فقدان نقدینگی و کمبود سرمایه در گردش از مشکلات اصلی شان است، تبدیل به یک معضل شده است. با وجود اینکه بانک ها مکلف به تسهیلات دهی به واحدهای تولیدی هستند اما هنوز بسیاری از واحدهای صنایع غذایی دیناری پول از بانک ها دریافت نکردند.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه بدون تامین سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی نمی توانند به حجم قابل توجهی از صادرات برسند گفت: چطور در چنین شرایطی از واحدهای صنعتی توقع دارند به سطح قابل توجهی از صادرات برسند و غیر از آن اشتغال هم ایجاد کنند؟ کارخانه هایی در بخش صنعت داریم که با 20 درصد از ظرفیت کار می کنند و اوضاع اقتصادی صنعت غذایی خوب نیست.

ظهیری در ادامه درباره ظرفیت های بالای صنعت در اشتغال زایی گفت: یکی از مسائل صنعت عدم وجود نیروی کارآزموده است. گذران دوره های کارورزی اثر خوبی در استفاده بهینه از نیروی انسانی در صنایع دارد اما در حال حاضر یک فارغ التحصیل رشته صنایع غذایی اطلاعات کمی نسبت به آنچه در فضای صنایع غذایی می گذرد دارد و  نمی توانند در یک واحد صنایع غذایی اقدامات مربوط به فرموله کردن یا مسائل میکروبیولوژی را انجام دهند و فقط به کارخانه ضرر می زنند.

منبع:اتاق تهران
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
sobhan
ghoncheh
nazgol
haraz1
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی مسرور
تک ماکارون
vioni
زر ماکارون
ارسال پیامک
صنایع غذایی ب آ
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی پارس استا
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
تیتر20
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آب معدنی واتا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
رستوران حاج محسن1