جمعه 7 آذر ماه 1399  -  Friday, November 27, 2020
peminapegahبانک کشاورزی
یادداشت
0
دو شنبه 7 مهر ماه 1399 ساعت 10:41

مهدی کریمی تفرشی

اهمیت برندسازی در حوزه کشاورزی

دکتر مهدی کریمی تفرشی - عضو هیات مدیره کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی ایران

بی‌توجهی به برندسازی در صادرات محصولات کشاورزی ایران یکی از دلایل ضعف در توسعه صادرات غیرنفتی می‌باشد.

یکی از علت‌های اساسی ماندگاری نشان‌های تجاری در دنیا ارزیابی مداوم محیط مناسب کسب‌ وکار است. بنگاه‌هایی که به تحولات روز توجه نمی‌کنند برندهایی هستند که بعد از مدت کوتاهی محو می‌شوند.

در حال حاضر ایران بزرگترین تولیدکننده محصولاتی نظیر زعفران، پسته و عسل در دنیا می‌باشد ولی به سبب ضعف در برندسازی، تبلیغات و همچنین بسته‌بندی این محصولات، برندهای غیر ایرانی گوی سبقت را از ما ربوده‌اند. در حالیکه کشور ما می‌تواند با برندسازی و تبلیغات گسترده به یک قطب تجاری در دنیا تبدیل شود. توجه نکردن به برندسازی باعث شده تا رقیب بزرگ ما در دنیا اسپانیا باشد چون در ۵٠ سال اخیر در حالی که بدون توجه به برندسازی در حوزه زعفران فعالیت می‌کردیم اسپانیا با برنامه ریزی و برندسازی جای پای خود را محکم کرده است و ما همچنان صادرکننده فله‌ای زعفران بوده‌ایم.

بنابراین اگر خواهان افزایش سهم ایران از بازارهای جهانی محصولات کشاورزی و به‌خصوص زعفران هستیم باید به سمت برندسازی حرکت کنیم.

برندسازی عامل اصلی برای توسعه صنعتی و تجاری کشور است. این موضوع به‌ قدری با اهمیت است که کمک به خلق برندهای معتبر در بازارهای بین‌المللی یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی است. برندسازی تولید قدرت نرم ملی برای جمهوری اسلامی ایران است و برندسازها به نوعی در راستای تولید قدرت نرم ملی عمل می‌کنند.

ایجاد زیرساخت‌های توسعه برندهای ملی و تقویت آن‌ها می‌تواند زمینه ساز تبدیل شدن به برندهای جهانی ‌شود و همین امر به حضور برندهای ایرانی در بازارهای جهانی کمک می‌کند.


لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
لاکیدووو
nazgol
sobhan
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
شیرین عسل1
pegah4
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی ب آ
تک ماکارون
آب معدنی واتا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
ارسال پیامک
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی مسرور
تیتر20
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی نان سحر
زر ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
vioni
آیدین