شنبه 28 فروردين ماه 1400  -  Saturday, April 17, 2021
چاپ و بسته بندی2pegahpemina
اخبار برگزیده
1
پنج شنبه 1 بهمن ماه 1394 ساعت 11:51

واکنش سازمان غذا و دارو به اخباری درباره واردات مواد غذایی آلوده

مواد غذایی> مدیر کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در واکنش به اخباری مربوط به "واردات مواد غذایی آلوده" گفت: با توجه به تدابیری که اندیشیده‌ایم هیچ محصول آسیب دیده‌ای از مبادی رسمی به دست مردم نمی‌رسد.

به گزارش روابط عمومی سازمان غذا و دارو؛ بهروز جنت گفت: نیاز به واردات برخی مواد غذایی به کشور امری بدیهی است، اما اینکه این واردات بصورت رسمی یا قاچاق صورت گیرد، حکایتی است دیگر.

وی با رد صریح و مبنایی واردات مواد آلوده و صحبت‌هایی که در این خصوص می‌شود، اضافه کرد: اگر این امر از مبادی رسمی صورت گیرد که همکاران ما در معاونت‌های غذا و دارو از طریق گمرکات مواد غذایی را در حین ورود به کشور کنترل و نظارت کرده و پس از اخذ تائیدات آزمایشگاهی اجازه ورود آنها را صادر می‌کنند. محصولات تقلبی و قاچاق این حوزه نیز در صورت رصد و کشف با مجوز مقامات قضایی امحاء می‌شوند.

جنت در توضیح بیشتر عنوان کرد: هر محصولی که وارد کشور می‌شود دارای صاحب کالا اعم از دولتی یا خصوصی است که طبق ضوابط این صاحبان محصول موظفند با محوریت مسئول فنی خود، بر محصولات نظارت ادواری داشته باشند.

جنت، ایجاد شرایط نگهداری مناسب در انبار که اصطلاحا به آنGPS می‌گویند و کنترل‌های لازم برای اطمینان از سلامت محصول را مهم‌ترین وظیفه مسئول فنی برشمرد و تصریح کرد: علاوه بر اینها طرح بررسی محصول در سطح عرضه یا PMS نیز از جمله تدابیری است که برای اطمینان از رسیدن محصول سالم و بهداشتی به دست مصرف کننده اندیشیده‌ایم. بنابراین قاطعانه می‌گوییم که از مبادی رسمی هیچ محصول آسیب دیده‌ای در دسترس مردم قرار نخواهد گرفت.

وی همچنین شایعاتی در خصوص استفاده از برنج‌های آلوده در ایام خاصی مانند محرم و صفر را نیز از بی‌اساس دانست و خاطر نشان کرد: ممکن است با تائیدات آزمایشگاهی و در صورت انطباق محصول با ضوابط، کاربرد دیگری مثل مصرف حیوانی برای برخی فراورده‌ها در نظر گرفته شود که آنهم پس از اطمینان از عدم وجود آلودگی قارچی، دامی و سایر موارد امکان پذیر است تا مبادا از طریق مثلا شیر یا گوشت، آلودگی وارد بدن مصرف کننده شیر یا گوشت دام شود.

وی در پایان در خصوص شرایط از بین بردن محصولات تقلبی و قاچاق یادآور شد: امحا اینگونه محصولات و نه صرفا فرآورده‌های سلامت با حضور نماینده دادستانی محیط زیست و ارگان نظارتی مرتبط صورت می‌گیرد، کما اینکه این اتفاق بارها و بارها در حضور اصحاب رسانه نیز انجام شده است.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
mihan
tabiat
nazgol
goncheh1
haraz1
شیرین عسل1
زرفروکتوز1
shirinvatan
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
pegah2
لاکیدووو
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
تیتر20
گروه صنعتی نان سحر
تک ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
حلبچی
رستوران حاج محسن1
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
vioni
زر ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
ارسال پیامک
آیدین
گروه صنعتی پارس استا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آب معدنی واتا
صنایع غذایی ب آ
آرد سازی پوسان
گروه صنایع  غذایی نان آوران
tejarat talaie
صنایع غذایی مسرور