پنج شنبه 10 مهر ماه 1399  -  Thursday, October 1, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
0
شنبه 22 شهريور ماه 1399 ساعت 12:1

جولان میوه‌های خارجی چراغ سبزی برای گرانی میوه‌های داخلی/ قیمت‌های نجومی قصد پایین آمدن ندارد

کشاورزی> وجود انواع میوه‌های خارجی در بازار از آناناس کارتنی 600 هزار تومان تا انبه کیلویی 55 هزار تومان چراغ سبزی برای گرانی قیمت‌ میوه‌‌های داخلی است که چندین ماه است قصد پایین آمدن از اوج قیمت ها را ندارد.

جدیدترین قیمت انواع محصولات کشاورزی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران منتشر شد.

چند نکته در این قیمت‌ها وجود دارد نخست اینکه قیمت‌ها از سر مزرعه تا میدان مرکزی و از میدان مرکزی تا بازار افزایش‌های تعجب برانگیزی دارد.

نظارت بر گرانفروشی تعطیل است

قیمت انواع میوه از میدان مرکزی میوه و تره‌بار تا زمانی که پشت ویترین میوه‌ فروشی‌ها جا خوش می‌کند حدود صد در صد افزایش دارد در حالی که بر اساس مصوبات آنها حق ندارند بیش از 30 درصد قیمت را افزایش دهند.بنابراین نظارت بر گرانفروشی تعطیل است.

به عنوان مثال هر کیلو انجیر سیاه در میدان مرکزی میوه و تره‌بار 5 هزار تومان تا 10 هزار تومان قیمت خورده اما انجیر سیاه درجه سه در منطقه 19 تهران به قیمت 15 هزار تومان به فروش می‌رود که افزایش 200 درصدی دارد. یا خربزه کیلویی 2500 تا 5500 تومان در میدان مرکزی میوه و تره‌بار قیمت خورده اما در مغازه‌های منطقه 19 تهران به قیمت 6 هزار تومان به فروش می‌رسد. اینها همان محصولات درجه سه و یا نهایتا درجه دو هستند که حداقل صد در صد افزایش قیمت دارند.

بقیه میوه‌ها هم به همین ترتیب است و گرانی در بازار میوه به رغم اینکه در فصل تابستان و عرضه انبوه میوه‌‌ها هستیم اما قیمتها همچنان گران است و قصد پایین آمدن ندارد.

* جولان میوه‌های خارجی در بازار

نکته دوم جولان میوه‌های خارجی در بازار است. در میدان مرکزی میوه وتره‌بار تهران آناناس کارتنی از 300 هزار تومان تا 600 هزار تومان قیمت خورده است. قیمت انبه هم از کیلویی 40 تا 55 هزار تومان متغیر است.

نکته قابل توجه اینکه ایران متنوع‌ترین میوه‌های جهان را دارد. سالانه حدود 18 میلیون تن میوه در کشور تولید می‌شود و نیازی به واردات این گونه میوه‌ها آن هم به قیمت‌های سرسام‌آور نیست.

کارشناسان می‌گویند قیمت‌ بالای میوه‌های خارجی راه برای میوه‌های داخلی هموار می‌‌سازد. اینها میوه‌های گرمسیری هستند و بر اساس توصیه‌های بهداشتی اتفاقا مصرف آنها در مناطق سرد مناسب است و از نظر نیاز بدن مصرف آن در مناطق خارج از گرمسیر لزومی ندارد.

واردات میوه های خارجی تولید داخل را در معرض  خطر جدی قرار می دهد

زهرا جلیلی‌مقدم مدیرکل میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی  گفت: واردات اینگونه میوه‌‌ها برنامه تولید داخل را در معرض خطر قرار می‌دهد.

واردات سالانه 500 میلیون دلار میوه های گرمسیری

وی افزود:‌سالانه 500 میلیون دلار برای واردات انواع میوه‌های گرمسیری در کشور هزینه می‌شود که اگر این هزینه برای سرمایه‌گذاری در داخل صرف شود طی 4 تا 5 سال در تولید میوه موز خودکفا خواهیم شد.

جدیدترین قیمت میوه‌ها در بازار میوه و تره‌بار تهران به این شرح است.
توجه شود که این‌ها قیمت‌ بازار نیست. زمانی که این میوه‌ها به مغازه‌های سطح شهر می‌رسد طبق قانون 30 درصد افزایش دارد اما عملا افزایش‌های بیش از صد در صد را شاهد هستیم.

 منبع:فارس
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
nazgol
sobhan
زرفروکتوز1
haraz1
pegah4
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
زر ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آب معدنی واتا
vioni
ارسال پیامک
آیدین
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی نان سحر
آرد سازی پوسان
تیتر20
صنایع غذایی دلوسه
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
تک ماکارون
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی ب آ