چهار شنبه 25 فروردين ماه 1400  -  Wednesday, April 14, 2021
eco 1peminaچاپ و بسته بندی2
یادداشت
0
شنبه 4 بهمن ماه 1399 ساعت 16:47

مجید موافق قدیری

عوارض دخالت دولت در بازار رقابتی محصولات پروتئینی

مجید موافق قدیری - رئیس انجمن خوراک دام و طیور و آبزیان

امروز ایران یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌کننده محصولات پروتئینی در جهان محسوب می‌شود با این حال دخالت‌های مستقیم دولت در این حوزه باعث می‌شود در اغلب مواقع تنش‌های قیمتی و تولید را در این بخش شاهد باشیم. نکته قابل ذکر آن است که امروزه تعداد واحدهای تولیدکننده گوشت مرغ و شیر و تخم مرغ در کشور به حدود ۴۰ هزار واحد می‌رسد که باعث شده بازار در رقابت کامل باشد و به همین دلیل نیازی به دخالت و حضور مستقیم دولت نباشد که متاسفانه شاهد عمل عکس هستیم.
ده یاد می‌شود که متاسفانه صنعت پروتئین حیوانی هم یکی از قربانیان این سیاست بود و باعث شد دولت به خودش اجازه دهد تا در حلقه‌های مختلف تولید پروتئین دخالت کند و شوربختانه هیچ‌گاه نیز نتوانست موفق عمل کند و همان‌طور که دیدیم بازار در اغلب مواقع دچار تنش نیز بود و مصرف‌کننده و تولیدکننده با نگرانی و تنش روبه‌رو بودند. ما معتقدیم بازار بر مبنای عرضه و تقاضای واقعی تصمیم می‌گیرد نه بر مبنای تصمیمات دولتی پشت در‌های بسته و بدون ملاحظه واقعیت‌های موجود. به عبارتی زمانی که قیمت ارز در بازار آزاد ۳۰ هزار تومان است بازار بر این مبنا قیمت کالا را تعیین می‌کند نه بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت.
به علاوه ما سال‌هاست که در کشور شبکه توزیع مناسبی از حلقه اول یعنی کشاورز یا واردکننده تا مصرف‌کننده (مردم) نداریم و این هم باعث نارضایتی همه بازیگران تاثیرگذار در بازار محصولات دامی می‌شود. متاسفانه سامانه بازارگاه نیز که قرار بود برای رصد و پایش توزیع به موقع نهاده‌های دامی با قیمت مصوب در خدمت دولت و تولیدکنندگان باشد به سامانه آزارگاه برای تولیدکنندگان و بازرگانان و البته بخش متولی دولتی تبدیل شد زیرا هنوز به تبلور و ‌بلوغ لازم نرسیده و اپراتور این سامانه که بانک کشاورزی است، نتوانسته حلقه‌های مختلف زنجیره تامین پروتئین ازجمله کارخانه‌های خوراک دام را ثبت و بارگذاری کند. 
البته همین عامل کافی است تا سهم بازار کارخانه‌های خوراک دام سقوط شدیدی پیدا کند و این صنعت را با زیان مستقیم ۴ هزار میلیارد تومانی از ابتدای سال به نسبت تولید سال قبل مواجه کند. ضمن اینکه فراموش نکنیم این موضوع باعث افزایش وابستگی کشور به واردات نهاده‌های دامی از یکسو و اتلاف منابع ارزی از سوی دیگر و پایین آمدن کیفیت محصولات پروتئینی از سوی دیگر می‌شود.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
nazgol
لاکیدووو
شیرین عسل1
mihan
زرفروکتوز1
shirinvatan
goncheh1
tabiat
haraz1
pegah2
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی نان سحر
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی سحر همدان
آرد سازی پوسان
حلبچی
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تک ماکارون
آیدین
tejarat talaie
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی مسرور
ارسال پیامک
صنایع غذایی ب آ
زر ماکارون
تیتر20
vioni
آب معدنی واتا