جمعه 9 اسفند ماه 1398  -  Friday, February 28, 2020
pegaheco 1
اخبار برتر
0
دو شنبه 15 آبان ماه 1396 ساعت 14:7

تب غنی سازی روغن نباتی با ویتامین D در ایران

کدام برند روغن نباتی نخستین بار روغن آفتابگردان غنی شده با ویتامن D را معرفی کرد؟

صنایع غذایی> اقتصاد غذا - دو برند مطرح  صنعت روغن نباتی در طول یک هفته و به فاصله تنها چند روز روغن آفتابگردان غنی شده با ویتامین D  را معرفی و روانه  بازار کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، در حالی که غنی سازی روغن‌ های خوراکی با ویتامین دی، اکنون در کشورهای آمریکا، فرانسه، آلمان، هند و ... با موفقیت انجام شده و نتایج قابل قبول آنها بر سلامتی مصرف کنندگان موجب شده است تا برندهای مطرح صنعت روغن نباتی ایران نظیر «نینا» و«اویلا»  نیز به سراغ این روش رفته و محصول خود را با ویتامین D غنی سازی کنند.

نتایج مطالعات پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان داده  تقریبا تمام افراد جامعه ما در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار دارند و حدود نیمی از افراد جامعه، به ویژه زنان کشور نیز به کمبود شدید ویتامین D مبتلا هستند.

انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور نیز تائید می‌کند بیش از ۸۰ درصد مردم دچار کمبود ویتامین D هستند.

وزیر بهداشت در افتتاحیه اجلاس معاونین اجتماعی وزارت بهداشت با بیان این که تقریبا ۸۰ درصد مردم کمبود ویتامین D دارند و میزان توده استخوانی در ایران نسبت به سایر کشورها نیز کمتر است، تاکید کرد مردم باید نسبت به سلامت ‌خود حساس باشند.

نکته قابل توجه در تولید و معرفی روغن آفتابگردان غنی شده با ویتامین D در بازار ایران همزمانی معرفی  دو برند سرشناس به فاصله تنها چند روز است به طوری  که شرکت فرآورده های روغن ایران «فریکو»روز چهار شنبه10 مهرماه در خصوص تولید روغن جدیدش با برند «نینا»   اعلام کرد:" محصول جدید روغن نینا، پس از مطالعه و بررسی فراوان و دریافت مجوزهای لازم از وزارت بهداشت توانست ایران را در زمره ۸ کشور جهان که روغن مایع را با ویتامین دی غنی سازی می کنند، قرار دهد و اکنون غنی سازی روغن آفتابگردان نینا با ویتامین D ، برای نخستین بار در کشور انجام شده است و این محصول جدید روانه بازار می شود تا بتواند بخش اعظم کمبود این ویتامین را در ایرانی ها جبران کند."

اما تنها دو روز بعد یعنی جمله 12 مهرماه  گروه صنعتی گلرنگ در خصوص معرفی  روغن غنی شده خود با برند «اویلا» نوشت: برند اویلا که پیش از این با تولید روغن سرخ کردنی بدون پالم گامی مثبت در زمینه ارتقاء سلامت جامعه برداشت، این بار با تولید روغن آفتابگردان غنی شده با ویتامین D این محصول  را در برنامه‌های خود جانمایی کرد. این تولیدکننده هم اکنون قادر است توزیع گسترده روغن غنی شده با ویتامینD را در فروشگاه‌های سراسر کشور از جمله فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به انجام رساند.

به نظر می رسد تب تولید روغنهای  متنوع و غنی شده با انواع ویتامینها در بازار روغن نباتی همچنان داغ است و باید منتظر عرضه این محصولات توسط سایر برند ها نیز بود.  همچنان که در اوایل دهه 80 خورشیدی اتفاقی مشابه در تولید روغن مخصوص سرخ کردنی که ابتدا توسط روغن نباتی پارس قو و سپس توسط گروه صنعتی بهشر افتاد و در فاصله ای اندک روغنهای سرخ کردنی این دو برند  روانه بازار شدند. اتفاقی که حاکی از رقابتی شدید و کشش بازار روغن نباتی داشت و  باعث شد تا روغن سرخ کردنی سهم قابل توجهی دربازار کنونی روغن نباتی داشته باشد.

 

 

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
nazgol
پگاه
زرفروکتوز1
شیرین عسل1
haraz1
sobhan
ghoncheh
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
تک ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
گروه صنعتی نان سحر
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی پارس استا
زر ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آب معدنی واتا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی ب آ
ارسال پیامک
آیدین
vioni
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران