سه شنبه 6 خرداد ماه 1399  -  Tuesday, May 26, 2020
pegaheco 1
گزارش
1
جمعه 29 فروردين ماه 1399 ساعت 14:44

فهرست اقلام مشمول تعرفه صفر برای صادرات به اوراسیا اعلام شد

کشاورزی> رییس سازمان توسعه تجارت از اعلام فهرست اقلام مشمول تعرفه صفر برای صادرات به اوراسیا خبر داد و گفت: فهرست اقلام مشمول تعرفه صفر اوراسیا برای واردات از همه کشورها است.

به گزارش وزارت صنعت، «حمید زادبوم» با اعلام این خبر گفت: صادرکنندگان ایرانی  می‌توانند با در نظر گرفتن ظرفیت تولید خود و همین طور لزوم تأمین نیاز داخل کشور به عنوان اولویت اول، نسبت به صادرات این اقلام اقدام و از این فرصت جهت توسعه صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا استفاده کنند.

وی تصریح کرد: شورای کمیسیون اقتصادی اوراسیا، لیست کالاهای ضروری وارداتی به آن اتحادیه را به منظور به حداقل رساندن اثرات منفی اقتصادی ناشی از گسترش ویروس کرونا و جلوگیری از کمبود این کالاها در کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصویب کرد و طبق این تصمیم، از اول آوریل تا ۳۰ ژوئن سال جاری (۲۰۲۰) (فروردین تا خرداد) این کالاها مشمول ترجیح تعرفه‌ای به صورت معافیت از حقوق گمرکی خواهند شد.

زادبوم با اشاره به اینکه این فهرست با توجه به پیشنهادهای کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا تهیه شده و شامل کالاهای غذایی، کشاورزی و پزشکی است، افزود: به دلیل افزایش تقاضا یا کمبودهای کوتاه‌مدت ناشی از شرایط فعلی در کشورهای عضو، واردات این کالاها ضروری اعلام شده است.

معاون وزیر صنعت در تشریح فهرست این کالاها اظهار داشت: کالاهای مشمول تعرفه صفر برای واردات به اوراسیا شامل برخی محصولات کشاورزی و غذایی (سیب زمینی، پیاز، سیر، کلم، هویج، فلفل، چاودار، برنج دانه بلند، گندم سیاه، آب‌میوه و غذای آماده کودک) و برخی محصولات دارویی و کالاهای پزشکی آماده (آندوسکوپ، دماسنج بدون تماس، پیپت‌های پزشکی یکبار مصرف) است.

زاد بوم در ادامه گفت :علاوه بر این ، واردات برخی کالاهای مورد استفاده در ساخت داروها و همچنین محصولات پزشکی به اوراسیا (شامل کیسه‌های حرارتی، پوشش‌های مخصوص بطری آب و فریزرهای پزشکی) نیز از ۱۶ مارس تا ۳۰ سپتامبر امسال بدون پرداخت عوارض صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: شورای همکاری اقتصادی اوراسیا تصمیم گرفته است به طور موقت استفاده از گواهی‌های مبدا A برای کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته را تسهیل کند و بنا بر تصمیم اعلام شده، امکان استفاده از نسخ کاغذی یا کپی‌های الکترونیکی گواهی مبدا فرم A به مدت شش ماه و عدم ارسال اصل آنها در طی مراحل اظهار گمرکی ممکن می‌شود.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران عنوان کرد: با توجه به اینکه ج.ا. ایران یکی از کشورهای استفاده کننده از نظام عمومی ترجیحات تعرفه‌ای آن اتحادیه (GSP) است، امکان فراهم شده برای تسهیل صدور و پذیرش گواهی مبدا فرم A نیز می‌تواند به تسهیل صادرات کشورمان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا در اقلام مشمول، در مدت شش ماه آتی کمک کند.

گفتنی است، کالاهای مشمول این ترجیحات در سایت سازمان توسعه تجارت ایران، بخش توسعه تجارت با اوراسیا با عنوان فهرست کالاهای مشمول ترجیحات عمومی اوراسیا با ارائه گواهی مبدا فرم A در دسترس قرار گرفته است.

منبع:ایرنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
nazgol
goncheh1
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
sobhan
haraz1
رمضان
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی ب آ
تک ماکارون
آرد سازی پوسان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
آب معدنی واتا
vioni
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
ارسال پیامک
تیتر20
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی پارس استا
رستوران حاج محسن1