سه شنبه 9 آذر ماه 1400  -  Tuesday, November 30, 2021
چاپ و بسته بندی2مهگلpemina
اخبار برگزیده
0
سه شنبه 26 مرداد ماه 1400 ساعت 16:50

شیب تند قیمت محصولات اساسی در بازارهای جهانی/ قیمت گندم 8 دلار افزایش یافت

کشاورزی> قیمت گندم در بازارهای جهانی بیش از 9 دلار افزایش یافت تا یکبار دیگر مسؤولان به اهمیت تولید این محصول استراتژیک بیشتر واقف باشند.

دربازارهای جهانی قیمت انواع محصولات اساسی از گندم گرفته تا دانه‌های روغنی و خوراک دام که ایران وابستگی شدیدی هم به واردات آنها دارد، افزایش یافت تا یکبار دیگر مسؤولان به اهمیت تولید اینگونه محصولات بیشتر واقف باشند.

بر اساس گفته مسؤولان کل خرید تضمینی گندم امسال تنها 5 میلیون تن است و آنطور که قائم‌مقام بنیاد علمی گندم‌کارن می‌گوید حداقل 5 میلیون تن دیگر باید واردات شود تا نیاز کشور تأمین گردد. 

علاوه بر آن بیش از 70 درصد نیاز به خوراک دام و طیور وابسته  به واردات است که کمبود و گرانی آن در داخل طی یکی دو سال اخیر بازار محصولات پروتئینی را که قیمت آن 70 درصد وابسته به این محصولات است آشفته کرده است. به طوری که علیرغم تولید کافی هم قیمت‌ها افزایش می‌یافت. 

ایران در تأمین دانه‌های روغنی هم حدود 90 درصد وابسته به واردات است و طی دهه‌های مختلف نتوانستند حداقل وابستگی به واردات را کاهش دهند.

گزارش بلومبرگ حاکی است که امروز هر بوشل گندم در لحظه انتشار خبر 9.25 دلار در هر بوشل افزایش یافت. قیمت دانه‌های روغنی هم افزایش قابل توجهی داشت به طوری که سویای روغنی 4.25 دلار رشد کرد. در سایر محصولات اساسی هم شکر حدود یک دلار رشد داشت. 

به گفته مسؤولان داخل، هزینه واردات گندم دو برابر آنچه که از کشاورزان داخل خریداری می‌کنند است. نرخ خرید تضمینی گندم امسال کیلویی 5 هزار تومان بود. 

منبع:فارس
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
روغن غنچه
لاکیدووو
taknan2
شیرین عسل1
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
mihan2
haraz
نازگل
پگاه-خامه
فشذهشف2
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
gulfood
packagingart
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی دلوسه
zar
گروه صنعتی نان سحر
ardineh
آیدین
آرد سازی پوسان
آب معدنی واتا
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی پارس استا
حلبچی
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی ب آ
tejarat talaie
صنایع غذایی سحر همدان
kandoj
تیتر20
صنایع غذایی مسرور
ariantaem
ارسال پیامک