چهار شنبه 28 مهر ماه 1400  -  Wednesday, October 20, 2021
چاپ و بسته بندی2pegahpemina
اخبار برگزیده
0
شنبه 23 مرداد ماه 1400 ساعت 11:56

پرطرفدارترین محصول کشاورزی ایران در جهان را بشناسید

کشاورزی> اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت صادرات کشاورزی ایران در سه ماهه نخست سال جاری و پنج مقصد اصلی این کالاها پرداخته است.

بر اساس آمارهایی که از تجارت ایران در بهار سال ۱۴۰۰ منتشر شده هرچند چین همچنان اصلی‌ترین واردکننده کالا از ایران به شمار می‌رود، اما در بین واردکنندگان کالاهای کشاورزی از ایران، همچنان عراق صدرنشین است. عراق در فصل نخست سال جاری، نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار محصولات کشاورزی از ایران وارد کرده و از این نظر صدرنشین است.

بر اساس آمارهای ارائه شده در این سه ماه، میزان واردات هندوانه عراق از ایران ۶۸ میلیون دلار بوده است. پس از آن گوجه فرنگی زراعی با ۵۰ میلیون، سیب با ۲۲ میلیون، گوجه گلخانه‌ای با ۱۷ میلیون و خربزه با ۱۶ میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار دارند. صادرات هندوانه ایران به عراق در طول این مدت بیش از ۲۶ درصد افزایش یافته است.

افغانستان دومین کشور واردکننده محصولات کشاورزی ایران در فصل نخست سال جاری بوده است. در این کشور گوجه فرنگی با بیش از ۱۵.۵ میلیون دلار اصلی‌ترین کالای وارداتی از ایران بوده و پس از آن سیب با ۱۳.۵ و سیب زمینی با ۹.۷ میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار داشته‌اند. در این مدت صادرات سیب ایران به افغانستان در قیاس با مدت مشابه سال قبل افزایشی حدودا ۱۳۰ درصدی را تجربه کرده است.
امارات متحده عربی سومین مقصد عمده کالاهای کشاورزی ایران به شمار می‌رود. این همسایه جنوبی در سه ماهه نخست ۱۴۰۰، از ایران حدودا ۳۰ میلیون دلار هندوانه وارد کرده است. پس از آن گوجه گلخانه‌ای با ۱۳ میلیون دلار، پسته با ۹ میلیون دلار و مغز پسته با هفت میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار دارند. صادرات مغز پسته ایران به امارات متحده عربی نسبت به سال قبل افزایشی حدودا ۷۳ درصدی را تجربه کرده است.

روسیه چهارمین خریدار عمده محصولات کشاورزی ایران به شمار می‌رو. این عضو اتحادیه اوراسیا نیز بیش از هر محصول دیگری از ایران هنوانه خریداری کرده و رقم آن به ۱۴ میلیون دلار رسیده است. پسته با پوست، سیب، فلفل و کیوی دیگر کالاهای کشاورزی پرطرفدار ایران در روسیه است. صادرات هندوانه ایران به این کشور شمالی، ۲۵۵ درصد رشد کرده است.

پنجمین کشور در این فهرست نیز پاکستان است. سبد خرید این کشور با دیگر حاضران در این فهرست متفاوت است. شیرخشک، خرما، پسته، شیرینی و آب انگور اصلی‌ترین کالاهایی است که پاکستانی‌ها از ایران خریداری کرده‌اند.

منبع:خبرآنلاین
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
پگاه-خامه
goncheh-98
لاکیدووو
فشذهشف2
taknan2
زرفروکتوز1
mihan2
haraz1
nazgol-98
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
حلبچی
vioni
آیدین
گروه صنایع  غذایی نان آوران
tejarat talaie
zar
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی ب آ
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی مسرور
ارسال پیامک
گروه صنعتی پارس استا
رستوران حاج محسن1
آب معدنی واتا
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
kandoj
گروه صنعتی نان سحر
ardineh