سه شنبه 12 فروردين ماه 1399  -  Tuesday, March 31, 2020
eco 1pegah
یادداشت
0
سه شنبه 21 آذر ماه 1396 ساعت 9:54

افشین لاریجانی

گویی به این دولت امیدی نیست

افشین لاریجانی

بودجه ۹۷ کشور همانند بمبی عمل نشده پس از ارائه به مجلس شورای اسلامی پر سرو صدا شد پیش بینی ها و ردیف های درآمدی و مخارج کشور اینبار به گونه ای پیش بینی شده است که گویی بودجه نویسان دولت از کره خاکی دیگری آمده و آن را تنظیم کرده اند.
پس از فشارهای نابرابر مالیاتی و اخذ مالیات های بیشتر از مردم که هیچ مبنا و پایه علمی اقتصادی ندارد و فقط با توجه به سیاست کلان مالیات جایگزین نفت پایه گذاری شده است چشم ما به اخذ انواع عوارض و گرانی های حامل انرژی و امثالهم در بودجه ۹۷ روشن شد.
مالیات دهندگانی که امروز زیر فشارهای مالیاتی استخوان خرد کرده اند در سال آینده باز هم باید بیشتر بپردازند ، پیش بینی درآمد مالیاتی در بودجه نه از شناسایی بخش بزرگ کسانی که از مالیات فرار می کنند، بلکه از همین وضعیت موجودی است که در این رکود نفس گیر اقتصادی مجبور به تن دادن به مطالبات مالیاتی دولت هستند باید تامین گردد.
دولت محترم که اعتدال و توسعه را یدک می کشد دقیقا در همین دو بخش خلاف معنی آن عمل می کند ، نه اعتدال در فشار به مردم وجود دارد و نه توسعه ای در کشور صورت گرفته است . اندک رمق فعالان اقتصادی و تولید نیز در حال تمام شدن است و پس از فرار نخبگان علمی امروز فرار نخبگان اقتصادی را شاهد هستیم ، با نگاهی به تقاضای1.5 میلون نفر جهت مهاجرت از ایران در خواهیم یافت که این آمار بیشتر از فعالان و نخبگان اقتصادی که تقریبا از دولت اعتدال و توسعه ناامید شده اند شکل گرفته است.
دولتی که نه گوش شنوا دارد و نه بینایی کافی برای دیدن مشکلات کوچک و بزرگ مردم!؟
دولتمردان که حاضر نیستند به میان مردم بیایند، نیک آگاه هستند که وضعیت اقتصادی کشور در چه موقعیتی قرار دارد .
دولت در حال اصلاح ساختار اقتصادی کشور است، مالیات ها باید سرو سامان داده شد صحیح!؟ تورم باید کاهش یابد صحیح!؟ نرخ سود بانکی باید کاهش داده شود صحیح!؟ اما مولف های اقتصادی به همین ها ختم می شود آیا شرایط حاکم و وضعیت بسیار بیمار اقتصاد کشور نباید اول اصلاح گردد؟دولت تدبیر و امید و اعتدال و توسعه که فراوان شعارهای امیدوار کننده داده است امروز به نابود کننده کشور تبدیل شده است ، وقتی اقتصاد ضربه پذیر شود و بنیان آن به لرزش بیافتد دیگر نباید به دیگر بخش ها امیدوار بود ، چرا که وقتی فقر وارد شود ایمان از در دیگر خارج می شود .
هزاران انتقاد و انعکاس نظر کارشناسی بخش خصوصی ظاهرا هیچ تاثیری در دولت ندارد ، پس بهتر است نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در فکر اساسی به داد این کشور برسند گویی به این دولت امیدی نیست.
هر چند لایحه بودجه ۹۷ دولت می بایست در مجلس رسیدگی و تصویب شود ، اما نکته ای که در آن نهفته است اگر اصلاح و با فشار مجلس تعدیل شود ، کاسه و کوزه های ناکامی دولت اینبار بر سر مجلس خواهد شکست ، چرا که بعدا دولت مدعی خواهد شد که آنچه برنامه ریزی کردیم با تغییرات مجلس نشد!؟امروز کار از موعظه و نقد  و انتقاد و غیره گذشته است ، اگر مسئولان نظام نتوانند جلوی دولت را بگیرند و یا برنامه ای برای رونق اقتصادی نداشته باشند فاجعه ای عظیم را در کشور شاهد خواهیم بود.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
شیرین عسل1
haraz1
پگاه
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh1
nazgol
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی مسرور
آب معدنی واتا
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
تک ماکارون
آیدین
تیتر20
صنایع غذایی ب آ
زر ماکارون
vioni
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آرد سازی پوسان
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر